Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Trafik Sigortasına İMM Dopingi

Zorunlu trafik sigortası kaza anında karşı tarafa verilen hasarı muhakkak limitler dahilinde karşılarken, trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın tamamını karşılayarak kapsamlı bir teminat sağlıyor. Türkiye’nin önder insurtech markası Sigortam.net, hasar limiti aşımı durumlarında sigortalının imdadına yetişen İMM sigortası hakkında kıymetli noktaları bir ortaya getiriyor. 

Son devirde araç bedellerinde ve hasar maliyetlerinde yaşanan artış, araç sahipleri için gerçek sigorta seçimini yapmanın ne kadar değerli olduğunu bir defa daha gösteriyor.  Türkiye’nin birinci ve önder dijital sigorta platformu Sigortam.net, müşterilerini hakikat eser ile buluşturma maksadı kapsamında trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda sigortalının garantisi olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın kıymetine dikkat çekiyor.

 

Trafik Sigortası Sınırsız Müdafaa Sağlamaz

Trafik sigortası, mümkün kaza durumlarında karşı tarafın hasarını muhakkak yıllık limitler dahilinde karşılayan mecburî bir sigorta eseridir. Türkiye’de seyir halinde bulunan 27,7 milyon aracın kıymetli bir kısmı zarurî trafik sigortasına sahip olsa da kaza anlarında karşı tarafa verilen hasar, birtakım durumlarda trafik sigortasının limitlerini aşabilmekte. Bu tıp riskli durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM), sigortalıyı koruyarak hasar sonrası aşılan fiyatın sigorta şirketi tarafından garanti altına alınmasını sağlıyor. Kasko yahut mecburî trafik sigortasına ek edilebilen İMM teminatı için kasko kuralı bulunmuyor. 

Ocak 2023 prestijiyle mecburî trafik sigortasıyla karşı tarafın hasarını karşılamak için belirlenen azami fiyat 120 bin TL düzeyinde bulunuyor.  Yolculuk sırasında kıymeti yüksek bir araçla kazaya karışıldığı durumlarda ortaya çıkan masrafın belirli bir kısmı trafik sigortası tarafından karşılansa da kalan yüksek meblağının şahıslar tarafından karşılaması gerekiyor. Bu türlü bir durumda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) sayesinde yüksek hasar meblağı sigorta şirketi tarafından karşılanarak sigorta sahibinin maddi kayıpları minimuma indiriliyor.

İlginizi Çekebilir;  Microsoft, Yapay Zeka Temelli Uygulamalarını Kullanıcıların 7/24 Faydalanabileceği Birer "Yapay Zeka Asistanı" Olarak Konumluyor

Bunun yanında, İMM, kaskonun sağladığı garantiyi de genişletiyor. Kasko fiyatları, son devirde araç bedelleri, yedek modül ve hasar maliyetlerindeki artışa bağlı olarak yükselme eğilimi göstermeye devam ediyor. Kasko poliçesi kapsamında sunulan geniş teminat seçenekleri sigortalıların gereksinimlerine ve bütçelerine uygun paketleri oluşturmalarına yardımcı oluyor. Ekonomik dalgalanmanın yaşandığı bu günlerde daha fazla muhafaza isteyen araç sahipleri içinse ek eserler edinmek daha cazip hale geliyor.  Gün içinde trafikte itimatla seyahat yapmak isteyenler, hali hazırda var olan kasko poliçelerine isterlerse İhtiyari Mali Mesuliyet teminatını da ekletebiliyorlar.

 

İMM Neden Değerli?

Eksik Teminatları Tamamlıyor: İMM, Mecburî Trafik Sigortası ve Kasko’nun kapsamını genişleterek kaza sonucu meydana gelen ve mevcut poliçenin limitini aşan hasarları karşılıyor.

Finansal Teminat Sağlıyor: Kaza sonucu karşı tarafa verilen hasar durumlarında yüksek maliyetli tamiratlar yahut tazminat ödemeleri gerektiğinde, İMM sigortası aracı korurken mali yükü de hafifletiyor. Örneğin 2,5 milyon TL bedelindeki bir araçla yaşanan kazada, sırf 120 bin TL’sinin trafik sigortası tarafından karşılandığı geri kalan yüksek fiyatın sigortalı tarafından karşılanması gerektiği unutulmamaldır. Yaşanabilecek kaza durumlarında tam bir mali garanti sağlamak için  araç sahiplerinin İMM sigortası yaptırması büyük kıymet taşıyor.

Manevi Tazminata Karşı Korur: Bir trafik kazası durumunda karşı tarafa manevi bir ziyan verilirse, açılacak tazminat davası sonucunda ödenecek bedel yeniden İMM kapsamında ödenebiliyor. İMM, kaza sonucu oluşabilecek tüm maliyetlere karşı garanti sağlayarak yüksek orandaki bütçe kayıplarının önüne geçiyor.

 

İMM Seçiminde Limitlere Dikkat!

Bağımsız bir poliçe olarak satın alınabileceği üzere kasko sigortasının bir kesimi olarak da eklenebilen İMM, sigorta şirketleri tarafından limitli ve limitsiz seçenekleriyle sunuluyor. Araç sahiplerinin tüm İMM alımlarında öncelikli olarak limit denetimi yapmaya dikkat etmesi de büyük ehemmiyet taşıyor. İMM satın alınırken teminat özelinde aşikâr bir limit belirlenmişse, karşı tarafın ziyanı fakat o limit dahilinde karşılanabiliyor. Lakin, trafikte başı rahat bir biçimde seyahat etmek isteyenler için olumsuz durumlar yaşanması halinde tüm hasar masraflarının limitsiz karşılandığı İMM teminatı da sunuluyor. Limitsiz teminat sayesinde hasar bedeli fark etmeksizin hiçbir fiyat ödemeden kapsamlı bir garanti sağlanabiliyor. Her bütçeye uygun olarak; hudutları limitsiz, 10 milyon TL ve 3 milyon TL olmak üzere üç farklı seçenekle sunulan İMM eseri, trafik sigortası limitlerini aşan hasar ölçülerine karşı araç sahiplerinin kurtarıcısı oluyor. 

İlginizi Çekebilir;  Kingston Digital, Harici SSD Serisini Genişletti

 

Hasar Anında Süratli Takviye Önemli

Trafikte yaşanabilecek tüm olumsuz durumlara karşı yanlışsız poliçeyi seçmek kadar hasar anlarında süratli takviye almak da kıymet arz ediyor. 7/24 ulaşılabilirlik ile müşterilerinin tüm gereksinimlerine karşılık veren Sigortam.net, hasar anında gelen davetleri 3 saniyede yanıtlayarak müşterilerinin yanında oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.