Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Tongar: Çocuklarımızı Anlamanın İlk Yolu Rabbimizi Anlamaktır

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 13. Kocaeli Kitap Fuarı, kitap tutkunlarını sevdikleri yazarlarla bir ortaya getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda “İyileşen Çocukluğum Uygunlaşan Anneliğim” isimli söyleşinde konuşan müellif Hatice Kübra Tongar, çocuklarımızı nasıl anlayacağımıza dair ipuçları verdi. Tongar, “Çocuklarımızı anlamanın birinci yolu Rabbimizi anlamaktır” dedi. 

 

HAYATTAKİ YERİMİZİ BULAMAMAK

Akçakoca Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide kitapseverlerle bir ortaya gelen müellif Hatice Kübra Tongar, “Çocuklarımızı nasıl daha güzel tanırız ?” sorusuna karşılıklar verdi. Temel sorunun hayattaki yerini bulamamak olduğunu lisana getiren Tongar, “Ben neden yaratıldım, çocuğuma neden anne ve baba oldum sorusuna karşılık verememek çok üzücü. Bu soruların peşine düşmemiz lazım.  İş hayali kurmak demek illa hekim olmak değil, toplumsal statüsü değerli değil. Memnun olabileceğin bir işle meşgul olmak en gerçek olan. Bir hastanede hekim kadar bir paklık görevlisinin ehemmiyeti birebir derecedir. Bunun için hayatının manasını bulmak çok önemli” dedi.

 

ÇOCUKLARIMIZA RABBİMİZİ, ŞEFKATİ İLE TANITMAMIZ GEREK

Çocuğunu anlamanın birinci kademesinin Rabbini anlamak olduğunu söz eden Tongar, “Mesela çocuğumuzu anlamaya çalışırken kaygı ile bir şeyler yaptırmak, rabbimizi güzel bir formda anlayamadığımızdan dolayıdır. Kulunu korkutan bir yaratıcı tasavvuru oluşturuyoruz maalesef. Rabbimiz kendini bize nasıl tanımlar ona bakmalıyız. Esmaül Hüsna’da Rahman ve Rahim kulunu çok seven merhametli olduğunu bize bildiriyor. Her işin başında söylediğimiz Besmele’de bu özelliğini görüyoruz. Zül Ululuğu Vel İkram sıfatı mesela. Celal ile başlayan bir sıfatını bile ikram ile birlikte sunan bir rabbimiz var. Çocuklarımıza Rabbimizin şefkatli sıfatları ile tanıtmamız gerek” dedi.

 

 

“EZEBERE YAŞAMAYALIM, SORGULAYALIM”

Çocuğumuzu anlamanın ikinci koşulunun kişinin kendini anlaması olduğunu kaydeden Tongar,”Bunun için hayatı ezberden yaşamamak gerek. Hayatımızdaki öykülerde, bunu ben neden yapıyorum dememiz, o işi sorgulamamız çok kıymetli.  Öte yandan çocuklar eksiksiz hatırlatıcılardır, tetikleyenlerdir. Çocuklarımızı kucağımıza aldığımızda kendi anne ve babamızı daha düzgün anlarız. Böylelikle kendimizi de daha düzgün tanımamızı sağlar. Kendi çocukluk hislerimizin farkında oluruz” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Bağcılar Kitap Fuarı'nı 500 bin kişi ziyaret etti

 

“OKUMAK, ANCAK NASIL OKUMAK…”

Çocuklarımızı anlamanın son adımının ise okumak olduğunu söyleyen Tongar,” İnsanın cehaleti kitap okumak ile düzelmez yalnızca. Okumak; hayatı okumakla, yaşanılanları okumakla tam manasıyla başarılır. Mesela çocuklarımızın fıtratını bilip, çocuğumuzu okumamız gerekiyor. Yalnızca kitapları okuyup çocuklarımıza uygulamaya çalışırsak gerçekleri göremeyiz, başarısız oluruz. Onları kaybedebiliriz” dedi.

 

“MANAVLAR AKÇAKOCA’NIN EVLATLARI”

13. Kocaeli Kitap Fuarı doludizgin devam ediyor. Süleymanpaşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Heybemdeki Güller” isimli söyleşide konuşan Ümran Yavaş Tepecik, konut hanımı olduğunu ve okumaya meraklı birisi olarak kitap yazdığını söyledi. Kocaeli’ndeki Manav kültürünü “Heybemdeki Güller” isimli kitabında tanıtan Tepecik’in şiirleri de bulunuyor. Manavların Akçakoca’nın evlatları olarak Kocaeli’ne yerleştiğini söyleyen Tepecik, “Örf ve adetlerimizi yaşatmak için efor sarf ediyorum” dedi. 80 yaşındaki annesinin de söyleşiye katılarak takviye olduğu Ümran Yavaş Tepecik hisli anlarda yaşadı. 

 

“ÂŞIK VEYSEL’İN ATALARI KARS’TAN GÖÇMÜŞTÜR”

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Âşık Veysel’i bahis alan söyleşisinde kıymetli bilgiler sundu. 2023 yılının Âşık Veysel yılı ilan edilmesini önemsediğini belirten Zavotçu, “Ölümünün 50. yılında anıyoruz büyük aşığı. 7 yaşında gözlerini kaybeden Âşık Veysel’in şiirleri yanındakiler tarafından yazıya geçirilmiştir. Şiirlerinin isimlendirilmesinde bir sorun var. Veysel bu dünyadan bir Nevruz günü göçtü. İnsanların baharı karşılayacakları bir günde göçtü. İnsanların gönüllerine kış geldi adeta. TRT radyolarında tanınan Âşık Veysel kelamıyla, sazıyla tanınıyordu. Türk beşerinin gönlüne büyük bir hüzün düştü. Sivas Şarkışla Sivrialan Köyünde doğan Veysel’in ailesinin 1880’li yıllarda Kars’tan göçtüğü araştırmalarımda vardığım bir mevzu. Veysel’le yapılan bir röportajda cetlerinin Türkistan’dan göçtüğünü söylemektedir. Yunus Emre’yi Hoca Ahmet Yesevi’yi kendisine bir usta olarak gören Veysel’in büyük bir gönül olgunluğu vardır. Talihinden yakınsa da çok büyük bir gönül ile kimseye kırgın değildir. Mevt döşeğindeyken son şiirini oğluna yazdırmıştır” dedi. Prof. Dr. Gencay Zavotçu’yu söyleyişinde Derince Kız Anadolu Lisesi öğrencileri ve edebiyatseverler yalnız bırakmadı. 

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar için ara tatil hediyesi! 'Şirinler' sahne şovuyla Trump AVM'de…

 

 

EDEBİYAT’TA AŞK TEMASI

Kocaeli Şairler ve Müellifler Derneği tarafından düzenlenen Türk Edebiyatı’nda “Aşk” teması üzerine kanılar başlıklı söyleşide muharrir Hakan Koçar,  Fuzuli’den beyitler okudu. Divan Edebiyatımızda Arapça ve Farsça metinler olduğunu ve bunun da günümüzde anlamaktan zorluk çekildiğini belirten Muharrir Koçar, “ Halk edebiyatında en kıymetli şairlerimizden biri Dadaloğlu’dur. Eski Türk edebiyatında Aşk çeşitli boyutlarda işleniyor. Günümüz edebiyatında nazım şiirlerin yanında roman ve hikayede aşk teması yerini korur” dedi.

 

BENELİĞİMİZE YOLCULUK

Aktif İdeoloji İzmit Şubesi tarafından düzenlenen “Benliğimize Yolculuk” isimli söyleşide konuşan Duman Altı Hayatlar kitabının müellifi Elif Öztürk, “Hikayeler bize metaforik bir biçimde bir şey anlatır. İnsanı benliğinden uzaklaştıran şeyler bağımlılıklara sebep oluyor. Girdiğimiz roller ve kimlikler benliğimizden uzak olabiliyor. Mantıklı ve gerekçeli şeylerin hayatla ilgili tek hakikat olduğunu düşünmek bizim kendimize yabancılaşmamıza sebep olur” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.