Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Yüzde 8’lik Fiyat Düşüşü İkinci El Araç Alımlarını Avantaja Çevirdi

Türkiye’nin önder online ikinci el araç platformu VavaCars, ikinci el araç piyasasına ışık tutan eylül ayı VavaAI fiyat endeksini açıkladı. Endekse nazaran son iki yıldır yükselişini sürdüren fiyat artışları, eylül ayında birinci sefer geriledi. Segment bazında en büyük düşüşün evvel A akabinde D segmentinde yaşandığını söyleyen VavaCars Perakende Küme Lideri Serdıl Gözelekli, “Online ilan sitelerindeki yüksek liste fiyatlarına karşın gerçek piyasalardaki ikinci el araç fiyatları son bir ayda ortalama yüzde 8 geriledi. Düşen fiyatlar ile birlikte, ikinci el araç alımları avantajlı hale geldi” dedi. 

 

Türkiye’de son iki yıldır aralıksız yükselişini sürdüren ikinci el araç fiyatları, son periyottaki durağanlığının akabinde düşüş trendine girdi. Değişen fiyatlara karşı toplumu yanlışsız bilgilendirmeyi amaçlayan Türkiye’nin önder ikinci el araç platformu VavaCars da araç almak isteyenlere öngörü sağlamak ismine her ay yayımlamayı planladığı ‘VavaAI Fiyat Endeksi’nin eylül ayı sonuçlarını açıkladı. 

VavaCars’ın Türkiye’nin en gelişmiş fiyatlandırma ve satış algoritmalarından birine dayandırarak geliştirdiği kendi verileriyle kamuya açık bilgileri birleştirip tahlilini yaparak ikinci defa yayınladığı fiyat endeksine nazaran, ikinci el araç fiyatları eylül ayında bir evvelki aya nazaran ortalama yüzde 8 geriledi. Online ilan sitelerindeki yüksek fiyatlara karşın ortaya çıkan düşüş, gerçek piyasalarda derinden hissedildi. Endeks sonuçlarını değerlendiren VavaCars Perakende Küme Lideri Serdıl Gözelekli, düşen fiyatlarla birlikte ikinci el araç alımının avantajlı hale geldiğine dikkat çekti. 

 “Fiyatlar uzun bir ortadan sonra birinci kere geriledi”

Türkiye’deki en gelişmiş fiyatlandırma ve satış algoritmalarından biri olan VavaCars datalarıyla kamuya açık datalar ışığında geliştirdikleri VavaAI fiyat endeksiyle toplumu yanlışsız bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyleyen Serdıl Gözelekli, “Sıfır araç fiyatlarındaki yüksek artışın tesiriyle gereksinimini karşılamak isteyen kullanıcılar, ikinci el arabaya yüksek bir talep gösterdi. Gelinen noktada 2023’ün birinci yarısında yüksek fiyat artışları yaşandı. Takip eden süreçte Ticaret Bakanlığı’nın aldığı tedbirler ve piyasaların sakinleşmesiyle birlikte eylül ayında uzun bir ortadan sonra ikinci elde fiyatlar birinci kere düşüş gösterdi. Sayılara nazaran, ikinci el araç fiyatları eylül ayında bir evvelki aya nazaran ortalama yüzde 8 oranında geriledi. En çok fiyat düşüşü sırasıyla evvel A, akabinde D segmentlerinde gözlemlendi” dedi. 

“İlan sitelerindeki fiyatlar ile gerçek fiyatlar ortasında fark var”

İlginizi Çekebilir;  Ruppur NGS'ye İlk Parti Nükleer Yakıt Teslim Edildi

Fiyat gerilemesinin arkasında yatan nedenlere dair kıymetlendirme yapan Serdıl Gözelekli, “Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar, online platformlarda gösterilen fiyatlar ile gerçek piyasa fiyatları ortasındaki farklara dikkat çekiyor. Online ilan sitelerindeki yüksek liste fiyatlarına karşın gerçek piyasalarda ortaya çıkan yüzde 8’lik bir düşüş, gerçek bilgileri barındırıyor. Bu da ikinci el araç alım-satım sürecinde yanlışsız bilgiye ulaşmanın kıymetini ortaya koyuyor. Bu bilgiler ışığında, ikinci el araç piyasasındaki değişimleri yakından takip etmeye ve yanlışsız değerlendirmelere dayalı bilgiler paylaşamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.