DOLAR 32,5740 0.09%
EURO 34,9298 0.28%
ALTIN 2.426,950,17
BITCOIN 2093025-3.28533%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 21 Nisan 2024 Pazar günü 12.00’de tüm sahnelerimizde oynanacak çocuk oyunlarıyla başlıyor
  • Haber68
  • Kültür/Sanat
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 21 Nisan 2024 Pazar günü 12.00’de tüm sahnelerimizde oynanacak çocuk oyunlarıyla başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 21 Nisan 2024 Pazar günü 12.00’de tüm sahnelerimizde oynanacak çocuk oyunlarıyla başlıyor

ABONE OL
3 Nisan 2024 15:00
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 21 Nisan 2024 Pazar günü 12.00’de tüm sahnelerimizde oynanacak çocuk oyunlarıyla başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şenlik boyunca Çöpsüz Dünya, Herkes Sihirbaz Olacak, Hayal, Bekçi ile Postacı, Benim Küçük Yıldızım, Bir Gece Masalı, Masal, Eşit Masallar (Konuk Oyun),  Canlı Kitap (Konuk Oyun), Bobo’nun Seyahati (Konuk Oyun), Uçan Bisiklet (Konuk Oyun), Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam (Konuk Oyun), Masalbozanlar (Konuk Oyun) isimli oyunlar seyirciyle buluşacak.

Atölyeler Çocukları Bekliyor

Önceden rezervasyonla çocuklara hünerler kazandıracak, geri dönüşüme yönelik farkındalık sağlamaya ve deniz hayatını müdafaaya yönelik atölyeler:

Volkan Aydın’ın düzenlediği “Çalgı Üretim Atölyesi”,

Merve Derinkök Süngüç’ün düzenlediği “Kendi Takını, Bilekliğini Tasarlama Atölyesi” ve “Kendi Vazonu Tasarlama Atölyesi”,

Deniz Ömrünü Muhafaza Derneği’nin düzenlediği “Başka Dünya Yok Atölyesi.”

Ücretsiz oyun biletleri ve atölyelerin fiyatsız davetiyeleri 16 Nisan 2024 saat 11.00’den itibaren gişelerden, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/biletinialadreslerinden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edilebilir.

ÇOCUK OYUNLARI

ÇÖPSÜZ DÜNYA (3+ Yaş)

İklim değişikliği ve hava kirliliğinden ötürü bulutların renginin, rüzgârın istikametinin değiştiği günlerden bir gün;  umutlu, keyifli ve şuurlu bir uçurtma olan Uç Uç kuyruğu koptuğu için bir çöplüğe düşer. Çöplükte, bez bir bebek olan Püsküllü ve atılmış bir koli olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğün denetimini elinde tutan Çöpten Kral ve yardımcısı Sinek ile kurulu nizamlarını değiştirmeye çalışan Uç Uç ortasında bir uğraş başlar.

Çöpsüz Dünya oyunu şirin karakterler aracılığıyla tüketim kültürünün bilinçsizce yaygınlaştığı günümüzde “geri dönüşüm, tamir, sıfır atık ve renklerle ayrılmış atık kutuları’’ üzere hususları ele alarak atıklardan arındırılmış bir dünya nasıl mümkün olabilir sorusuna yanıtlar arıyor. Arzu Yurtseven’in yazdığı, Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç rol alıyor.

HERKES SİHİRBAZ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri “usta”lığa geçip onun sihirli şapkasını almanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarış düzenler. İllüzyon şovlarıyla ilerleyen oyunda, amaca ortaklaşa ilerlemenin değeri anlatılıyor.

Kubilay Tuncer’in yazıp yönettiği oyunda   Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor

RÜYA(5+Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, doğal ömür alanlarından kopartılıp kafese konan hayvan dostlarını düşünde görür. Artık harekete geçme vaktidir ve Özgür onları kurtarmakta kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu rol alıyor.

BEKÇİ İLE POSTACI (3+ Yaş)

Postacı Piero ile Gece Bekçisi Marcello isimli çocuk kitabından uyarlanan yapıtta bir bekçi ile bir postacı mesken arkadaşlarıdır. Biri gece başkası gündüz çalıştığından hiç görüşemezler. Soğuk bir kış günü ikisi de hastalanınca, konutu birebir anda paylaşmaları gerekir. Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor;

BENİM KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yaş)

Bir gün bir yıldız kayar… Gökyüzünden… Küçük kız onun peşine düşer… Tahminen gözündeki yıldıza ulaşamaz; ancak bir yıldız müzikçi kargaya, tavuklar için bir Yıldız üzere pırıl pırıl parlayan bir mısır adedine, her nefes aldıkça bir yıldız parıldayan ateş böceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın içinde olduğunu sevgi kardeşlik dostluk olduğunu anlar.

Cengiz Özek’in yazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Aslı Menaz rol alıyor.

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Düşü isimli oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, arkadaşlık kavramı üzerine konseyidir. Oyun, ailesinin istediği gençle değil kendi istediği kişi ile arkadaşlık kurmak isteyen Sevimli Kız’ın Güzel Delikanlı, Güçlü Delikanlı ve Selvi Kız ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır. William Shakespeare’in yazdığı Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan rol alıyor.

MASAL (5+Yaş)

Hakkından ve gereksiniminden fazla yiyeceği çalarak açlığa sebep olan yemek hırsızı ve işbirlikçisine karşı üç çocuk fantastik bir seyahate çıkar. Birçok mahzurun aşıldığı seyahat sürecinde kişisellikten birlikte hareket etmeye, yardımlaşma ve adaletli paylaşıma kadar çocukların fikir ve aksiyonları değişir. Açlığın tüm çocuklar için yaşamsal bir sorun olduğunu fark eden çocuklar, açgözlü yemek hırsızı ve işbirlikçisine karşı çabayı büyütür. Eftal Gülbudak’ın yazıp yönettiği oyunda Ceren Hacımuratoğlu, Ercan Demirhan, Yeliz Şatıroğlu, Onur Hoş, Serkan Bozkurt rol alıyor. 

GÜNEŞLE BULUŞMAK İSTEYEN KARDAN ADAM (İstanbul Devlet Tiyatroları)

Daha o yıl doğmuş olan Kardanadam, baharın gelmesiyle yavaş yavaş erimeye başlar. Güneşin havayı ısıtmasıyla eridiğini öğrenen Kardanadam, hayvan dostlarının da yardımıyla, su olup gitmeden Güneşle buluşup, ondan yardım istemeye karar verir. Güneşle karşılaştığındaysa kendinden çok hayvan dostlarını, tabiattaki tomurcukları düşünür ve onlar için istekte bulunur. Cömert Güneş, bu fikirli, koca yürekli Kardanadamın yok olmasına müsaade vermez; tabiatın sonsuz döngüsünde ona tatlı bir yer ayırır.

Sevgi, dostluk, paylaşım, umut ve samimiyeti mevzu alan bu hoş oyun, çocukların aileleriyle birlikte keyifle izleyecekleri tipten.

Matei Visniec’in yazdığı Elif Erdal’ın yönettiği oyunda Tolga Kortunay, Berk Yaparel, Zeynep Kızıltan Şıkyıldız, Su Lara Aslan, Tuğba Ülgen, Cihan Akyürek, Pelin Köksal, Onur Camcı, Dinçer Simsar rol alıyor.

CANLI KİTAP (Tiyatro Bereze)

Canlı Kitap Projesi’nin temel emeli erken yaşta okuma alışkanlığının gelişmesine yardımcı olmaktır.

Bir Canlı Kitap aktifliği, seçilen bir çocuk müellifinin bir kitabının ya da birkaç hikayesinin sahne üstünde canlandırılarak okunmasını ve ilgili kitap üzerine seyircilerle yapılan sohbeti içerir. Yani, Canlı Kitap bir tıp teatral okuma saatidir. Dinleyici/izleyiciler, bir yandan okunan kitabı dinleyerek takip ederlerken, başka yandan bu kitabın sahne üzerinde oyuncular tarafından canlandırılışına tanık olurlar.

Hepimiz bir kitabı okurken hayal kurar, o kitabı zihnimizde canlandırırız. Biz de BeReZe olarak, seçtiğimiz kitapları kendi zihnimizde hayal ederek sahneye taşıyoruz. Böylece dinleyici/izleyicilerimiz hem o kitabın muharririni hem de kitapları tanımış oluyorlar. Ayrıyeten aktiflik öncesinde yahut sonrasında okunan/canlanan kitap üzerine sohbet etmek, müellifi hakkında konuşmak fırsatı da elde etmiş olunuyor. Kitabı daha evvel okumuş olanlar ile kitabı okurken hayal ettikleriyle bizim hayallerimiz üzerine, hikayeler ve kahramanlar üzerine sohbet edilebilirken, kitabı okumamış olanlarda da kitabı okuma isteği uyandırmak hedefleniyor.

Her yaştan çocuk izleyicilerimize yönelik, kendi yaş kümelerine uygun kitaplardan oluşan bir aktiflik olan Canlı Kitap; şimdi okuma yaşına gelmemiş izleyenlerimiz için de ‘okul öncesi’ kitaplardan seçilen hikayeler ve yazarlarla gerçekleştirilebiliyor. Bu halde küçük yaştan itibaren kitaplara ilginin artmasını, eğlenceli bir tecrübeyle sağlamaya çalışıyoruz.

Oyunda Murat Kural, Erkan Uyanıksoy, Özge Ünal, Can Sayan rol alıyor.

EŞİT MASALLAR (İŞARET LİSANI TERCÜMESİYLE)

Eşit Masallar oyununda kahramanlarımız “Kötü Vezir Vezveze” tarafından kandırılmak isteniyor. Lakin dünyadaki bütün bilmecelerin yanıtlarını bilen akıllı prenses ve güzel kalpli prens başta olmak üzere masal kahramanlarının sayesinde Vezveze’nin planları suya düşüyor. Ortak emelleri yaşadığımız dünyayı ve doğayı korumak olan kahramanlarımızdan sanki hangisi vezir seçilecek?

Müge Mor Hercihan’ın yazdığı Deniz Yeşil Mavi’nin yönettiği oyunda İlteriş Berat Bakırhan, Beril Korkmaz, Zeynep İpek, Oktay Kılınç, Büşra Ayata,Merve Kaytuka, Oben Onur, Bedirhan Malçok rol alıyor.

UÇAN BİSİKLET (Lefkoşa Belediye Tiyatrosu)

“Uçan Bisiklet”, iki arkadaşın sıradan bir günde elektriklerin kesilmesi ile tıpkı düşte buluşmasını husus alıyor. Birtakım mahzurlardan ötürü bir ortaya gelemeyen iki çocuk, bir düşte buluşup oyun oynuyorlar. Biz neden daha evvel oynamadık ki sorusunu soruyor bir tanesi.

Aslında birlikte oynamak bu kadar güç olmamalı. Oyunda, gerçek hayatın tartısına ve pürüzlerine karşın ortak bir düş kurup hayatı daha yaşanır kılmayı, paylaşmayı ve tıpkı vakitte izleyenlere empati kurma maharetini hatırlatmayı hedefliyoruz.

Hatice Tezcan’ın yazıp yönettiği oyunda Aysel Açelya Bükülmez, Ekin Karaböcek rol alıyor.

BOBO’NUN SEYAHATİ (ESKİŞEHİR BB KENT TİYATROLARI)

Doğa ve etraf dostu bir mevzuyu ele alan oyun, küçük bir çocuğun oyuncak ayısı Bobo’nun kaybolmasının akabinde çıktığı, eğlenceli ve macera dolu bir seyahati anlatıyor.

Şafak Özen’in yazıp yönettiği oyunda Gamze Kılıkcı, Ceyda Çınar Onbul, Nigar Berktin, Ahmet Barut, Sinan Aktezcan rol alıyor.

MASALBOZANLAR

Ormanda memnun bir hayatı olan Yeşil Şahmeran, bir gün Boncuklu Kertenkele ile karşılaşır. Boncuklu Kertenkele, Yeşil Şahmeran ile her müsabakasında ona bir şeyler satmaya başlar. Olağan koşullarda gereksinimi olmayan eşyaları, Boncuklu Kertenkele’nin reklamları ile artık ihtiyaçmış üzere görmeye başlayan Yeşil Şahmeran, daima Boncuklu’dan bu eşyaları satın alır. Bunun için de gün uzunluğu çalışmak zorunda kalır. Yeşil Şahmeran’ın yaşadığı bu süreci anlatan kıssa, Handan Belivermiş’in Nesin Yayınevi’nden yayımlanmış olan tıpkı isimli kitabından uyarlanmıştır. Kıssa içinde yer yer müziklerden da faydalanılarak çocukların tüketim, istek, gereksinim problemlerine dair farkındalık kazanması amaçlanır.

Handan Belivermiş’in yazdığı oyunda Simge Beşiz Özkal, Volkan Aydın, Yusuf Bişgen rol alıyor.

 

ATÖLYELER

Volkan Aydın’ın Düzenlediği “Çalgı Üretim Atölyesi” (7+ Yaş)

Keşfet-Tasarla- Çal

GİRİŞ – “Merhaba” müziği – DRAMA – Müzik sonunda yürütücülerin karşılıklı konuşması – Soru-cevap Divje Babe (tarihteki en eski çalgı) anlatılır ve fotoğrafı gösterilir. – ATÖLYE – Üflemeli müzik aletleri gösterilir. Çalınır.

Materyaller çıkartılır, gereç üzerine soru yanıt yapılır. Pipetlerden farklı boyutlarda delikli ve deliksiz flütler yapılır. Abeslang ve lastik kullanarak mızıka yapılır. Sesin nasıl oluştuğu ve yapılan enstrümanların ses üretme prensipleri anlatılır. Nasıl çalınacağı hakkında bilgi verilir ve seslendirilir.

BİTİŞ – “Hoşça kal” müziği ve müziğe eşlik eden enstrümanlar.

 

Merve Derinkök Süngüç’ün Düzenlediği “Kendi Takını, Bilekliğini Tasarlama Atölyesi” ve “Kendi Vazonu Tasarlama Atölyesi” (3+ Yaş)

Biz Merve Derinkök Süngüç ve Sabanur Balbal olarak iki teşebbüsçü bayan ortağız. Her ikimiz de anneyiz ve çocuklarımızla neler yaparsak eğlenceli ve öğretici olurdan yola çıkarak şenlikler ve atölyeler yapıyoruz. Çocukların dünyasına renk katmak ve birlikte hoş anılar biriktirmek gayesiyle buradayız. Çocuklara ileri dönüşümü öğretmek için atık diye kenara bıraktığımız eserlerden (bisküvi kutusu, meyve suyu şişesi, mama kavanozları, su şişeleri, kapaklar vs vs); eğlenceli kar küreleri, kumbaralar, takılar, vazolar yaparak çocukların el marifetlerini geliştirip keyifli vakit geçirdikleri atölyeler yapıyoruz.

 

Deniz Hayatını Müdafaa Derneği’nin Düzenlediği “Başka Dünya Yok Atölyesi.” (7+ Yaş)

Biz, Deniz Ömrünü Müdafaa Derneği olarak denizleri ve doğayı korumak ve gelecek jenerasyonlara daha yaşanılabilir bir gezegen bırakabilmek ismine tahliller üreten, gönlünü tabiat muhafazaya vermiş birkaç deniz ve tabiat sevdalısının bir ortaya geldiği bir sivil toplum kuruluşuyuz. Verdiğimiz eğitimler, denizler ve okyanusların tüm beşerler ve karasal hayat için ne kadar değerli olduğu, nelerin denizlere ve canlılara ziyan verdiği ve nasıl korunabileceği ve nasıl sürdürülebilir bir deniz hayatı sağlanabileceği bahisleriyle alakalı diyebiliriz. Gayemiz ulaşabildiğimiz kadar fazla beşere ulaşmak ve bu bahislerle alakalı farkındalık yaratmak. Bu eğitimin içeriğinde Marmara Denizi özelinde tüm denizlerin karasal ömür için nasıl bir kıymete sahip olduğu, derneğimizin tabiat ve deniz muhafaza ismine yürüttüğü faaliyetler, kamunun ve bireylerin neler yapabileceği ve nasıl katkı sağlayabileceği, çocukların ve gençlerin mevzuyla alakalı bilinçlendirmeleri tarafında sunumlar gerçekleştirilecektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.