Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi açıldı

TEGV 12 yıl ortadan sonra Diyarbakır Vilayet Merkezinde!

TEGV Diyarbakır Bank ABC Tahsil Ünitesi açıldı

Kuruluşundan bu yana Cumhuriyet’in temel unsurlarına sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler yetiştirmek ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için faaliyet gösteren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Bank ABC’nin dayanağıyla kurulan Diyarbakır Bank ABC Tahsil Ünitesi,
  6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen merasimle açıldı.
 

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla jenerasyonların çağdaş ve üniversal bedeller ile Cumhuriyet’in temel unsurlarına bağlı yetişmesi için Türkiye genelindeki aktiflik noktalarında nitelikli eğitim dayanağı sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 12 yıl ortadan sonra tekrar Diyarbakır’da faaliyete geçti. Bank ABC’nin heyetim ve işletme sponsorluğu ile kurulan ve yılda yaklaşık 2 bin çocuğu nitelikli eğitim takviyesiyle buluşturacak Diyarbakır Bank ABC Tahsil Ünitesi, 6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen merasimle açıldı. Merasime, Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Şube Müdürü Ali Ok, Bank ABC Türkiye Ülke Lideri Muzaffer Aksoy, TEGV Mütevelli Heyet Üyeleri Prof. Dr. İlter Turan, Erdal Yıldırım, TEGV İdare Heyeti Lideri M. Özalp Birol, TEGV İdare Konseyi Üyesi Hüsnü Okvuran, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, TEGV çalışanları ile veliler, gönüllüler, çocuklar ve basın mensupları katıldı.

1998 yılından bu yana 88 bin Diyarbakırlı çocuğun hayatına dokundu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı daha önce 2002-2011 yılları ortasında Diyarbakır Vilayet Merkezi’nde bulunan Bağlar Eğitim Parkı’nda çocuklara nitelikli eğitim takviyesi sağlamış, yerin tahsis mühletinin uzatılamaması nedeniyle faaliyetler sonlandırılmıştı. 1998-2020 yılları ortasında Diyarbakır’ın Kulp, Dicle, Hani ve Ergani ilçelerindeki tahsil ünitelerinde faaliyet gösteren TEGV, 1998 yılından bu yana 88 bin Diyarbakırlı çocuğun hayatına dokunarak geleceklerine ışık tutmuş oldu.

Sur bölgesinde Ali Paşa Mahallesi, Şen Sokak’ta bulunan ve 310 metrekare kapalı, 80 metrekare açık alanı bulunan TEGV Bank ABC Tahsil Birimi’nde 1 aktiflik odası, 1 Okuma Adası, 1 Bilişim ve Teknoloji Odası, 1 Tasarım ve Maharet Atölyesi, 1 Düşler Atölyesi, Kütüphane ve İstekli Odası bulunmakta. Tahsil Birimi’nde yılda yaklaşık 2 bin çocuk nitelikli eğitim dayanağı alabilecek.

 

 

“Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz”

TEGV İdare Konseyi Lideri M. Özalp Birol, TEGV Diyarbakır Bank ABC Tahsil Birimi’nin Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inandıklarını belirterek şunları söyledi:

“1998-2022 yılları ortasında Diyarbakır’da ve Diyarbakır’ın Kulp, Dicle, Hani ve Ergani ilçelerindeki tahsil ünitelerinde faaliyet gösteren vakfımız, 1998’den bu yana toplam 88 bin Diyarbakırlı çocuğumuza nitelikli eğitim takviyesi verdi. Bu süreçte yaşadığımız çeşitli yer meselelerine karşın Diyarbakır’daki çalışmalarımızı azimle sürdürdük. Teşkilatlanma ölçütleri doğrultusunda sarsıntı yönetmeliğine uygun yeni yer arayışlarımız, Diyarbakır Sur ilçesinde sonuçlandı ve bugün, burada, sizlerle bir ortadayız. İşletme sarfiyatları, Tasarım ve Maharet Atölyesi, Düşler Atölyesi ve Bilişim Teknoloji Odalarının tadilat sarfiyatları Bank ABC tarafından karşılanan TEGV Diyarbakır Bank ABC Tahsil Ünitemize Mayıs 2023’te taşındık. Tahsil Birimiz, Diyarbakır’da yaşayan ilköğretim çağındaki bütün çocuklarımıza açık. Yılda sayısı 1700’ü aşkın çocuğumuza ulaşabilecek kapasiteye sahip ve 310 m2’lik alanda faaliyet gösteriyor. TEGV Diyarbakır- Bank ABC Tahsil Ünitesinin, temel eğitime dayanak verebilmek için her türlü çabayı göstereceğini T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla iş birliği ve eşgüdüm içinde, Anadolu’nun en kadim yerleşim noktalarından biri olan Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz. Bu vesileyle Bank ABC’yi, ülkemize, eğitime ve TEGV’e verdiği manalı takviyeden dolayı kutluyor, bankanın CEO’su Sayın Muzaffer Aksoy’a ve Bank ABC’ye, TEGV’e ve eğitime verdikleri kıymetli takviye için içten teşekkürlerimizi sunuyorum. Ve ‘Vatanını en çok sevenin vazifesini en uygun yapan olduğuna’ yürekten inanarak, sizleri, TEGV ismine hürmetle selamlıyorum.”

“Eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya çalışıyoruz”

Bank ABC Türkiye Ülke Lideri Muzaffer Aksoy, açılış merasiminde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ülkemizin bu hoş kentinde bu hoş projenin bir kesimi olmak bizi çok memnun ediyor. Aslında hepimiz kendimize baktığımız vakit bizler devlet okulları, devlet üniversitelerinden mezun olup bir yerlere gelmiş insanlarız. Memur ailelerin çocuklarıyız. Eğitimde fırsat eşitliğini çok önemsiyoruz. Biz de bu projeyi seçtik. TEGV’in yaptıklarını takip ediyoruz, ne kadar başarılı olduğunu gördüğümüz için de dayanak sağlamak istedik. Eğitimde fırsat eşitliği ülkemizin olmazsa olmazı diye düşünüyorum. Bunun devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Ayrıyeten eğitimin dışında bir eksik tarafımız rehberlik. Planlama ve eğitimleri açısından bu çocukların rehberliğe de gereksinimi var. TEGV’in bunu da yapacağına inanıyorum. Çok teşekkür ediyorum.”

Açılış merasiminde ayrıyeten Diyarbakır’da evvel Ergani daha sonra Merkez’de 10 yıl misyon yapan Cengiz Bozdoğan’a ve Ergani Tahsil Birimi’nin açıldığı 2019 yılından itibaren yardımcı işçi olan Şenay Güzey’e teşekkür plaketleri verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Tohumluk Vakfı'nın eğitim projesine Yahyalı Belediyesi'nden destek

Yoruma kapalı.