Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri Etkinliği, Sekizinci Yılında ecoLogicStudio’yu Ağırladı

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirdiği Vaktin Ötesinde Tasarım Kâşifleri aktifliğinin bu yılki konukları, Londra merkezli mimari ve tasarım inovasyon stüdyosu ecoLogicStudio’nun kurucuları Prof. Dr. Claudia Pasquero ve Dr. Marco Poletto oldu. Aktiflikte mimarlar, mimarlık öğrencileri ve tasarımcılarla buluşan ikili, “Biodesign in the Age of Artificial Intelligence: Deep Green” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Yapılı etraf için biyoteknoloji konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli mimari ve tasarım inovasyon stüdyosu olan ecoLogicStudio’nun kurucu ortakları mimar ve küratör Prof. Dr. Claudia Pasquero ile mimar ve akademisyen Dr. Marco Poletto“Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #8” etkinliği kapsamında Geberit’in davetiyle Türkiye’ye geldi. Aktiflik kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Yerleşkesi Mustafa Kemal Amfisi’nde mimarlar ve mimarlık öğrencileriyle buluşan ikili, bunun yanı sıra İstanbul ve Ankara’da dizayncı ve mimarlar ile bir ortaya geldi. Profesyonel ve akademik mesleklerini hesaplama teknolojileri ve biyolojinin kesiştiği noktada inşa eden Pasquero ve Poletto, Geberit’in 2023 küresel teması “Güvenin Rahatlığını Yaşa. Yanındayız” çerçevesinde biyofilik tasarım, karbon nötr, biyoteknoloji, ekoloji ve teknolojinin mimarideki yansımalarını anlatırken bunun yanı sıra iklim değişikliğinin yakın tesirlerine   ölçeklenebilir, tabiata dayalı tasarım tahlillerine dair bilgiler de paylaştı. ecoLogicStudio’nun kurucu ortakları, yeni çıkan kitapları ile birebir ismi taşıyan “Biodesign in the Age of Artificial Intelligence: Deep Green” başlıklı konuşmaları kapsamında son teknoloji mavi yeşil master planlama, mimariye uygulanan biyotasarım ve gelecekteki kentlerin tasarımı için bir araç olarak yapay zeka kullanımı üzere mevzuları da ele aldı.

“Yaşam alanlarımızın mimari açıdan göz alıcı olmasının yanı sıra ‘güvenin rahatlığı’nı da hissettirmesi gerekiyor.”

Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri aktifliğinin açılışında konuşmasını gerçekleştiren Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer, “Etkinliği düzenlenmeye başladığımız birinci yıldan bu yana, birbirinden farklı üzere görünen lakin bir ortaya geldiğinde manalı bir bütünü oluşturan disiplinlerin mimari alana nasıl kıymet kattığını; her biri birbirinden değerli konuklarımızın eşliğinde daima birlikte izledik, konuştuk ve masaya yatırdık. 2023 küresel temamızı ‘Güvenin Rahatlığını Yaşa. Yanındayız’ olarak belirleyen Geberit olarak hayat alanlarımızın mimari açıdan göz alıcı olmasının yanı sıra ‘güvenin rahatlığı’nı da hissettirmesi gerekiyor. Bu bakış açısı da teknolojinin ana odağında olduğu bir tasarım anlayışını öne çıkarıyor. Biz de tam bu noktada ‘TASARIMI İŞLEVLE BULUŞTURUYORUZ.’ Tüm bunları yaparken de suya istikamet veren bir marka olmanın sorumluluğu içinde sürdürülebilir bir sıhhi tesisat sanayisi için dönüşümde de öncü rol oynuyoruz. Yenilikçi, yüksek kaliteli ve sağlam sıhhi tesisat eserlerimiz sanayi, toplum ve etraf üzerinde olumlu bir tesire sahip oluyor. Geberit olarak inovasyon, üstün tasarım ve ödünsüz kalite anlayışımız çerçevesinde eserler geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, Vaktin Ötesinde Tasarım Kâşifleri’nin 8.’sinde yapılı etraf için biyoteknoloji konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli mimari ve tasarım inovasyon stüdyosu ecoLogicStudio’nun kurucu ortakları Claudia Pasquero ve Marco Poletto’yu ağırlamaktan son derece mutluyuz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Karaman'ın Farklı Bölgelerinde Çalışmalar Devam Ediyor

“Sıhhi tesisatlar, gelecekte genişletilmiş kentsel mikrobiyom dediğimiz şeyin de bir modülü haline gelebilir”

ecoLogicStudio’nun kurucu ortakları mimar ve küratör Prof. Dr. Claudia Pasquero ile mimar ve akademisyen Dr. Marco Poletto ise konuşmalarında  kentsel mikrobiyom ve sucul ortamlarla direkt kontaklı süreçlerle ilgilenen sıhhi tasarım ve vitrifiye dalının biyofilik dizaynda büyük bir inovasyon potansiyeli taşıdığını söyledi. Pasquero: “Biyofilik dizaynın 3D baskı üzere süreçlerle hayata geçirilen yeni formlara ilham verdiğini gördük. Bu formları sıfır atık ve gelişmiş performansa sahip eserlere dönüştürmek sürecin değerli bir kesimi. Bunlar, atık suyun mikroorganizmalar aracılığıyla mahallî mikrofiltrasyonunu da içerecek yeni bir konsept veya yeni bir su yahut su üzerinde ömür fikri yaratmak için sıhhi dizaynın geleceğinde birleşecek iki öge. ecoLogicStudio’nun öncü fotobiyoreaktörleri ve evsel fotobiyoreaktörleri, mikroorganizmaların inançlı ve verimli bir biçimde büyümesi için suda yaşayan habitatlar durumunda. Hasebiyle cam ve başka 3D baskılı biyo-malzemelerden yapılmış olup gri suyu filtrelemeye yardımcı olurken karbonu yakalayan ve bedelli biyokütle yetiştiren yeni sıhhi tesisat eserlerine evrilmeleri hayallerim ortasında,” dedi. 

Dr. Poletto: Biyofilik tasarım bu yılın gündem maddesi

Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri aktifliğinin memleketler arası üne sahip mimar, dizayncı ve mühendislerin inşa edilmiş mimariyi tartıştığı bir seriyi yine başlatmak için heyecan verici bir anı temsil ettiğinin altını çizen Dr. Poletto, “Geberit tarafından 8.si düzenlenen bu aktiflik, aslına bakılırsa günümüz bahisleriyle epeyce ilgili ve bu çeşide de öncü olan alan biyofilik tasarım bu yılın gündem unsuru. Gerçekten geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi ve son yıllarda daha çok gündem olan global sıhhat ve iklim değişikliği, biyo-tasarımın değerini bir sefer daha ortaya koydu. Münasebetiyle aktifliğin sağlıklı bir toplum ve refahın sürdürülebilirlik ve ekolojik mimariyle eş manalı hale geldiğini göz önüne alıp şu anki vaktin geleceği geliştirebileceğimizi pahalandırmak için de yeterli bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu. 

İlginizi Çekebilir;  Yeni Casper Nirvana X600 ile bilgisayar deneyiminde farkı yaşayın

 

Geberit Hakkında: Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı birinci rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Küme, Avrupa’da sıhhi tesisat bölümünün başkanı pozisyonundadır. Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında, bilhassa merkez Avrupa’da çabucak hemen tüm ülkelerde kesim başkanı olarak varlığını devam ettiren Geberit 4 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 26 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, yaklaşık 50 ülkede sayıları 12.000’i bulan çalışanıyla 2022 yılında 3,4 milyar CHF ciro elde etmiştir. Geberit payları SIX Swiss Exchange’de süreç görmektedir ve 2012 yılından bu yana SMI’nın (Swiss Market Index) bir kesimidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.