Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Yeni nesil lityum iyon pil teknolojisi üzerinde çalışan San Diego, California merkezli Innovasion Labs PINC (PINC), 2 milyon dolar yatırım aldı

Yeni jenerasyon lityum iyon pil teknolojisi üzerinde çalışan San Diego, California merkezli Innovasion Labs PINC (PINC), 2 milyon dolar yatırım aldı

 

İyon akış aralığını azaltarak şarj müddetlerini saniyelere düşürebilen ve ihtilal niteliğinde bir güç depolama teknolojisi sunan PINC, 2 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımla birlikte, şirket toplamda 5 milyon doların üzerinde yatırıma ulaşmış oldu.

 

Yeni kuşak lityum iyon pil teknolojisi üzerinde çalışan San Diego, California merkezli Innovasion Labs PINC (PINC), 2 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım tipine, Türkiye’nin önde gelen yatırım bankacısı Kerim Kotan ile İnci GS Yuasa (İnci Akü) Lider Vekili Cihan Elbirlik’in de bulunduğu melek yatırımcılar ve APY Ventures liderlik etti. ABD tarafından ise, California teknoloji ekosisteminin önde gelen yatırım firmalarından Keshif Ventures cinse dahil oldu.

 

Şirket, ihtilal niteliğinde bir güç depolama teknolojisi geliştirmekte olup, pilin belirli bileşenlerini geliştirmekten fazla pil hücrelerinin geometrisini temel alarak gerecin limitlerini değiştiriyor ve pil performansında daha evvel görülmemiş gelişmeler sağlıyor. PINC’in eşsiz geometrisi, klâsik sistemlerde gördüğümüz anot ve katodun iki tarafında birleşen yapı yerine, anot ve katodun iç içe geçtiği bir yapı kullanarak yüzey alanı yüzlerce kat artırılıyor ve iyon akış aralığını kıymetli ölçüde azaltıyor. Bu sayede otomobillerde, telefonlarda, dronlarda ve öbür elektronik aygıtlarda kullanılan pillerin şarj müddeti birkaç saniyeye düşebiliyor. Kullanılan kimyaya nazaran güç yoğunluğu var olan teknolojilerle ulaşılan sayıların onlarca kat üstüne çıkabiliyor ve bu da konvansiyonel pillerin şarj müddetlerinin birkaç saniyeye düşerken boyutlarının da yüzde 90’lara varan oranlarda küçülmesi manasına geliyor. 

 

PINC, birinci prototipi ile yüzde 80 şarj olma mühletini 2 saniyeye ve güç yoğunluğunu 1,000 Wh/kg hududunun üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bunu yaparken de yarı iletken nano teknolojilerinin endüstriyel düzeyde kullanılan tekniklerini pil üretimine entegre eden firma üretim maliyetini düşük tutmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'de dijital bankacılık kullanıcı sayısı 104 milyona ulaştı

 

PINC bu yatırım tipiyle birlikte, kavram ispatını laboratuvar ortamında tamamlamış teknolojisiyle ön prototipini geliştirmeyi hedefliyor. Bağımsız kurumlar tarafından teknolojinin doğruluğunu belgeleyecek olan bu prototip, PINC tarafından yüksek kapasiteli üretime uygun metotlar kullanarak geliştiriliyor. Erken etap araştırmadan geliştirme etabına geçmekte olan PINC, önümüzdeki günlerde idare grubunu güçlendirip ticarileşme sürecine geçmeyi planlıyor.

 

PINC, 2019 yılında ABD’nin California Eyaleti’nin San Diego kentinde çalışmalarıyla birçok itibarlı ödül kazanmış Türk bilim insanı ve teşebbüsçü Dr. İnanç Ortaç tarafından kurulmuştur. PINC, bu yatırım ile birlikte toplamda 5 milyon ABD Doları’nın üzerinde yatırımı almış oldu. Ayrıyeten, PINC’in California Eyaleti’nin Güç Kurulu’ndan aldığı CalSEED fonu ve öteki iş birlikleri de devam ediyor.

 

APY Ventures Fon Yöneticisi Mustafa Keçeli: “Derin teknoloji barındıran inovatif startupların büyüme ve ölçeklenebilmeleri için gereken finansal takviyesi sağlayan Bilişim Vadisi Fonu’muz ile PINC’e yatırım yapmaktan ve onların yazacakları muvaffakiyet öyküsünde yer almaktan hayli memnunuz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.