Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Zeytin ve zeytinyağının başkentinde hasat coşkusu 9. kez yaşandı

Türkiye’nin birinci AB Coğrafik İşaret tescilli Milas zeytinyağı ve yağlı zeytininin tanıtımının sağlanması, şuurlu tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve ilçe kültürünün temel yapı taşlarından biri olan zeytinciliği yaşatmak gayesiyle düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 9.’su 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen ve ağır iştirakin olduğu şenlik; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Reşit Özer ile zeytin hasat şenliği komitesinin konut sahipliğinde vilayet protokolü, siyaset, iş, tarım topluluğunun ve çok sayıda Milaslının iştirakiyle 11 Kasım Cumartesi günü Milas sokaklarında renkli manzaralar oluşturan kortej yürüyüşüyle başladı. Şenliğe çok sayıda ünlü şef, oyuncu, toplumsal medya fenomeni, gazeteci katıldı.

Açılış konuşmalarının akabinde şenlik düzenleme komitesi ve konukların de iştirakiyle kurdele kısmı gerçekleştirildi.

Şenlikte ünlü şefler zeytinyağlı yemek sunumları gerçekleştirirken, zeytin ve zeytinyağının sırları söyleşilerde anlatıldı.

9. Zeytin Hasat Şenliği’ne katılan vatandaşlar; Türkiye’nin en çağdaş zeytinyağı sıkım fabrikalarından biri olan Eminem’s’te erken hasat edilen zeytinlerin, soğuk sıkım yapılarak zeytinyağına dönüşüm seyahatine şahit oldu.

Şenliğin birinci günü düzenlenen Zeytin Hoşu Yarışması’nda özel birey olan Kübra Fak mükafatın sahibi oldu. Düzenlenen Zeytin Kırma Yarışması’nda ise tüm özel birey iştirakçilere ikram takdim edildi. Şenliğin birinci gün aktiflikleri; Pusula, Umut Akyürek, Oktay Ertuğrul ve Ahmet Selçuk İlkan konserleri ile devam etti.

Festivalin ikinci gününde ise bir müddettir kuraklık riski yaşayan zeytin ağaçlarına şenlik rahmeti yağdı. Yağışlı hava nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde olan Beçin Kalesi’nde yapılması planlanan Sıhhat Yürüyüşü iptal edildi.

Günün birinci etkinliğinde Zeytin Dalında Markalaşma ve Coğrafik İşaretin Ehemmiyeti bahisli panelde şefler, üreticiler, gazeteciler zeytin ve zeytinyağı dalını tartıştı.

İlginizi Çekebilir;  Ayvalık 9. AIMA Müzik Festivali Başlıyor

Şenlikte, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenlerinin hazırladığı 100. Yıl El Sanatları Standının açılışı yapılırken, hazırlanan eserler ağır beğeni aldı.

Nadiye Uslu’nun hazırladığı Zeytin Temalı Karya Defilesi’nde ise, Milas’ın binlerce yıllık tarihinin motiflerinin işlendiği kıyafetler ağır ilgi gördü.

Şenlikte 50 kilogram zeytinyağlı meze eserleri dağıtılırken, Yunan Yemekleri sunumu yapıldı, Ahmet Çetin’in Milas mutfağını anlattığı ‘Milas Tadında’ kitabı tanıtıldı.

Şenliğin en keyifli kısmı ise Mahalleler Ortası Yemek Yarışı oldu. Birbirinden özel yemekleri ve sunumları inceleyen heyet, 9 mahalle ortasından Danişment Mahallesi’nden iştirakçileri seçti. İştirakçilere mükafatları verilirken, 1. olan Danişment Mahallesi’ne yarım altın mükafatı verildi.

9. Zeytin Hasat Şenliği, Pazar akşamı sanatçı Çelik’in eşsiz müziklerini seslendirmesinin akabinde sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.