Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Zengin: Hepimiz Google’ın Paltosunun Altındayız

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma unvanını taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde 13. sefer kapılarını açtı. Türkiye’nin en ünlü muharrirleri ve yayınevlerinin katıldığı dev tertibe Kocaeli’nin yanında etraf vilayetlerden de ziyaretler gerçekleşiyor. Büyükşehir’in düzenlediği 13. Kocaeli Kitap Fuarı, birbirinden seçkin müellifleri da okurlarıyla buluşturuyor. Bu bağlamda Çocuk Edebiyatının önde gelen müelliflerinden Salih Güçlü, “Ya Tablet Ya Kitap” isimli söyleşisi ile Selim Sırrı Paşa Salonu’nda kitapseverlerle bir ortaya geldi.

 

“KİTAP DA TABLETTE EŞ VAKİTLİ KULLANILMALI”

Söyleşide konuşan Müellif Salih Güçlü, “Günümüz çocuklarının, anne ve babalarının bir ikilem ortasında kaldığı hususlardan birisi de kitap mı, tablet mi? Bir durum tespiti yapacak olursak Dostoyevski der ki; ‘Hepimiz Gogol’un paltosunun altından çıktık.’ Günümüzde ise hepimiz şuan Google’ın paltosunun altındayız. Çocuklarımız ve biz bugün birçok bilgiyi Google’ı kullanarak öğreniyoruz. Bugünün çocukları ve gençleri, bir husus hakkında bilgi edinirken çabucak internete başvuruyor. Örneğin kız kulesi hakkında bir bilgiyi beyni tutmak istemiyor, bunun yerine iki sözlük anahtar kelimeyi Google’a müellifim oradan öğrenirim diyor. Bugünün çocukları ve bugünün dünyasında yaşayan çocukların dünyasını tanımamız gerekiyor. Artık kitap mı tablet mi, aslında ikisinin ortasını bulmamız gerekiyor. İkisinin de eş vakitli olarak kullanabilmesi gerekiyor. Çocuk doğduğu dünyayı hakikat kabul eder. Her çocuk 10-12 yaşına kadar dünyayı olağan kabul ediyor. 30 yaşına kadar dünyada ortaya çıkan teknolojileri dünyayı değiştirecek olan bir enstrüman olarak görüyor. 30’undan sonra ise ortaya çıkan yeni teknolojik ve dijital gelişmeleri tabiri caizse bir kıyamet alameti olarak görüyor” tabirlerini kullandı.

 

“EKRAN BAŞINDA MÜHLET GEÇİRME 8 SAATE ÇIKTI”

Konuşmasının devamında kıymetli tespitlerde bulunan Güçlü, “Asıl bizim sormamız gereken kitap ile tablet ortasında nasıl bir bağ kuracağız. Biliyorsunuz ilkyazılar kil tabletlere yazıldı. Artık ise dijital bir tablete parmakları ile yazıyor. Aslında dünya tabletten tablete bir geçiş yaptı. Artık anne ve babaların çocukların tablet ile çok ilgilenmesi onları endişelendiriyor. 1970 ve 1980’li yıllarda bir çocuğun ekran başında kalma mühleti günlük 1 saat 40 dakika iken şuan bu 8 saate çıkmış durumdadır. Teknolojik gelişmeler çocukların ekran başında geçirdiği süreyi arttırıyor. Bu da beraberinde teknolojik bağımlılığı getiriyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Altınşehir'de Modern Kapalı Pazar Alanı Açıldı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.