Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Türk öğrenciler Honeywell ile ABD’de uzay kampına katıldı

TÜRK ÖĞRENCİLER HONEYWELL İLE ABD’DE UZAY KAMPINA KATILDI

 

13. Honeywell Liderlik Akademisi, Türkiye’den 3 öğrenci de dahil olmak üzere, 46 ülkeden 237 öğrencinin iştirakiyle, Huntsville, Alabama’daki U.S. Space and Rocket Center’da gerçekleştirildi. İki haftalık program, iştirakçileri STEM mesleklerine teşvik etmeyi amaçlıyor.

 

İSTANBUL, Türkiye, 4 Kasım 2023  Honeywell (NASDAQ: HON) tarafından her yıl düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi, bu yıl Türkiye dahil olmak üzere 46 ülkeden 237 öğrenciyi, Alabama’nın Huntsville şehrindeki ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde (USSRC) bir ortaya getirdi. Uzay Kampı, 15-20 Ekim ve 22-27 Ekim tarihleri ortasında 16-18 yaş aralığındaki öğrencilerin iştirakiyle gerçekleşti. Program iştirakçileri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında meslek yapmaya yönlendirmeyi hedefliyor. Öğrenciler; kodlama, bilgisayar bilimi, liderlik ve irtibat hünerleri ile uzay bilimi alanlarında uygulamalı etkinliklerle dolu bir programla karşılandı.

Honeywell Liderlik Akademisi’ne bu yıl Türkiye’den katılan öğrenciler Irmak Ada Saraç, Mehmet Kerim Kuru ve Fatih Kaan Ermiş, STEM alanında ilgi ve yeteneklerini pekiştirecek özel tecrübelerle ülkelerine döndü.

Honeywell Türkiye, İsrail ve Orta Asya Lideri Uygar Doyuran, geleceği şekillendirmede teknoloji ve eğitimin ehemmiyetine yürekten inandıklarını belirterek şunları söyledi: “13 yıldır öğrencilerin STEM alanında teknik ve irtibat maharetlerini geliştirmeleri için Uzay Kampı’na katılmalarına katkıda bulunuyoruz. Bu yıl da üç Türk öğrenciye kampa katılma imkânı sağlamaktan memnunluk duyuyoruz. STEM alanındaki meslek imkanları geleceğin teknolojik gelişmelerini şekillendirecek. Gençlerin bu alana ilgisini artırmak, yalnızca kendi meslekleri için değil, global teknolojik ilerleme için de çok değerli bir adım.” 

Doyuran ayrıyeten Honeywell’in 1914’te otopilota öncülük etmesinden bu yana havacılık bölümünde inovasyonun en ön saflarında yer aldığını belirtti ve ekledi: “Türkiye’de havacılık kesiminin tamamı dahil olmak üzere, dünyadaki uçakların yaklaşık yüzde 90’ı Honeywell eserlerini kullanıyor. Honeywell, kalkıştan inişe kadar tüm seyahat boyunca güvenlik, sıhhat, konfor ve sürdürülebilirlik sağlayarak hava seyahatini geliştirmeye kendini adamış bir şirket. 60 yıldır her beşerli NASA uzay vazifesinin ayrılmaz bir kesimi olan eserlerimiz yaklaşık 1.000 uyduda kullanılıyor.”

İlginizi Çekebilir;  Başkan Kılıç'tan Üniversiteli Gençlere ' Hoş Geldin ' Kampı

Programın başlatıldığı 2010 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3.000 öğrenci, Honeywell’in takviyesiyle Uzay Kampı’na katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki uçaklarda ve havalimanlarında kullanılan geniş eser yelpazesiyle havacılığın geleceğini şekillendiren yenilikçi tahliller sunan başkan havacılık şirketi Honeywell’in inovasyonları ortasında insansız hava araçları (İHA’lar) için hidrojen yakıt hücreleri ve hibrit elektrikli uçaklara güç sağlayan megawatt turbo jeneratörlerin yanı sıra elektrikli uçak motorları ve en katı jet yakıtı performans standartlarını karşılayan, çeşitli sürdürülebilir hammaddelerden elde edilen sürdürülebilir havacılık yakıtları yer alıyor.

Uzay Kampı programı kapsamında, iştirakçiler roket inşa etme, kodlama ve test etme üzere bir dizi kuvvetli grup çalışmasının kesimi olarak STEM alanında liderlik yeteneklerini geliştirme fırsatı buldu. Ayrıyeten, astronot eğitimi simülasyonları, mekik vazifeleri ve düşük yer çekimli ay yürüyüşleri üzere uygulamalara katılarak dijital hünerlerini artırdı. Programa katılan öğrencilerin hepsi Honeywell çalışanlarının çocukları ortasından, akademik muvaffakiyet ve toplumsal çalışmalara dayanan titiz bir kıymetlendirme süreci sonucunda seçildi. Eğitim, yemek, konaklama ve program gereçleri masraflarını kapsayan burslar, Honeywell ve çalışanları tarafından karşılandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Kısmı birinci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Irmak Ada Saraç programla ilgili fikirlerini paylaşırken şunları söyledi: “Bu kamp bana asla unutamayacağım kusursuz bir tecrübe ve yeni arkadaşlıklar kazandırdı. Birçok yeni bilgi öğrendim ve farklı ülkelerden farklı beşerlerle tanıştım. Bu deneyim bana gelecek için ilham verdi ve bakış açımı genişletti.”

İzmir Amerikan Koleji 10. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Mehmet Kerim Kuru ise şunları söyledi: “Uzman bilim insanlarının rehberliğinde bilimsel deneyler yapmak, roket modelleri tasarlamak ve inşa etmek, test etmek ve sonuçları tahlil etmek çok heyecan vericiydi. Tüm bu bilimsel çalışmaları ve aktiflikleri dünyanın farklı ülkelerinden ve kültürlerinden gelen öğrencilerle birlikte yapmak eşsiz bir tecrübeydi.”

İlginizi Çekebilir;  Karşıyaka'da 100 yıl coşkusu Körfez'e taşındı

Bilfen Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Fatih Kaan Ermiş ise tecrübesini şöyle özetledi: “Kampta çok sayıda yabancı arkadaş edindim ve onların kültürlerini öğrendim. Bu kampa katıldığım için kendimi çok şanslı ve memnun hissediyorum. Kampın geleceğime çok şey katacağını düşünüyorum.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.