Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Teknopark İstanbul, Türkiye’nin İlk Ulusal Kent Forumu MARUF’ta Yer Aldı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından memleketler arası seviyede iki yılda bir gerçekleştirilen Türkiye’nin birinci ulusal kent forumu Marmara Memleketler arası Kent Forumu (MARUF) kapsamında; Teknopark İstanbul ve Cube Incubation öncülüğünde ve MBB iş birliği ile Sorunun Tahlile Kavuştuğu Yer: FutureCity Lansmanı ve ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Kentler’ odağında Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma aktifliği gerçekleştirildi. Aktiflikte konuşan Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök, “Girişimcilikte en kıymetli etkenler heyecan ve gerçek beşerlerle kurulan iş birlikleridir” dedi.

 

FutureCity birinci kere MARUF’ta uzunluk gösterdi

 

Yerel idarelerin karşılaştığı zorlukları tespit etmek ve girişimcilerin yenilikçi tahlil ve eserler geliştirmesine yardımcı olmak için Teknopark İstanbul ve MBB tarafından tasarlanan FutureCity’nin lansmanı gerçekleştirildi. Şehir Siyasetleri Uzmanı Büşra İnce tarafından yönetilen lansman programında, MBB Data ve Teknoloji Merkezi Yöneticisi Samet Keskin ve Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi Müdürü Ahmet Kerim Nalbant’ın konuşmalarına yer verildi.

 

Doç. Dr. M. Şahin Gök, “Dünya çapında saygın teknoparklar ortasında olmamızın temel nedeni bitmeyen heyecanımız”

 

Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök, aktiflik sırasında yaptığı konuşmada, girişimcilikte en kritik ögenin heyecan olduğunu vurguladı. Gök, kelamlarına şu halde devam etti: “İnovasyona açık bireyler, daima olarak kendilerine ‘Neyi farklı yapabilirim?’ sorusunu sormalılar. Bu sorunun cevapları, yenilikçi fikirler ve iş modellerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Her vakit rüzgarın arttan esmesini beklemek kâfi değil; heyecan, yanlışsız iş birlikleri ve ferdî ağlar, muvaffakiyet talihini artırır.” Teknopark İstanbul’un girişimcilere sunduğu dayanakları açıklayan Gök, “Dünya çapında saygın teknoparklar ortasında olmamızın temel nedeni bitmek tükenmek bilmeyen heyecanımızdır. Teknopark İstanbul bünyesindeki imkanlarımız, girişimcilerin önündeki pürüzleri kaldırmaya yardımcı oluyor” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Kınık'ta Tarıma Dayalı İhtisas OSB Hayata Geçiyor

 

 

 

‘Akıllı ve sürdürülebilir kentler’ için 9 girişim!

 

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi: Cube Incubation aracılığı ile hem girişimcilerin projelerini hayata geçirmelerine takviye verdiği hem de sermaye takviyesi bulmaları için yatırımcılar ile köprü misyonu gördüğü “Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma” aktifliği bu sefer MARUF kapsamında gerçekleştirildi. “Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma” etkinliklerinin 10’ncusu olan panelde ‘akıllı ve sürdürülebilir kentler’ odağında çalışma yapan 9 Teknopark İstanbul teşebbüsü eser ve projeleri hakkında sunum yaptılar. 

 

 

MARUF kapsamında sunum gerçekleştiren Teknopark İstanbul teşebbüsleri şu biçimde:

 

  • Arventek: Arventek’in geliştirdiği RemoteSite Platform, inşaat alanlarını dronelar ile havadan tahlil ederek alanların dijital ikizlerini oluşturmaktadır.
  • ArVis: İleri manzara sürece, manzara bilgi tahlili, biyometrik tanıma, kimlik doğrulama, RKYC, NFC, anomali tespiti ve finans teknolojileri, Sanayi 4.0 ve derin teknoloji uygulamaları için dolandırıcılık uygulamaları üzere yapay zeka ve yapay görme teknolojileri geliştirmektedir.
  • Hydrolyx: Atık sulardan yeşil hidrojen üreten, karbonsuz güç dönüşüm sistemleri geliştirmektedir.
  • Lightway: Karanlıkta ani elektrik kesintisinde oluşabilecek kazaları da en aza indiren ve kendini şarj edebilen ve bu alanda birinci ve tek taban üretimi yapmaktadır.
  • Newky: Biometrik temelli çoklu faktör doğrulaması (MFA) sayesinde kullanıcı ile aracın, ekipmanın, donanımın vb. ögelerin eşleşmesini sağlamaktadır.
  • Renlob: BM Ülkelerinin net sıfır emisyon gayesi doğrultusunda yenilenebilir gücün verimlilik mevzuları ile ilgili tahliller geliştirmektedir.
  • Solis Teknoloji: Kapalı alanda tarım ve ziraî teknoloji bölümünde yenilikçi tahliller geliştirmektedir. Kullanıcı dostu bitki yetiştirme kitleri, çok katmanlı yetiştirme rafları ve optimum büyüme parametrelerini içeren kapsamlı bir veritabanı bulunmaktadır.
  • Spatium: Yangınla çaba vb. alanlarda kullanılmak üzere insansız hava araçları ile daima müşahede ve tam otonom operasyon yeteneğine sahip sistemler geliştirir.
  • Quark Optical: Optik alanındaki çalısmalarıyla ışıktan gelen bilgileri kullanarak yenilikçi ve ileri teknoloji eser ve projeler üretmektir.
İlginizi Çekebilir;  Dokunmatik ekranlı casper nırvana aıo a700 iş dünyasının tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor !

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.