Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Türk Musikisi için Örnek İşbirliği

Konak Belediyesi ile Türk Musiki Araştırmaları Vakfı (TÜMAV) ortasında, Anadolu kültürünün kıymetli bir modülü olan Türk musikisinin daha geniş kitlelere ulaştırılmasını, daha yeterli anlaşılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için ortak çalışmalar yapmak üzere protokol imzalandı. Protokole, Konak Belediye Lideri Abdül Batur ile TÜMAV Lideri Filiz Döner, Konak Belediyesi ARGE Müdürlüğü’nde yapılan merasimle imza attı. Merasime TÜMAV yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

 

Batur: Bende çok başka bir yeri var

Törende konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, kuruluş yıllarına tanıklık ettiği vakfın çalışmalarına Narlıdere Belediye Başkanlığı periyodunda dayanak olduklarını hatırlattı. “Bu vakfın bende çok farklı bir yeri var” diyen Batur, TÜMAV’ı kuran Kenan Çağlayan’ın sanata ve kültüre büyük katları olduğunu belirtti. Çağlayan’ın TRT arşivinde bile bulunmayan çok değerli yapıtlara vakfın bünyesinde sahip çıktığını söyleyen Batur, “Narlıdere Belediye Lideri olunca Kenan Amca’nın çalışmalarını kültür merkezimize aldık. Taş plak kayıt sistemi kurduk. Yardımcı bir işçi görevlendirdik. Onun heyecanı, tutkusu gözümün önüne geliyor ve bugün emeklerinin boşa gitmediğini görüyorum. Hayatını bu olaya adamış bir insandı. Kendisini rahmetle anıyorum” dedi.

Konak Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalarla İzmir’de beğenilen bir belediye olduğunu belirten Batur, “Protokol kapsamında Türk musikiyle ilgili çalışmaları da en hoş formunda yapacağız. Türk musikisine âşık vatandaşlarımızı bu mecraya çekmek için çabalayacağız. Bu protokol ve proje bize heyecan verdi. Benim için manevi bedeli de çok değerli. Çok hoş işler yapacağımıza inanıyorum. Bu protokol yanlışsız işlerle vatandaşlarımızla buluşacak” dedi.

 

Döner: Değerli bir adım

Protokolün Türk musikisinin gelecek kuşaklara aktarılması için kıymetli bir adım olduğunu söyleyen TÜMAV Lideri Filiz Döner ise “Türk musikisinin gelecek jenerasyonlara aktarılması için elimizden geleni yapacağız. Bu işbirliğiyle Türk musikisi alanında değerli projeler hayata geçireceğiz. Türk musikisinin zenginliği ve çeşitliliği daha geniş kitlelerce tanınacak ve bu kültür daha fazla insanın hayatına dokunacak” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Böcek'ten personeline 100. Yıl ikramiyesi

 

Konser ve şenlik düzenlenecek

Konak Belediyesi ile TÜMAV, protokol kapsamında Türk musikisi konserleri ve şenlikleri düzenlemek, Türk musikisinin temel kavramlarını, teorisini, klasik çalgıları ve yapıtların yorumlanmasını öğretmek üzere eğitimler planlamak, Türk musikisinin tarihi, gelişimi, teorisi ve pratiğine ait bilimsel araştırmalara dayanak vermek üzere ortak çalışmalar yapacak.

                                                                                     

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.