Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Yeniceköy Hz. Ali Camisinin Temeli Törenle Atıldı

Yeniceköy Hz. Ali Mescidinin Temeli Merasimle Atıldı

 

Yeniceköy Mahallesinde yeni yapılaşmanın başladığı bölgede planlarda ibadet alanı olarak ayrılan alanda 380 m2 taban alana sahip Hz. Ali Mescidi ve kuran kursu ile lojman, toplumsal tesis, taziye meskeni ve çok emelli salonun yer aldığı caminin temeli düzenlenen merasimle atıldı.

Her geçen gün süratle gelişen ve büyüyen İnegöl’de kentin gelişim alanlarından biri de Yeniceköy Mahallesi. Bu bölgede İnegöl Belediyesi yapılaşmanın başladığı alanlarda yeni yollar açılması ve gerekli altyapının uygulanması noktasında çalışmalarını sürdürürken, bölge sakinleri de bir yandan elini taşın altına sokuyor. Yeniceköy Mahallesinin yeni yerleşim alanlarının bulunduğu bölgede yapılaşmayla bir arada yeni bir cami inşaatı da başladı. Geçtiğimiz yıl mahalle sakinleri tarafından kurulan Hz. Ali Mescidi Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde yükselecek caminin temeli, bugün düzenlenen merasimle atıldı.

“DONANIMLI VE HOŞ BİR TESİS OLACAK”

Camiyle birlikte kuran kursu, lojman, toplumsal tesis, taziye meskeni ve çok hedefli salonun yer aldığı adeta bir tesis hüviyetindeki yapının temel atma merasimine; Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Fethi Yıldız, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban ile çok sayıda davetli katıldı. Temel atma merasimi Kuran-ı Kerim tilavetleriyle başladı. Akabinde açılış konuşmasını yapan Hz. Ali Mescidi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Lideri Adem Akkaya, “Yeniceköy Hz. Ali Mescidi için bir yıl evvel derneğimizi kurduk. Burada yapılaşma başladığı için bir cami de en az 3-4 yılda tamamlanabiliyor diyerek yola koyulduk. Bugün temelimizi atıyoruz. Derneğimize Büyükşehir Belediyemizden, İnegöl Belediyemizden ve sanayicilerimizden büyük dayanaklar aldık. Allah razı olsun katkı veren herkesten. 380 m2 tabanda yapılacak camimizde 4-6 yaş kuran kursumuz olacak. Bu çok değerli. Eğitim küçük yaşta başlar. Donanımlı ve hoş bir tesis olacak inşallah” dedi.

YENİCEKÖY’E BEDEL KATMAYA ÇALIŞIYORUZ

İnegöl Belediye Lideri Alper Taban ise yaptığı selamlama konuşmasında “Bugün Yeniceköy Mahallemizdeyiz ve burada artık yapılaşmanın arttığı, büsbütün kentleşme noktasında ilerleyen bir Yenice var. Burada geçmiş devirde de Liderlerimizin çok değerli çalışmaları oldu, hizmetleri oldu. Bizler de devraldığımız günden bu yana kentin altyapısından üst yapısına, başka donatı alanları, yeşil alanları, parklarıyla eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bir yandan Büyükşehir Belediyemiz bir yandan İnegöl Belediyemiz esasen havasıyla ve doğasıyla değerli olan bu alanlarda üzerine kıymet katmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

BÖLGENİN GEREKSİNİMLERİNDEN BİRİ CAMİYDİ

Bölgenin gereksinimleri olduğunu lisana getiren Lider Taban, “Bunlardan biri de camiydi. Mescitler aslında bizim ömür alanlarımız. Bir ortaya geldiğimiz, cemaat olduğumuz, birbirimizden haberdar olduğumuz yerler. Cenabı Allah’a el açtığımız yerler. Aziz rabbimiz de Tevbe Mühleti 18. Ayetinde buyuruyor ki; Allah’ın mescitlerini fakat Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve Allah’tan diğerinden korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır. Burada ben değerli dernek liderime, idaresine ve takviye veren herkese teşekkür ediyorum. Bana nazaran başlanmış iş bitmiş iştir. Siz burada buna vesile oldunuz, öncülük ettiniz. Bölgede yeni yapılaşma devam ederken bir yandan da camimizi inşa etmiş olacağız” dedi.

Konuşmasında cami hakkında da bilgiler veren Taban, “Burada yaklaşık 380 m2 üzere bir alanda cami ile birlikte kuran kursu da olacak, taziye meskeni, çok gayeli salon üzere alanlar da olacak. Burada 1250 m3 temel hafriyatı ile cami bahçesinde toprak dolgusu gerçekleştirildi. Bu bir başlangıç. Kıymetli olan başlamasıydı, niyetti. Bu da yola girmiş oldu” formunda konuştu.

“BİZİM BİR VE BİRLİKTE OLMAYA MUHTAÇLIĞIMIZ VAR”

Konuşmasının sonunda Filistin’de yaşananlara değinen Taban, “Bugün Filistin’de yaşanan hadiseleri hepimiz görüyoruz. Hakikaten canımızı çok yakıyor. Cenabı Allah’a yalvarıyoruz, dua ediyoruz. Bir taraftan da Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin diplomatik teşebbüsleri bu manada devam ediyor. İnşallah bunların son bulması ismine bizim bir ve bir arada olmaya gereksinimimiz var. Dayanışma içerisinde olmalıyız” açıklamalarında bulundu.

ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA YAPMAYA HAZIRIZ

Son olarak bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Fethi Yıldız da “Yeniceköy Mahallesi Hz. Ali Camimiz bir yerleşke olacak Allah’ın müsaadesiyle. Şimdiden güzel uğurlu olmasını diliyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” sözlerinde bulundu.

Konuşmalar sonrası dualar eşliğinde caminin temeli atıldı.

İlginizi Çekebilir;  'Super Crazy Rhythm Castle' 14 Kasım'da Sizlerle!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.