Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Tomris Uyar’ın dünyası bu sergide

Nilüfer’de yılın muharriri Tomris Uyar’ın, özel eşyalarından koleksiyonuna, çalışma ve hayat alanından görsel imgelerine kadar birçok kesimin yer aldığı stant izlenime açıldı.

2023 yılını Tomris Uyar’a adayan Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, yıl boyunca usta müellifin yazın hayatına farklı disiplinlerden bakarken, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İsler Müdürlüğü de özel bir stant ile usta müellifin çalışma ve ömür alanını Nilüfer’e taşıdı. Çeviri ve hikayeleriyle Çağdaş Türk Edebiyatı’nda ayrıcalıklı bir yere sahip olan Tomris Uyar’ın kendi çizgisinden ödün vermeden geliştirdiği etkileyici imgeleri, izleyenlere muharririn kendi perspektifinden vermeyi hedefleyen “Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası” standı, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açıldı. Stant açılışına Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan, Tomris Uyar’ın oğlu Hayri Turgut Uyar, Dr. Necmi Sönmez ile çok sayıda edebiyat ve sanat tutkunu katıldı.

Küratörlüğü Dr. Necmi Sönmez’e ilişkin olan stantta, Tomris Uyar’ın meskeninin salonuna yerleştirdiği yazı masasından, periyodun pahalı isimlerini ağırladığı koltuk grubuna, yapıtlarını yazdığı alandaki nesnelerden, yazma süreçlerinde faal olan görsel imgelere, günümüze dek korunmuş özel eşyalarından koleksiyonuna eşlik eden el yazıları ve arkadaşlarının ikram ettiği fotoğraflara kadar birçok kıymetli gereç yer alıyor. Uyar’ın, ömrü boyunca hem çalışan hem çocuk bakan tıpkı vakitte hayata tutunmaya çalışan bayanları bahis aldığı kitaplarının birinci baskıları da, standa başka bir kıymet katıyor.

İlk günden ilginin ağır olduğu stantta küratör Dr. Necmi Sönmez, izleyenlere sergiyi gezdirerek, eserler, gereçler ve nesnelerin kıssalarını de paylaştı.

İzleyenleri Tomris Uyar’ın dünyasına seyahate çıkaran stant, 14 Ocak 2024 tarihine kadar Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açık kalacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  "1984" yılın oyunu seçildi

Yoruma kapalı.