Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Taksim’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85’inci yıldönümünde, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi merasimle anıldı. Merasimin akabinde anıt önünde açıklama yapan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Çağlar ötesi niyete sahip bir başkana sahip olduk biz 1920’li yıllarda ve inanılmaz prensiplerle, kıymetlerle bize süper bir Cumhuriyet emanet etti. Daima birlikte üstüne koyacağımız, daima birlikte geliştireceğimiz, demokrasiyle güçlendireceğimiz, kalkınmayla, insanların eşit ve adil bölüştüğü, paylaştığı bir ülke var etmeyle, adalet sistemiyle, en güçlü adalet sistemine sahip olan bir ülke var etmeyle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirme boyutuyla bugün Ata’mızı anıyorum” tabirlerini kullandı. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85’inci yıldönümünde, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi merasimle anıldı. Atatürk için düzenlenen merasim; İstanbul Valisi Ali Davut Gül, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Kumandanı Orgeneral Ali Sivri ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, kurumları ismine Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koymalarıyla başladı. Barolar, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da anıta sırasıyla çelenk koydu. Çelenk merasiminin akabinde; Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için 2 dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu. Merasim, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu. CHP İstanbul Vilayet Lideri Özgür Çelik ve İmamoğlu, Cumhuriyet Anıtı önünde vatandaşlarla birlikte anı fotoğrafı çektirdi. 

 

“İYİ Kİ ATATÜRK’ÜN, CUMHURİYETİN ÇOCUKLARIYIZ”

İmamoğlu, anıt önünde yaptığı açıklamada, “Bugün 10 Kasım. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ulu Başkanımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Doğal bu yıl anma törenlerimizin bir öteki boyutu da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında anıyor olmamız. Mustafa Kemal Atatürk denince, benim aklıma gelen birinci şey, çok şanslı olduğumuz. Zira çağlar ötesi fikre sahip bir başkana sahip olduk biz 1920’li yıllarda ve inanılmaz prensiplerle, pahalarla bize harika bir Cumhuriyet emanet etti. Daima birlikte üstüne koyacağımız, daima birlikte geliştireceğimiz, demokrasiyle güçlendireceğimiz, kalkınmayla, insanların eşit ve adil bölüştüğü, paylaştığı bir ülke var etmeyle, adalet sistemiyle, en güçlü adalet sistemine sahip olan bir ülke var etmeyle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirme boyutuyla bugün Ata’mızı anıyorum. Çok şanslıyız. Düzgün ki Atatürk’ün, Cumhuriyetin çocuklarıyız, evlatlarıyız. Böylesi hoş bir ülkeye daima birlikte layık olmayı diliyorum. Ruhu şad olsun” tabirlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir;  Tarım Zehirlerinde Alarm: Yasaklı Maddelerin Kullanımı Devam Ediyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.