Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Türkiye e-ticareti çok sevdi

Dijitalleşme hızlanıyor, hayata taraf veren teknolojiler ticareti de şekillendirmeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji platformu Cimri’nin Büyümeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Oral, “Kaynakları yanlışsız kullanma refleksi ve alışveriş teknolojileri ülkemizde de karşılık buluyor. Türkiye’de son 1 yılda e-ticaretin yüzde 109 yükselişi bunu kanıtlıyor” diyor.

Türkiye’de 2008 yılından bu yana kullanıcılarına alışverişlerinde yol gösteren Cimri, “En son kaça olur?” sorusuna teknolojiyi kullanarak cevap veriyor. Dijitalleşmenin hızlanması, sürdürülebilirlik anlayışının benimsenmesi ve kaynakları gerçek kullanma refleksinin artmasıyla birlikte e-ticaretin yükselişe geçtiğini vurgulayan Cimri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Oral, “E-ticaret son 1 yılda yüzde 109 yükseliş gerçekleştirdi. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)’in 2023 birinci altı ay bilgilerinde, geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran perakendede e-ticaret hacminin yüzde 119 yükseldiğini ve 390 milyar TL’ye ulaştığını görüyoruz. E-ticaretin genel ticarete oranı da yüzde 18,5’ten yüzde 19,1’e yükseldi” dedi.

Son bir yılda Cimri bünyesindeki mağaza sayısının yüzde 100 oranında arttığını vurgulayan Mustafa Oral, “E-ticaret hacmi çok süratli büyüyor, biz de kullanıcı muhtaçlıklarını daha derinlemesine tahlil ediyor ve buna yönelik tahliller üretiyoruz. Sağladığımız kolaylıklar tüketici tarafında da karşılık buluyor. Bugün Türkiye’de her dört bireyden biri her ay Cimri’yi ziyaret ediyor ve alışverişine istikamet veriyor.” dedi.

 

Cimri’nin öne çıkan alışveriş istatistikleri şöyle:

  • Son bir yılda en çok cep telefonu ve fritöz fiyatları arandı. Televizyon, oyun konsolu ve dizüstü bilgisayar Türk tüketicilerinin en fazla ilgilendikleri eserler.
  • Alışveriş günü Salı oldu. Fiyat araştırma ve karşılaştırmasının en ağır yapıldığı günler ise pazartesi, salı ve çarşamba.
  • Konum bazlı yapılan aramalarda liderliği İstanbul aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir ve Bursa takip etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Hyundai Motor Company Suudi Arabistan'da Yeni Bir Fabrika Açıyor.

Yoruma kapalı.