Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Üniversite Öğrencilerine Geri Dönüşümün Önemini Anlatıldı

Daha pak bir dünya için çaba veren Osmangazi Belediyesi, üniversite hayatına yeni başlayan öğrencilere geri dönüşüm çantası ve kutuları vererek geri dönüşümün kıymetini anlattı.

Atıkların geri kazanımı konusunda bugüne kadar değerli projeleri hayata geçiren Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi’nde manalı bir etkinliğe imza attı. Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü işçisi, “Uludağ Üniversitesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Üniversitene Beğenilen Geldin Aktifliği ve Yeni Öğrenci Oryantasyon Günleri” kapsamında Mediko Toplumsal binası önünde stant açarak üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik belediyenin vermiş olduğu hizmetler ve çalışma mevzuları hakkında broşür, mecmua, tohumlu kalem, kalem kutusu, bez çanta, sıfır atık toplama malzemeleri dağıttı. Ayrıyeten üniversite hayatları boyunca gereksinim duyacakları alanlarla ilgili bilgilendirme yaptı.

Dünyayı tesiri altına alan iklim değişikliğiyle gayret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘sıfır atık’ projesi kapsamında Osmangazi Belediyesi çalışmalarını daha da verimli hale getirebilmek hedefiyle hem belediye ünitelerine hem de ilçe geneline Sıfır Atık Evrakı aldı.

Osmangazi’de “Sıfır Atık” çalışmaları

Bu kapsamda, 17 Nisan 2022 tarih ve 31812 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli Yönetim Birlikleri Norm Kadro Unsur ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte Osmangazi Belediyesi, bünyesinde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurularak, iklim değişikliği, sıfır atık ve enerji yönetimi hususlarında çalışmalara başlayan öncü belediyelerden biri oldu.

Osmangazi Belediyesi vatandaşların Atık Getirme Merkezi’ne hassasiyetlerini artırmak hedefiyle çalışmalara yıllar evvel başladı. 2013 yılında uygulamaya konulan ‘‘Gezici Taşınabilir Atık Getirme Aracı Projesi’’ Türkiye’de bir birinci proje olarak hayata geçti. Atık Getirme Merkezine (AGM) uzakta ikamet eden vatandaşlar, mahallesine gelen seyyar atık getirme aracına ulaşarak belirlenen atıkları yetkililere teslim ediyor. Türkiye’de ilk olarak başlatılan bu uygulama sayesinde sağlıklı bir atık yönetim sisteminin temel ögeleri olan atıkların öncelikle kaynakta önlenmesi, üretilen atıkların kaynakta ayrıştırılması, geri dönüşebilir atıkların ekonomiye geri kazandırılması ve böylelikle depolanacak atık miktarının azaltılması, geri dönüştürülemeyen atıkların ise etraf ve insan sağlığına zarar vermeyecek halde depolanması sağlanıyor.

İlginizi Çekebilir;  Konak Belediyesi yeni hizmet binası ihalesinde imzalar atıldı

Osmangazi Belediyesi 110.446 ton ambalaj atığı toplayarak 1 milyon 72 bin adet ağacın kesilmesini önledi. 884 bin litre Bitkisel Atık Yağ toplayarak 884 milyon metreküp (13 tane Doğancı ve Nilüfer Barajı kadar) suyun kirlenmesini önledi. Toplanan atık yağların biyodizele dönüştürülerek ekonomiye katkı sağladı. 90 ton Atık Pil toplayarak 6.48 dönüm tarım arazisinin kirlenmesini önledi. 157 ton Elektronik Atık toplayarak tehlikeli atıkların tabiata karışmasını önledi ve toplanan atıkları tekrar kullanılmak üzere lisanslı tesislere gönderdi. 2021 yılında başlatılan tarihi geçmiş ilaçların toplanması ile 1 tonun üzerinde Atık İlaç toplayarak tekrar bu atıkların tabiata karışmasını önledi. 2.416 ton Atık Giysi atığı toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. 13,5 ton Ömrünü Tamamlamış Lastik toplandı.

Osmangazi Belediyesi, yaptığı örnek çalışmalarla hem doğanın korunmasına hem de iktisada katkı sağladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.