Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“Üniversite Adaylarının İlk Sıradaki Tercihi: KTO Karatay Üniversitesi”

Memleketler arası standartlarda eğitim vererek ülkemizin toplumsal ve ekonomik açıdan kalkınmasında kıymetli roller üstlenen bireyler yetiştiren Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, 5 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

İsmini, Selçuklular tarafından 1251 yılında yaptırılan ve Anadolu’daki birinci Vakıf Yükseköğretim Kurumu niteliğindeki Karatay Medresesi ile Türkiye’nin en esaslı ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası’ndan alan KTO Karatay Üniversitesi, ulusal ve memleketler arası gayelerine emin adımlarla ilerleyerek ülkemizin toplumsal ve ekonomik açıdan kalkınmasında değerli roller üstlenen bireyler yetiştirmektedir.

 

KTO Karatay; Nitelikli Eğitimi ve Geniş Yerleşke Alanlarıyla Ön Planda

KTO Karatay Üniversitesi, 5 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile yerelde ve ulusalda tüm insanlığa yarar sağlayan, teoride olduğu üzere pratikte de güçlü taraflarıyla nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi kendine misyon edinmiş bir vakıf üniversitesidir. 65 ülkeden 750’si memleketler arası öğrenci olmak üzere 9.000 öğrencisi, 400 akademisyeni ve 9.500’den fazla mezunu ile dünya standartlarında eğitim vermek için çalışmalarına devam etmektedir. Konya Ticaret Odası’ndan aldığı güçle, iş dünyasının gereksinimlerine odaklanılarak gerçekleştirilen iş birlikleri sayesinde öğrencilerin mesleklerine kıymetli adımlar atmaları sağlanmaktadır.

Selçuklu ve çağdaş mimarinin harmanlandığı Merkez Yerleşkesi, Konya Eğribayat’ta yer alan ve pilot adaylarının yetiştiği Hava Parkı ile Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi (KTOTEK) içerisinde yer alan Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu ile Akıllı Teknolojiler Merkezi, KTO Karatay Üniversitesi’nin güçlü istikametlerini gözler önüne sermektedir. KTO Karatay Üniversitesi bugün, 97.553 m2’si kapalı, 435.076 m2’si açık olmak üzere toplam 532.629 m2 alana sahiptir.

 

KTO Karatay Üniversitesi Dünya Sıralamalarında

Dünyanın en tesirli üniversitelerinin sıralandığı Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan 2023 dünya üniversiteleri tesir sıralamaları sonuçlarında (The Impact Raking 2023) KTO Karatay Üniversitesi, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ortasında “Erişilebilir ve Pak Enerji” kategorisinde 2. sırada, “Sağlık ve Kaliteli Yaşam” kategorisinde 8. sırada, “Sanayi, İnovasyon ve Altyapı” kategorisinde ise 15. sırada yer alarak en güzel üniversiteler ortasında gösterilmiştir.

Dünyada saygın bir derecelendirme kuruluşu olan SCImago Laboratories tarafından Scopus ile ortaklaşa yayınlanan, araştırma odaklı çalışmalar yapan kurumların yer aldığı global bir sıralama olan SCImago Institutions Rankings (SIR), 2022 dünya üniversite sıralama sonuçlarına nazaran KTO Karatay Üniversitesi, Fizik ve Astronomi alanında dünyada 691., Orta Doğu ülkeleri ortasında 129., OECD ülkeleri ortasında 599. ve Türkiye’de 38. sırada yer almıştır. Dört farklı kategori altında gruplandırılan (genel, araştırma, inovasyon ve toplumsal etki) 2022 sıralama sonuçlarına nazaran ise; genel kategoride 757. sırada, araştırma kategorisinde 458. sırada, inovasyon kategorisinde 434. sırada ve toplumsal tesir kategorisinde 248. sıraya girmeyi başarmıştır.
Tüm dünyadaki yükseköğretim kurumlarını boyut, görünürlük, açıklık ve mükemmeliyet göstergeleri üzerinden pahalandıran Webometrics Dünya Üniversite Sıralamalarında (Webometrics Ranking of Universities) KTO Karatay Üniversitesi, dünyada sıralamaya giren 12 bin üniversite ortasında 3.743.; Avrupa’daki 6.036 üniversite ortasında 1.155. sırada yer alarak birçok üniversiteyi geride bırakmayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir;  Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

 

Havacılığın Yıldızları KTO Karatay’da Yetişiyor

KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde yer alan Pilotaj Kısmı, ülkemiz havacılık dalının gelişimine katkıda bulunmakta ve pilot gereksinimini karşılamaktadır. Kendi hava parkı, filosu, teknik bakım altyapısı ve uçuş eğitmenleri ile Türkiye’nin en çağdaş tesislerinden birine sahip olan KTO Karatay Üniversitesi çatısı altında, memleketler arası seviyede lisans eğitimi verilmektedir. Öğrenciler, 1.200 metre çim pist, 1.500 metre asfalt pist, 1.500 metre taksi yolu, uçak bakım hangarı, 7 adet eğitim uçağı, 4 adet planör ve 1 adet çeker uçak ile tam donanımlı hava meydanında, gerçek bir uygulama eğitimi görmektedir. 
Uluslararası standartlarda pilot yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, son teknolojiye sahip simülasyon aygıtı ve araçlar ile öğrencilerin eğitim almalarını sağlamaktadır.  Ayrıca paraşütlü eğitim uçaklarıyla yaşanabilecek muhtemel kazaların önüne geçmeyi hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, geleceğin pilot adayı öğrencilerinin güvenliklerine, üst seviyede değer vermektedir. KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Kısmı mezunları, 4 yıllık üniversite diplomasına ek olarak Sivil Havacılık Tertibi onaylı Ticari Hava Yolu Pilotu lisansına da (ICAO) sahip olmaktadır.

 

Türkiye’de Akıllı Teknolojiler Merkezi’ne Sahip Tek Üniversite

Türkiye’nin Akıllı Teknolojiler Merkezi’ne sahip tek üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesi, Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi öğrencilerine yenilikçi bir eğitim ortamı sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler, ileri teknolojiye dayalı projeler geliştirerek, kesimdeki gereksinimlere ahenk sağlayabilecek yetkinlikler kazanmaktadır. KTO Karatay Üniversitesi’nin çoklu araştırma imkânları sayesinde, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesinde (KTOTEK) yeni teknolojilerin geliştirilmesi, bilgisayar yazılımları üzere mevzularda öğrencilere öncülük edilmektedir. Bilimsel araştırmaları destekleyen ve teşvik eden KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerin çeşitli araştırmalar yaparak yeni bulgular ve bilimsel çıktılar elde etmesini sağlamaktadır.

 

KTO Karataylı Mühendislik Öğrencileri, Başarıyı Model Fabrika’da Yakalıyor

Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi bünyesinde faaliyete geçen Model Fabrika, bilgi teknolojilerinin verimli ve ağır kullanılması, bilgilerin elektronik ortama taşınması üzere süreçlerde KTO Karataylılara bilimsel yarar sunmaktadır. Model Fabrika’da, KTO Karataylı başarılı Sanayi, Makine, Mekatronik Mühendisliği Kısmı öğrencileri de misyon alarak üretim gerçekleştiren firmaların verimliliklerine katkı sağlamaktadır.

 

Teknolojik İlerlemeyi Destekleyen Üniversite

KTO Karatay Üniversitesi, şimdiki teknolojik eserler üreterek araştırma geliştirme faaliyetleriyle dünya çapında projelere imza atmaktadır. Üniversite, teknolojinin süratle ilerlediği çağımıza ahenk sağlayan çağdaş laboratuvarlara sahiptir. Alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir takım ile güçlü projeler yürüten KTO Karatay Üniversitesi, en yeni teknolojileri kullanarak bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi desteklemeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin bu gelişmeleri yakından takip edebilmesi, etkin olarak iştirak sağlayabilmesi için süratli ve inançlı internet sistemi, çağdaş ve yüksek teknolojik bilgisayarlar, diledikleri vakit erişebilecekleri dijital ekranlar üzere teknolojik altyapıyı sunmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesinin Teknoloji Takımları TEKNOFEST-İzmir'e Damga Vuracak

 

Uluslararası İş Birlikleri ve Yüksek Kaliteli Eğitim İmkânları

KTO Karatay Üniversitesi, birçok farklı alanda sağladığı imkanlarla öğrencilerinin memleketler arası seviyede tecrübe kazanmasını ve mesleklerini güçlendirmesini desteklemektedir. Üniversite, öğrencilerin lisan maharetlerini geliştirmeleri için 8 farklı yabancı lisan seçeneği sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler, dünya çapında bağlantı hünerlerini geliştirme talihi elde ederken, kültürlerarası etkileşimlerini de artırmaktadır. Ayrıyeten öğrenciler, Erasmus+ programı ve IAESTE Staj Programı üzere milletlerarası projelerle yurt dışında eğitim ve staj imkânına sahip olmaktadır.

 

Ulusal ve Memleketler arası Alanda Üstün Başarılar

KTO Karatay Üniversitesi, milletlerarası standartlarda eğitim veren, proje odaklı eğitim anlayışının yaygın olduğu bir üniversitedir. 

Yaklaşık 65 ülkeden 750 milletlerarası öğrenciye kapılarını açan KTO Karatay Üniversitesi, dünya üniversitesi olma yolundaki çalışmalarına orta vermeden devam etmeyi ve milletlerarası alanda her vakit en uyguna ulaşmayı hedeflemektedir. Türkiye Ulusal Ajansı sonuçlarına nazaran KTO Karatay Üniversitesi Erasmus+ hibe iadesi yapmayan kurumlar ortasında 2. sırada yer alarak büyük bir muvaffakiyete imza atmış ve öğrencilerinin memleketler arası alandaki çalışmalarını desteklemiştir. 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Takviye Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2022/1 devri kapsamında KTO Karataylı öğrencilerin projeleri %90 oranında kabul edilmiştir.
KTO Karatay Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Kısmı, Bağlantı Eğitimi Kıymetlendirme Akreditasyon Konseyi (İLEDAK) tarafından yapılan incelemeler sonucunda akreditasyon almaya hak kazanmıştır. Bu başarısıyla Türkiye’de birinci ve tek İLEDAK’tan akredite edilen Grafik Tasarımı Kısmı olmuştur.
Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST 2023 İstanbul’da ‘Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda KTO Karataylıların ürettiği elektrikli araç “Gece” ‘İvmeleme Yarışı Kategorisinde’ muvaffakiyet elde ederek 3. olmuştur.

KTO Karatay Üniversitesi, kalite idaresi konusundaki yaptığı çalışmalar ve paydaşlarına sağladığı iş sıhhati ve güvenliği standartları sayesinde ISO 45001 İş Sıhhati ve Güvenliği Dokümanını almaya hak kazanmıştır. Bu doküman ile tüm birimleri

 

Türkiye’de tescillenen birinci üniversite olmuştur.

KTO Karatay Üniversitesi, Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Başkanlığı “2023 Manisiz Üniversiteler Ödülleri” kapsamında “Mekânda Erişebilirlik Turuncu Bayrak Ödülü” alan üniversiteler ortasında yer alarak, bu başarısı ile bir defa daha isminden kelam ettirmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Schneider Electric'in Destekleriyle "Öğretmenler 2030: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve İklim Seferberliği Eğitimi" 4. Döneme Başlıyor

 

Mezun İstihdamı Oranlarında Büyük Başarı

KTO Karatay Üniversitesi’nin sahip olduğu güçlü insan kaynağı yapısı, fizikî gelişimi, tüm ünitelerinde gözettiği toplam kalite anlayışı, milletlerarasılaşma siyasetleri ve yürütülen stratejik projelerini kapsayan eğitim ideolojisi, KTO Karatay Üniversitesi’nin başarılı istatistiklerine yansımaktadır. Üniversite, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan Danışman Bilgi Sistemi (DABİS) datalarında istihdam, en süratli iş bulma, işe yerleşme müddeti, niteliğine uygun işte çalışma alanlarında gösterdiği performansla Türkiye geneli üniversiteler ortası istihdam sıralamasında 153 üniversite ortasında 15. sırada yer almaktadır. 

 

KTO Karataylıların %30’u, Şimdi Öğrenciyken İş Hayatına Adım Atıyor

KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerini yalnızca akademik muvaffakiyete değil tıpkı vakitte iş dünyasının taleplerine de uygun biçimde yetiştirmeye odaklanmaktadır. Güçlü üniversite-sanayi iş birliğinin sonuçlarının çıktısı olarak KTO Karataylı öğrencilerin %30’u, öğrenciyken çalışmaya başlamaktadır. Öğrencilerin %40’ı mezuniyet sonrası üç ay içinde istihdam edilirken, %15’i birinci altı ay içinde çalışmaya başlayarak mezuniyetin akabinde süratli bir halde iş hayatına adım atmaktadır.

 

Mezunlar Mesleksel İmtihanlarda Gururlandırıyor

KTO Karatay Üniversitesi mezunları KPSS, TUS, DGS, Adalet Bakanlığı İsimli Yargı üzere kıymetli mesleksel imtihanlarda tüm üniversiteler ortasında üstün performans sergilemektedir. KPSS puan tipinde tüm üniversiteler ortasında Arapça Mütercim Tercümanlık, Ebelik, Güç İdaresi, Klasik Türk Sanatları, İslam İktisadı ve Finans kısım mezunları 1. sırada; vakıf üniversiteleri ortasında ise Hemşirelik, Sigortacılık ve Toplumsal Güvenlik kısım mezunları 1. sırada yer almaktadır.

 

KTO Karatay’da Güçlü Toplumsal Yaşam 

KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerine pek çok farklı alanda faaliyet yürüten öğrenci topluluklarıyla toplumsal bir hayat sunmaktadır. Öğrenciler, bu topluluklara üye olarak toplumsal etkinliklere katılma, sporla ilgilenme yahut kültürel etkinlikler düzenleme fırsatı bulmaktadır. Üniversitede; futbol, basketbol, voleybol, futsal, masa tenisi, halk oyunları, bilek güreşi, atletizm, yüzme, okçuluk, taekwondo, muaythai, satranç, eskrim, e-spor üzere birçok spor kısmında etkinlikler düzenlenmekte ve öğrenciler bu alanlara katılarak yeni muvaffakiyet öyküleri yazabilmektedir.

 

Öğrencileri Destekleyici Burs Olanakları

KTO Karatay Üniversitesi Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporunda YKS kontenjanları bursluluk oranlarına nazaran en fazla burs veren üniversiteler ortasında 7. sırada yer almaktadır. “Tercihin Geleceğin” mottosuyla öğrencilerini karşılayan KTO Karatay Üniversitesi, üniversite adaylarına çeşitli burs imkanları sunmaktadır. %30 Tercih İndirimi, aylık 3.000 TL’ye kadar çıkabilen Giriş Yüksek Muvaffakiyet Bursu, %10 Karatay’a Beğenilen Geldin İndirimi üzere alternatif burslar yer almaktadır. Üniversite adayları, daha fazla bilgi için toplumsal medya hesaplarını takip edebilir, web sitesini ziyaret edebilir, 0549 551 1251 numaralı Whatsapp sınırından ya da 444 1251 numaralı telefondan ulaşabilirler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.