Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Uzunkum’da 315 kg ve 1642 Parça Atık Toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Avrupa Etraf Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Programı” doğrultusunda Kocaeli kıyılarında paklık çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor.  Belirlenen bir plajda mevsimsel olarak yılda 4 sefer gerçekleştirilen ve sonuçları Avrupa Etraf Ajansı’na raporlanan etkinlikler kapsamında bugüne kadar Kandıra ilçesinde Sardala Koyu,  Kefken Adası ve Uzunkum Sahili’nde olmak üzere 14 sefer plaj paklığı aktifliği yapıldı.

 

ULUSLARARASI BALIK YAKALAMA YARIŞMASI 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kandıra Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Sportif Olta Balıkçılığı Tabiat ve Su Sporları Kulübü işbirliğiyle Milletlerarası Balık Yakalama Yarışı gerçekleştirilecek. 13-15 Ekim tarihleri ortasında Kandıra Uzunkum Sahili’nde yapılacak Memleketler arası Balık Yakalama yarışı öncesinde manalı bir aktifliğe imza atıldı.

 

DENİZ ÇÖPLERİ İZLEME PROGRAMI 

Avrupa Etraf Ajansı, deniz çöpü problemiyle uğraş etmek ve bu mevzuda farkındalık yaratmak emeliyle pek çok ülkede deniz çöpü izleme programı yürütüyor. Bu bağlamda uygulama kriterlerine nazaran belirlenen bir plajın 100 metrelik alanında plaj paklığı çalışması gerçekleştiriliyor ve alanın muhakkak bir müddette taranması ile birlikte toplanan atıklar tiplerine nazaran ayrılıştırılıp kayıt altına alınıyor.

 

KIYI TEMİZLİĞİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı nezaretinde Kandıra Belediyesi, Kocaeli Sportif Olta Balıkçılığı Tabiat ve Su Sporları Kulübü ve Kocaeli Aile ve Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı Suadiye Cemal Doğan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin iştirakiyle müsabakanın yapılacağı Kandıra Uzunkum Plajı’nda kıyı paklığı yapıldı.

 

315 KG ve 1634 MODÜL ATIK TOPLANDI

Türkiye, Azerbaycan, Hollanda, Polonya, Yunanistan, Tunus ve Fas’ın da ortalarında bulunduğu 7 farklı ülkeden 100 atletin katılacağı yarışın yapılacağı Uzunkum Plajı’nda kapsamlı bir kıyı paklığı yapıldı. Aktiflikte yaklaşık 315 kg ve 1634 modül atık toplandı. “Avrupa Etraf Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Programı” kapsamında karakterizasyonu yapılan atıkların yüzde 80’i (1307 parça) plastiklerden, yüzde 20’si ise başka atıklardan (kâğıt, cam, metal vb.) oluştu. Program sonunda iştirakçilere mancarlı pide ve ayran ikramı yapıldı. Kıyı paklığı aktifliği hatıra fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

İlginizi Çekebilir;  Yaz döneminde klima şikayetleri yüzde 363 arttı: Fazla enerji tüketiyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.