Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Yağmur suyu hasadı ile ekolojik duraklar

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, iklim krizine karşı farkındalık oluşturmak ve global ısınmanın tesirleriyle gayret için hayata geçirilen yağmur duraklarını inceledi. Lider Soyer, yağmur suyu hasadı ile ekolojik duraklar oluşturmayı hedefleyen proje için “Küçük bir adım üzere görünse de yağmur suyunun israf olmasını engellemek, kuraklıkla gayret etmek için büyük kıymete sahip” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuraklıkla uğraşta büyük kıymete sahip yağmur suyu hasadı çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Sürdürülebilir yağmur suyu idaresi için Sünger Kent İzmir projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, global iklim krizine karşı farkındalığı arttırmak hedefiyle yağmur durakları oluşturdu. Birinci etapta Konak’ta bulunan 5 durağa yağmur suyu depoları yerleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, ESHOT otobüs duraklarına konulan ve buradaki yağmur suyunu toplayarak duraklardaki bitkileri sulamak için kullanılacak depoları inceledi. Her biri 500 litre su toplama kapasitesine sahip depolar, görsel açıdan da dikkat çekiyor. 

“Çok manalı bir çalışma”
Çok hoş bir proje ile güne başladıklarını söz eden İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, çalışmanın heyecan verici olduğunu belirtti. Lider Soyer, “Çok küçük bir adım üzere görünebilir lakin çok manalı bir adım. Zira ESHOT otobüs duraklarında, durak çatılarına konulan düzenekle yağmur suyunu toplamaya başlıyoruz. Durağın etrafına yerleştirdiğimiz bitkileri bu su ile sulayacağız. Çok tesirli bir proje. Hem yağmur suyunun israfını ortadan kaldıracağız hem de duraklarımız daha da hoş olacak” diye konuştu. 

“Ciddi bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyayız”
Projenin yağmur suyunun israf olmasını engellemek için değerli olduğunu vurgulayan Lider Tunç Soyer, “İklim krizi nedeniyle önemli bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyayız. İklim krizinin yaratacağı büyük tahribatlara, büyük hasarlara hazırlıklı olmak gerekiyor” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Çerçioğlu Söz Verdi Yapıyor

“Köklerimize dönüyoruz”
Sünger Kent uygulamasını kente yaymaya çalışırken, başka taraftan suyun tasarruflu kullanılmasını sağlayabilmek için de birçok metot uyguladıklarına dikkat çeken Lider Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bunlardan biri de kenti bu iklimin, toprağın geçmişi ile uyumlu, bölgenin su istemeyen dirençli bitki örtüsüyle yeşillendirmek. Zakkumdan sandal ağacına birçok tıp geçmişte bu topraklarda çok güçlü olmasına karşın sonradan unutulmuş. İthal eserlerle bezenmiş peyzajı değiştirmeye başlıyoruz. Aslında bir manada köklerimize dönüyoruz. Böylelikle çok daha az su isteyen bir bitki örtüsü ile kentimizi daha da güzelleştireceğiz.”

İklim krizinin tesirlerini anlatan farkındalık projesi
Başkan Danışmanı Alim Murathan da “Kentte yağmur suyu hasadının yaygınlaşması, yeşil dönüşümün sağlanması için 5 bin depoyu fiyatsız olarak dağıtıyoruz. Bu, yağmur suyu hasadına yönelik bir kent oluşturmayı amaçlayan bir projeydi. Artık de iklim krizinin tesirlerini anlatan bir farkındalık projesi olarak yağmur durakları çalışmasını hayata geçirdik. Durakların üzerine düşen suları topluyoruz ve durakların ardındaki bitkileri suluyoruz. Bu, iklim krizinin beş tesirini anlatıyor. Global ısınmayı, sel ve taşkınları, kuraklığı, global ısınmanın kaynağı sera gazlarını anlatan bir öykü. Yurttaşlarımızın bu çalışmadan ilham almasını ve iklim krizine karşı kentimizin uğraşına ortak olmasını istiyoruz” dedi. 
ESHOT Genel Müdürü Erhan Beyefendi ise bu çalışma ile suyun korunduğunu söz ederek, “Ayrıca hem duraklarımızın görselliği dikkat çekecek hem de yağmur suları boşa akmamış, verimli kullanılmış olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.