Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

WANO Destek Mı̇syonu Akkuyu NGS Personelı̇ne Eğı̇tı̇m Verdı̇

WANO Destek Mı̇syonu Akkuyu NGS Personelı̇ne Eğı̇tı̇m Verdı̇

Eğitim, nükleer santral operasyonel güvenlik doğrulama faaliyetleri için hazırlık planının bir modülünü teşkil ediyor

Dünya Nükleer Operatörleri Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin dayanak misyonu takımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat alanını ziyaret etti. WANO Moskova Merkezi’nden grubun devreye alma öncesi ortak kontrol için yapılan hazırlıkların bir modülünü teşkil eden çalışma ziyareti, NGS güç ünitelerinin inançlı işletimi için ekipman ve çalışanın hazır olup olmadığını pahalandırmak gayesiyle yapıldı. 

Destek misyonunda takım başkanı olarak Dünya Nükleer Operatörleri Birliği Moskova Merkezi’nden Dmitry Chichikin, Rus nükleer güç şirketi Rosenergoatom’dan Alexander Kornyushkin ve Novovoronej NGS’den Maxim Tuchkov yer aldı. Uzmanlar, tecrübe paylaşımı, Akkuyu NGS güç ünitelerinin işletme güvenliğinin ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş süreçlerinin verimliliğinin artırılmasını amaçlayan “Süreç Öz Kıymetlendirme Metodolojisinin Uygulanması” konusunda çalışana eğitim verdi.

Misyon temsilcileri, devreye alma öncesi ortak kontrolüne yönelik hazırlıkların mevcut durumu hakkında bilgi aldı ve nükleer güç santralinin işletme çalışanının niteliklerini geliştirmek üzere tasarlanan Akkuyu NGS eğitim merkezini de ziyaret etti.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, hususla ait yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Güvenlik, Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un en kıymetli önceliklerinden biridir. Akkuyu NGS’nin inançlı ve sağlam bir halde çalışmasını sağlamak için kesim uygulamalarını öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyoruz. WANO’nun takviye misyonları, devreye alma öncesi ortak kontrolün, iş süreçlerinin verimliliğinin ve en değerlisi de tüm operasyonel evrelerde güvenlik denetimi için hazırlığın yapılmasını sağlar”.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Güney Koreli ve Türk Sanayiciler Nükleer Enerji Projelerinde Birlikte Çalışacak

Yoruma kapalı.