Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Cumhuriyetin 100. yılına özel seri

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Cumhuriyetin 100. yılına özel seri

 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Cumhuriyet’in kuruluş periyodu ve 100 yıllık tarihine ait kitaplardan oluşan özel bir 100. Yıl Serisi hazırladı. Seride Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsen yazdığı kitapların yanı sıra Atatürk’e dair anılar, Türkiye ve Kurtuluş Savaşı tarihine ait çalışmalar ve Cumhuriyet tarihine iktisat, antropoloji, dış siyaset üzere farklı perspektiflerden bakan araştırmalar yer alıyor. 

Cumhuriyetimizin 100. yıl coşkusunun giderek arttığı günlerde, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Cumhuriyet’e gönülden bağlı okurlarına, 16 kitaptan oluşan özel bir seri oluşturdu. 

 “Cumhuriyetimizin kıymetini gerçek anlamak için…”

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları İdare Heyeti Lideri Suat Sözen, bahse ait değerlendirmesinde, “Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutladığımız bir periyotta, Atatürk’ün bize bıraktığı bu çok değerli emanetin kıymetini en hakikat formda kavrayabilmek için yakın tarihimize ait kitaplar büyük ehemmiyet taşıyor. Bu niyetten hareketle Kültür Yayınları’nın Cumhuriyetin kuruluş periyoduna ve 100 yıllık tarihimize farklı pencerelerden bakan yapıtlarından bir seçki oluşturarak 100. Yıl Serisi’ni hazırladık. Seride yer alan, şahsen Büyük Başkanımızın kaleme aldığı kitaplar vaktinin ötesindeki vizyonunu daha yeterli anlamamızı sağlarken; anı kitapları devrin ruhunu derinden hissetme imkânı sunuyor. Antropolojiden iktisada, dış siyasetten ideolojiye farklı disiplinlerin süzgecinden 100 yıllık tarihimize bakan araştırma ve inceleme kitapları da okuyanlara yeni perspektifler sağlıyor” diye konuştu. 

İş Bankası’nın fikri temellerinin İzmir İktisat Kongresi’nde atıldıktan sonra 1924 yılında kurulduğunu; bu nedenle bu yılın Banka için de 100 yıllık bir tarih manasına geldiğini söyleyen Sözen, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

“Bu özel yıla ait kutlamalarımıza Mart ayında, Müzelerimizde açtığımız ‘Yaşasın Cumhuriyet’ standı ile başladık. Cumhuriyetimizin birinci 15 yılında başarılan iktisadi ve toplumsal kalkınmaya dair standımız hala ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Eylül sonunda Atatürk’ün bugün de geçerli vizyonerliğini tekrar vurgulamak ve geçmişten aldığımız güçle ikinci yüzyılımıza hazırlanırken izleyeceğimiz yola ışık tutmak üzere memleketler arası ‘Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış’ konferansını gerçekleştirdik. 29 Ekim’de de 100. yıla kalıcı bir armağan olarak eski Beyoğlu Şubemizin bulunduğu binada Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nin kapılarını açacağız. Kültür Yayınları’nın oluşturduğu 100. Yıl Serisi’nin de yıl uzunluğu sürdürdüğümüz kutlamalara düşünsel manada değerli bir katkı sunacağına inanıyorum” halinde konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Tarladan Sofraya; Cerrah Kuru Fasulyesi

Mustafa Kemal Atatürk’ten üç eser

Seride okurları öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsen yazdığı üç eser bekliyor. Bunlar ortasında Nutuk’un yanı sıra Atatürk’ün geometri öğretenlerle, bu hususta kitap yazacaklara kılavuz olması hedefiyle 1937 yılında yazdığı Geometri kitabı ve birinci baskısından sonra 1956’da Hasan Âli Yücel tarafından Kültür Yayınları’nın birinci kitabı olarak yayımlanan Zabit ve Kumandan ile Hasbihal yer alıyor. 

Atatürk’ün yakın etrafında yer alan Afet İnan ve Kılıç Ali’nin anıları ile Özer Ozankaya’nın dünyada alanının önde gelen isimleriyle yaptığı söyleşilerden derlediği Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti kitabı Büyük Önder’in farklı bakış açılarından nasıl değerlendirildiğini ortaya koyuyor. 

Türkiye, Kurtuluş Savaşı ve İktisat Tarihi 

Sina Akşin Kısa Türkiye Tarihi kitabında 19. yüzyılın başındaki birinci ıslahat uğraşlarından 2000’li yıllar Türkiyesine uzanan çağdaşlaşma serüvenini anlatırken; Celâl Erikan’ın yazdığı Rıdvan Akın’ın hazırladığı Kurtuluş Savaşı Tarihi‘nde destansı savaş tüm yalınlığıyla ve bilimselliğe yaraşır bir nesnellikle aktarılıyor. Şevket Pamuk’un gözden geçirilmiş ve genişletilmiş yeni baskısı ile seride yer alan Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi kitabı ise 19 ve 20. yüzyılda iktisadi gelişmeleri bir bütün olarak ele alarak bugünkü Türkiye iktisadının kimi özelliklerinin kökenini 19. yüzyıldaki dönüşümlerde arıyor. 

Antropoloji, İdeoloji, Aydınlanma ışığında tarih okumaları

Zafer Toprak’ın Tanzimat sonrası yüz yılı kapsayan bir bilim tarihi niteliğindeki Cumhuriyet ve Antropoloji ve çağdaş Türkiye’nin oluşumunun art planına odaklanan Atatürk – Kurucu İdeolojinin Evrimi kitapları da seride yer alıyor. A. M. Celâl Şengör’ün Hasan Âli Yücel ve Türk Aydınlanması kitabı ise çok istikametli bir Cumhuriyet aydını olan Yücel’in bugüne ve yarınlara ışık tutacak zenginlikteki fikir dünyasını gözler önüne seriyor.  Cumhuriyetin Birinci Sayımı – 1927 Nüfus Tahriri kitabında Genç Cumhuriyetin birinci devrine ait değerli datalar, Şevket Pamuk’un sunuş yazısıyla paylaşılıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Konak Belediye Meclisi kasım ayı toplantısını gerçekleştirdi

Yayına hazırlık kademesinde olan Türk Tarih Kurumu’nun birinci lideri Tevfik Bıyıklıoğlu’nun Atatürk Anadolu’da 1919-1921 kitabı; Hazal Papuççular’ın Cumhuriyetin Dış Politikası 1923-2023 isimli çalışması ve Gürbüz Tüfekçi’nin Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar derlemesi de kısa mühlet içinde seride yerlerini almayı bekliyor. 

100. Yıl Serisi

 

 • Gençler için Fotoğraflarla Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk
 • Geometri / Mustafa Kemal Atatürk
 • Zabit ve Kumandan ile Hasbihal / Mustafa Kemal Atatürk
 • Atatürk – Kurucu İdeolojinin Evrimi / Zafer Toprak
 • Atatürk Hakkında Anılar Dokümanlar / Afet İnan
 • Atatürk’ün Sırdaşı Kılıç Ali’nin Anıları / Derleyen: Hulûsi Turgut
 • Cumhuriyet ve Antropoloji / Zafer Toprak
 • Cumhuriyetin Birinci Sayımı – 1927 Nüfus Tahriri
 • Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti / Özer Ozankaya
 • Hasan Âli Yücel ve Türk Aydınlanması / A. M. Celâl Şengör
 • Kısa Türkiye Tarihi / Sina Akşin
 • Kurtuluş Savaşı Tarihi / Celâl Erikan (Hazırlayan: Rıdvan Akın)
 • Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi / Şevket Pamuk
 • Atatürk Anadolu’da 1919-1921 / Tevfik Bıyıklıoğlu (Yayına hazırlanıyor)
 • Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar / Gürbüz Tüfekçi (Yayına hazırlanıyor)
 • Cumhuriyetin Dış Siyaseti 1923 – 2023 / Hazal Papuççular (Yayına hazırlanıyor)

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.