Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Zabıtadan dijital karne uygulaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı işletme kontrollerini Zabıta Kontrol Modülü üzerinden yapmaya başladı. Zabıta takımları, iş yerlerinin ihlal geçmişini kayıt altına alarak Kent Hakkı Karnesi oluşturacak. Bir yıl boyunca kent hakkı karnesinde ihlali bulunmayan işyerleri, “kent destekçisi” işareti ile onurlandırılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, kurumsal işleyişini ve hizmetlerini dijital bilgi teknolojisiyle geliştiriyor. Pilot bölge olarak seçilen Birinci Kordon’da bulunan 86 işletmenin kontrolü Zabıta Kontrol Modülü (İZDEM) üzerinden yapılmaya başlandı. İşletmeye gelen müşterilerin ve esnafın kent hakkının korunması için geliştirilen uygulamada kontroller işletmeye ilişkin kare kodun okutulmasıyla yapılıyor. Uygulama sayesinde işletmeye ve ihlal geçmişine ait datalara çarçabuk ulaşılıyor.

Denetimler artık daha hızlı
Zabıta Kontrol Şube Müdürlüğü’nde misyonlu zabıta memuru Gökhan Yurt, Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın kent hakkının korunması için geliştirdiği dijital uygulama sayesinde işlerinin kolaylaştığını söyledi. İZDEM ile dijital kontrollerin karekod üzerinden, süratli ve faal biçimde gerçekleştirildiğini de vurgulayan Gökhan Yurt, “Örneğin işletmeye yönelik işgal şikayeti var. Geliyoruz, işletmenin kapısında bulunan karekodu okutarak ruhsat ve kimlik bilgilerine ulaşıyoruz. Yeniden geçmişe dönük uygulanan cezaları da görüyoruz” dedi.

Kent hakkını koruyan işletmeler onurlandırılacak
Tüm bunları işletmenin faaliyetlerini etkilemeden, esnafın imaj kaybına uğramasını engelleyerek yaptıklarına dikkat çeken Gökhan Yurt, şunları söyledi: “İZDEM ile pilot bölge olan Birinci Kordon’daki işyerlerinin ihlal geçmişleri kayıt altına alınıyor. Maksadımız yalnızca ihlali olan işletmelere idari yaptırımlar uygulamak değil. Uygulama ile iş yerlerinin ihlal geçmişini kayıt altına alarak Kent Hakkı Karnesini düzenliyoruz.  Kontroller sonucunda, bir yıl boyunca kent hakkı karnesinde ihlali bulunmayan işyerlerine, zabıta takımlarınca ‘kent destekçisi’ işareti verilecek. Bu işaret ile ihlalde bulunmayanların onurlandırılması ve kent hakkının korunmasına yönelik farkındalık yaratılması hedefleniyor.”

İlginizi Çekebilir;  Konak'ta Güvercinler Barış Umuduyla Uçtu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.