DOLAR 32,5181 0.02%
EURO 34,6643 -0.13%
ALTIN 2.432,29-2,67
BITCOIN 21568322.50998%
İstanbul
19°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

MAN, hidrojen yanmalı motora sahip araç serisini piyasaya süren ilk Avrupalı üretici olacak
  • Haber68
  • Teknoloji
  • MAN, hidrojen yanmalı motora sahip araç serisini piyasaya süren ilk Avrupalı üretici olacak

MAN, hidrojen yanmalı motora sahip araç serisini piyasaya süren ilk Avrupalı üretici olacak

ABONE OL
22 Nisan 2024 16:24
MAN, hidrojen yanmalı motora sahip araç serisini piyasaya süren ilk Avrupalı üretici olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MAN Truck & Bus, hidrojen yanmalı motora sahip araçları piyasaya süren birinci Avrupalı kamyon üreticisi olmaya hazırlanıyor.

Şirket, bu alandaki çalışmaları kapsamında, birinci etapta yaklaşık 200 ünitelik bir seriyi, önümüzdeki yıla kadar Almanya, Hollanda, Norveç, İzlanda ve Avrupa dışında seçtiği ülkelerdeki müşterilerine sunmayı planlıyor. “hTGX” olarak isimlendirdiği yeni aracı bu yıl içinde müşterilerine teslim etmeyi öngören MAN, 2025’ten itibaren de sayıyı kademeli olarak artırmayı hedefliyor.

Ticari araç üreticisi MAN Truck & Bus, MAN sıfır emisyon portföyünü genişletmeye devam ediyor. Hidrojen yanmalı motora sahip araç serisini piyasaya süren birinci Avrupalı kamyon üreticisi olmaya hazırlanan MAN, başlangıç olarak yaklaşık 200 adetlik araç kümesini Almanya, Hollanda, Norveç, İzlanda ile birlikte Avrupa dışında belirlenen ülkelerdeki müşterilerine teslim etmeyi amaçlıyor. “MAN hTGX” olarak isimlendirdiği yeni aracını birinci sefer 2024 yılında müşterilerin ulaştırmayı öngören MAN, 2025 yılından itibaren de bu sayıyı kademeli olarak artırmayı planlıyor. Çevreci niteliklere sahip olan yeni MAN hTGX; bilhassa inşaat, tank yahut kereste nakliyeciliği üzere ağır işlerde alternatif sıfır emisyonlu tahrik seçeneği sunuyor. MAN hTGX, ayrıyeten kâfi şarj altyapısı olmayan bölgelerde ya da kâfi hidrojene sahip pazarlarda kullanılmak üzere akülü elektrikli kamyonlara etraf dostu alternatif olarak öne çıkıyor. Sıfır emisyon noktasında çalışmalarını sürdüren MAN, birebir vakitte 2023 yılından bu yana Avrupa’da elektrikli şehir otobüsleri pazarının lideri konumunda bulunuyor.

“hTGX ile sıfır emisyon portföyümüze cazip bir eser daha ekledik”

MAN Truck & Bus Satış ve Pazarlama’ dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Friedrich Baumann, “Karayolu yük nakliyatını karbondan arındırmak için akülü-elektrikli araçlara odaklanmaya devam ediyoruz. Bu araçlar şu anda güç verimliliği, işletme ve güç maliyetleri açısından öteki tahrik konseptlerine nazaran büyük  avantajlara sahipler. Lakin, hidrojen yanmalı motorlarla çalışan kamyonlar, özel uygulamalara ve pazarlara yönelik yararlı bir tahlildir.. Müşterilerimizin nakliyecilik uygulamalarının büyük çoğunluğuna elektrikle çalışan kamyonlarla en âlâ halde hizmet verebileceğimizi öngörüyoruz. Özel uygulamalar için hidrojen yanmalı sistem yahut gelecekte yakıt hücresi teknolojisi uygun bir tamamlayıcıdır. Hidrojen yanmalı motor H45, kendini kanıtlamış D38 dizel motoru temel almakta ve Nürnberg’deki motor ve batarya fabrikasında üretilmektedir. Bilinen teknolojinin kullanılması, pazara erkenden girmemizin önünü açmasının yanında, hidrojen altyapısının hızlandırılması için de belirleyici ivme sağlıyor. hTGX ile sıfır emisyon portföyümüze cazip bir eser daha ekledik” diye konuştu.

MAN hTGX, AB CO2 mevzuatındaki ‘sıfır emisyonlu araç’ kriterlerini de karşılıyor

MAN’ın yeni aracında kullandığı hidrojen tahriki, bilhassa özel aks konfigürasyonu gerektiren yahut kamyon karoserine duyulan muhtaçlık nedeniyle şaside akü için yer bulunmayan özel taşıma misyonları için uygun bir model olarak öne çıkıyor. MAN hTGX, başlangıçta sunulan 6×2 ve 6×4 aks varyantlarında yüksek taşıma kapasitesi ve 600 kilometreye kadar azami menzil sunuyor. Kullanılan H45 hidrojen yanmalı motor ise, 383 kW /  520 beygir gücüne ve 900-1300 d/d’de 2500 Nm torka sahip. Hidrojenin motora direkt enjeksiyonu ile süratli güç transferi sağlayan araç, 700 bar’a (CG H2) kadar sıkıştırılmış hidrojen ve 56 kg’lık depo kapasitesi ile 15 dakikadan kısa müddette yakıt ikmali yapabiliyor. MAN hTGX, 1 g CO2/tkm’den daha az CO2 salınımı ile yeni planlanan AB CO2 mevzuatı kapsamında “sıfır emisyonlu araç” kriterlerini de karşılıyor.

“Yeni aracımız, kalitesi ve karmaşık olmayan bakımı ile de müşterilerimizi etkiliyor”

Araştırma ve Geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Frederik Zohm ise, yeni araç ve bu alandaki çalışmalar ile ilgili olarak şunları söylüyor: 

“AB seviyesindeki yeni CO2 düzenlemeleri, hidrojen yanmalı motorlara sahip kamyonları sıfır emisyonlu araçlar olarak sınıflandıracak. Bu da bu tıp araçların CO2 filo amaçlarımıza tam olarak katkıda bulunacağı manasına geliyor. Bu araçlar, birebir vakitte akülü-elektrikli araçları tamamlayan seriye kapıları açıyor. Aracın sahip olduğu nitelikler sayesinde, müşterilerimiz örneğin geçiş fiyatı indirimlerinden yararlanacaklar. Şirket olarak, MAN’ın Nürnberg tesisinde en yenilikçi motor teknolojisine ve hidrojenin yakıt olarak kullanımı konusunda onlarca yıllık tecrübeye sahibiz. Bunu kullanıyor ve MAN hTGX ile gerçek bir MAN tecrübesi sunuyoruz. Yeni hidrojen yakıtlı  kamyon, denenmiş ve test edilmiş TG araç serisine dayanıyor. Araç, en yüksek düzeyde kalitesi ve karmaşık olmayan bakımı ile de müşterilerimizi etkiliyor. MAN olarak, batarya teknolojisi ve hidrojene dayalı yakıt hücresi teknolojisini araştırmaya devam edeceğiz. H2 yakıt teknolojisi de MAN’da hazırlık etabında bulunuyor. Lakin bu teknolojinin hakikaten pazara hazır ve rekabetçi olması için birkaç yılın daha geçmesi gerekiyor.”

MAN, e-mobilitede olduğu üzere, “Simplifying Business- İşleri Kolaylaştırma” argümanı doğrultusunda yenilikçi ve sağlam araçların geliştirildiğini ve üretildiğini vurgulamakla kalmıyor, birebir vakitte dizelden sıfır emisyonlu araçlara geçişte müşterilerini, kapsamlı servis ve danışmanlık teklifleriyle de destekliyor.

MAN hidrojen tahrikleriyle ilgili esaslı bir geçmişi sahip

Hidrojen tahrikleriyle ilgili esaslı bir geçmişi sahip olan MAN, onlarca yıldır bu mevzuda araştırmalar yapıyor. MAN Truck & Bus, hidrojenle çalışan birinci otobüsünü ise, 1996 yılında Hannover Fuarı’nda tanıtmıştı. SL 202 kent içi otobüsü, hidrojenle çalışmak üzere modifiye edilmiş bir doğal gaz motorundan güç alıyordu. Hannover Fuarı’nın akabinde araç, Erlangen’de dokuz ay süren bir test kademesini tamamladı ve bu müddet zarfında 13.000 kilometre yol kat ederek, 60.000 yolcu taşıdı. Otobüs nihayet 1997’de Münih’e ulaştı ve burada sistemli bir halde muvaffakiyetle kullanıldı. Bunu 1998 yılında Münih Havaalanı için 2008 yılına kadar kullanılan üç körüklü otobüs ve 2006 ile 2009 yılları ortasında hidrojenle çalışan 14 otobüs daha takip etti.

MAN, ayrıyeten ticari araçlarla ilgili tecrübelerine ek olarak, MAN Engines kısmı için hidrojen motorunu karayolunda ve su üzerinde çok çeşitli uygulamalarda geliştiriyor ve test etmeye devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.