Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“Tarihi Üçüz Bina” Yeniden Hayat Buluyor!

Tarihi ve doğal güzellikleriyle İzmir’in kalbi olan Bayraklı Belediyesi, hizmet binası bahçesinde yer alan Tarihi Üçüz Bina’nın onarımında sona yaklaştı. Aslına uygun olarak yürütülen yenileme çalışmalarının yıl sonuna kadar biteceği ve Tarihi Üçüz Bina’nın Bayraklı’nın toplumsal ve kültürel ömrüne kazandırılacağı belirtildi. Lider Sandal “Tarihi yapının onarım çalışmalarının yüzde 70-80’ine yakınını bitirdik. Yakın vakitte hizmete açarak Bayraklımıza kazandıracağız” dedi.

KÜLTÜREL YAŞAMA KAZANDIRILACAK
Bayraklı’nın muhafaza altındaki tescilli tarihi yapıları ortasında yer alan asırlık Üçüz Bina, Bayraklı Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore ediliyor. Bu kapsamda Bayraklı Belediyesinin Kültür Varlıkları Muhafaza Konseyi tarafından kabul edilerek başlatılan projesinde son basamağa gelindi. Belediye ana hizmet binası bahçesinde bulunan üçüz bina birinci günkü görünümüne kavuşturularak kentin toplumsal ve kültürel hayatına kazandırılacak.

21 ODALI TOPLUMSAL VE KÜLTÜREL DEĞER
475 metrekare kapalı alanı olan tarihi yapının 235 metrekare oturma alanı bulunuyor. Taban artı bir kat olarak aslına uygun halde restore edilen üçüz yapının tabanına 12, birinci katına da 9 oda inşa edildi. Projenin yıl sonuna kadar tamamlanıp, hizmete açılacağı belirtildi.

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, “İlçemizin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak öncelikli sorumluluklarımızdan biri. Vazifeye geldiğimizden bu yana ilçemizin sahip olduğu kıymetleri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Bir yandan Homeros üzere kıymetlerimize sahip çıkıyoruz bir yandan da tarihimizle bütünleşiyoruz. Kent kimliğinin oluşmasına kıymet katacak işlerden biri olarak belediye binamızın bahçesindeki tescilli yapıyı da bu kapsamda yine ayağa kaldırmak ve ilçe sakinlerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Sonlarına yaklaştığımız proje ile restore edilen tarihi üçüz bina, kısa mühlet içinde hizmete girecek ve ilçemize bedel katacak yapılardan biri olacak” dedi.

İlginizi Çekebilir;  QNB eFinans 4. Kez Üst Üste Avrupa'nın En İyi e-Fatura Çözüm Sağlayıcılarından Biri Oldu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.