Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Türkiye’de çocuk işçi sayısı her yıl artmaya devam ediyor!

Türkiye’de çocuk emekçi sayısı her yıl artmaya devam ediyor!

Dünya’da ve Türkiye’de çocuk emekçi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. 2022 yılı datalarına nazaran nüfusunun yüzde 26.5’i çocuk olan Türkiye’de çalışan çocuk oranı yüzde 18.7. Hayata Takviye Derneği, nerede doğduklarına, kim olduklarına, cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine bakmaksızın bütün çocukların haklarını gözetiyor. Çocuk işçiliğiyle uğraş başta olmak üzere çocukların haklarına erişmesi için çalışan Hayata Takviye, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nde, tahlil tekliflerini gündeme getirdi.

 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına nazaran, çocuk nüfusun oğlan ve kız çocuk oranları birbirine yakın seyrediyor. Geçen yıl 15-17 yaş kümesindeki çocukların işgücüne katılmaları bu yıla oranla büyüme gösteriyor. Ayrıyeten 0-5 yaş kümesinde okullaşma oranının düştüğü görülüyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının 2022 faaliyet raporunda, 15-17 yaş ortasında çalışan çocuk sayısının her geçen sene artışta olduğu kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2022 yıl bilgilerine nazaran ise nüfusunun yüzde 26.5’i çocuk olan Türkiye’de çalışan çocuk oranı yüzde 18.7. Araştırmalar çocukluğunu yaşamak yerine çalışmak zorunda kalan çocukların eğitimden koptuğuna işaret ediyor. Bu da yetişkinliğe adım attıklarında nitelikli iş seçeneklerin azalması ve ömür kalitelerinin düşmesi ile sonuçlanıyor.  

 

Türkiye’deki ekonomik meseleler nedeniyle birçok çocuk okulu yarıda bırakmak zorunda kalıyor

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir çocuğun en temel hakkı olan eğitim hakkı elinden alınıyor. Çocuklar okula gitmeleri gereken yaşta, çocuk emekçi olarak hayatına devam etmek zorunda kalıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı İstatistiklerine nazaran eğitim çağındaki 5-17 yaş aralığındaki 1 milyon 201 bin çocuğun okul kaydı yok. Çocukların eğitim dışında kalmasının temel nedenlerinden biri ekonomik problemler oldu.

 

Hayata Takviye Derneği, çocuk işçiliğiyle çaba ediyor!

İlginizi Çekebilir;  "Aklınla 1000 Yaşa" zeka oyunları yarışmasının kazananları ödüllerini aldı

Hayata Takviye Derneği, çocuk personelliği meselesine dikkat çekmek ve bu hususta farkındalık yaratmak için birçok proje yürütüyor. Çocuk personelliği ile gayrette toplumsal bir hassaslık yaratmak, çocukların eğitim haklarını savunmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Dernek, çocuklara yönelik toplumsal muhafaza çalışmaları kapsamında, çalıştırıldığı için okula gidemeyen çocukların; eğitime kaydı ve devamlılığını destekliyor. Ayrıyeten düzenlenen bağış kampanyalarıyla daha fazla çocuğun eğitim hakkına erişmesine ve yoksulluk döngüsünden çıkmalarına katkı sağlamak amaçlanıyor.

 

Hayata Dayanak Derneği, çocuk personelliği sıkıntısına birçok tahlil önerisi sunuyor

Tahminlere nazaran, tedbire stratejileri geliştirilmediği sürece, artan yoksulluk ve kırılganlık nedeniyle, çalışan çocuk sayısı artmaya devam edecek. Hayata Dayanak Derneği’nin bu 

alandaki yaptığı araştırmalar, çocuk işçiliğine karşı kapsamlı toplumsal muhafaza tabanları oluşturmanın ve kalkınmanın itici gücü olarak toplumsal muhafaza sistemlerine yatırım yapmanın kıymetini bir sefer daha gösteriyor. Çocukların en temel haklarına erişebilmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarının âlâ bir kontrol sistemi işletmesinin yanı sıra çocukların imkanlarının ve kapasitelerinin artırılması için de çok dallı ve kapsamlı projelere gereksinim duyuluyor. Bu bağlamda kamusal, özel ve sivil inisiyatiflerin bir ortada hareket etmesi ve çocukların üstün faydası gözetilerek kurumsal ve ferdi sorumlulukların yerine getirilmesi gerekiyor. Çocuklar için yapılacak çalışmalarda çocuklarla birlikte bakım verenlerin de program ve projelere dahil edilmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Hanelerin geçim kaynaklarının geliştirilmesinde yetişkinlerin insan onuruna yakışır işler için teşvik edilmesi, böylelikle ailelerin hane gelirine katkı yapmaları için çocuklara başvurmak zorunda kalmamasını sağlamak da bir başka kalıcı tahlil önerisi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.