Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Sur Kültür Yolu Festivali başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 100 gün boyunca 11 başka vilayette gerçekleştirilen ve bu özelliği ile dünyanın en uzun periyodik şenlikleri ortasında yer alan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin en kıymetli duraklarından biri olan Diyarbakır Sur Kültür Yolu Şenliği başlıyor.

Mezopotamya’nın çok dinli, çok lisanlı, çok kültürlü yapısı, kendine has mimarisi ve sanat anlayışı ile pek çok uygarlığın merkezi Diyarbakır’da düzenlenecek Sur Kültür Yolu Şenliği, 14 Ekim’de başlayacak ve 9 gün boyunca 40’tan fazla noktada 500’den fazla aktiflikle tarihi boyunca olduğu üzere misafirlerini kucaklayacak.

Anadolu’nun ilim ve fikir merkezi, on bin yıllık tarihi ile insanlığın ortak öyküsünün başladığı en kıymetli kentlerden olan Diyarbakır’da düzenlenecek  Sur Kültür Yolu Şenliği toplumun her kısmına hitap edecek. Dengbejlerden popüler sanatkarların konserlerine,  tiyatro temsillerinden Türkçe, Kürtçe, Ermenice müziklerin seslendirileceği konserlere, çocuk etkinliklerinden Eyvan gecelerine kadar pek çok farklı aktiflik bir ortada yer alacak.

Sur Kültür Yolu Şenliği müddetince, Dağ Kapı Meydanı, Keldani Klisesi, Ulu Camii, Paşa Hamamı, Hasan Paşa Hanı, Hz. Süleyman Camii, Keçi Burcu, Kurşunlu Camii, Surp Giragos Kilisesi, Pir Muhtar Camii, Mesudiye Medresesi, Meryam Ana Kilisesi, Kervansaray, Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Dicle Köprüsü, Ben Ü Sen Burcu üzere kadim kentin simge yerleri kültür sanat ve müzik rotası haline gelecek.  

 

DENGBEJ DİVANLARI KURULACAK, EYVAN GECELERİ DÜZENLENECEK

Meryem Ana Kilisesi’nde Süryani Kadim İlahileri söylenirken, Surp Giıragos Kilisesi’nde Ermeni Bestekarlar Konseri ve İnançların Lisanı Konseri yer alacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej Evi’nde Dengbej Divanları kurulurken, Diyarbakır Kent Müzesi Cemil Paşa Konağı’nda Eyvan geceleri düzenlenecek. 

 

FİSKAYA CAM TERAS MAHALLÎ SANATKARLARIN KONSERLERİYLE RENKLENECEK   

Fiskaya Cam Teras birbirinden özel konserlere evsahipliği yapacak. 14 Ekim’de Berivan Demirkıran, Veysel Cengiz, Fırat Alış, Ferhat Denizhan, Meltem Macit Konseri, 15 Ekim’de Bedir Ayseli, Süleyman Oduncu, Uğur Yaşar, Özgür Ekin, Serap Sütşurup Konseri, 16 Ekim’de Çelina, Songül Kale, Leyla Cengiz, İbrahim Candan, İlayda Alan Konseri, 17 Ekim’de Ozan Mensur, Bahar Cengiz, Tekin Yiğiter, Veysel Ayyıldız, Erdal Elaldı Konseri, 18 Ekim’de Ali Aktaş, İbrahim Hakkı Karadaban, Bircan Dudukçu, Leyla Engin, Ayşegül Çakmak Konseri,   19 Ekim’de Metin Tosun, Semra Buzoba, Mensure Arancak, Gökmen Batur, Arin Dicle Somuk Konseri dokuz gün boyunca şenlik ziyaretçilerinin buluşma noktası olacak. 

İlginizi Çekebilir;  Nissan, Gran Turismo filmiyle zengin motor sporları mirasını kutluyor

 

DAĞKAPI’DA ÜNLÜLER GEÇİDİ YAŞANACAK

Dağkapı Meydanı ise Simge, Oğuzhan Koç, Alişan, Merve Özbey, Fatma Turgut, Murat Dalkılıç, Derya Uluğ, Ferhat Göçer ve Bengü ile renklenecek. Aslı Hünel ve Uğur Aslan, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahne alacak. 

 

BİRBİRİNDEN ÖZEL STANTLAR ZİYARETÇİLERLE BULUŞACAK 

Steve McCurry’nin ‘’Benim özüm insan’’ diyerek çıktığı yolda, tarihe istikamet veren dramatik olaylara şahit olmamızı sağlayacak doküman niteliği taşıyan 51 eşsiz fotoğrafı sene sonuna kadar Keçi Burcu Sanat Merkezi’nde sergilenecek. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanan Mustafa Kamil Dürüst’e ilişkin koleksiyonda yer alan ve Türk musiki tarihine kıymetli katkılarda bulunmuş kıymetli Ermeni bestekarların nota koleksiyonu, Sur Kültür Yolu Şenliği kapsamında birinci sefer Surp Giragos Kilisesi’nde sergilenecek. 

Dağkapı Burcu’nda düzenlenecek olan “Sanatın İzinde Şehir” standı, farklı sanatkarların yapıtlarını sergileyerek Diyarbakır’ın sanatsal zenginliklerini tanıtacak, 

Festival kapsamında dijital eserler de yer alacak. Atatürk’ün Cumhuriyet Müzesi’nde yer alan binlerce fotoğrafıyla yapay zeka teknolojisi kullanılarak hazırlanan “Bir Hayalin İnşası” dijital yapıtı, Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde, doğadan ilham alan ve onun üzere kendini tekrar etmeyen sanat eseri “Mirora” ise Dağkapı Burcu’nda görülebilecek. 

 

TİYATROLAR, ŞOVLAR, SHOW’LAR EĞLENDİRECEK

Devlet Tiyatroları, “Rumuz Goncagül”, “Ana-Dolu”, “Midas’ın Kulakları” temsillerini sahneleyecek, Devlet Opera ve Balesi ise konserleriyle şenliğe renk katacak.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde “Abur Cubur Şhow”, “Doğu Demirkol”, Uğur Arslan ile “Senfonik Afara”, “Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri”, “Sefa Doğanay Show” üzere eğlenceli sahne şovları ile Yavuz Bingöl konseri gerçekleştirilecek. 

Sanatçı Garip Ay, ebru teknesinde oluşturduğu yapıtını kentin sembolik yapılarından biri olan Dağkapı Meydanı Tek Vücut Burç cephesine gerçek vakitli olarak yansıtacak.

Bütün bunların yanında Diyarbakır kültüründe ve gastronomisinde değerli yer tutan öğeleri içeren etkinlikler gerçekleştirilecek. Unutulmaya yüz tutmuş kıymetli bedellerden “velime” ve “arbane” gelenekleri canlandırılacak. Kürtçe, Zazaca, Farsça ve Kelhuri lisanlarında yapıtların seslendirildiği dinletiler gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir;  Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleriyle vatandaşları buluşturmaya devam ediyor

 

ÇOCUKLARA ÖZEL AKTİVİTELER 

Her şenlikte olduğu üzere Sur Kültür Yolu Festivali’nde de çocuklar için etkinlikler düzenlenecek. Hançepek Meydanı’na kurulacak çocuk kenti, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi, Prof. Dr. Aziz Sancar Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ve daha birçok noktada tiyatro oyunları, hem eğlenceli hem de eğitici atölye çalışmaları ve sahne şovları gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.