Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Suphan, geri kazanım projeleriyle sudan tasarruf sağlıyor

 

SUPSAN, GERİ KAZANIM PROJELERİYLE SUDAN TASARRUF SAĞLIYOR

Türkiye’nin en büyük supap üreticisi Supsan, sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda evaporatör arıtma sisteminden sonra yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesini de hayata geçirdi. 

Sistemler için tesiste bulunan materyaller kıymetlendirilerek yine kullanılırken, toplam 16 tonluk yağmur suyu toplama kapasitesine sistemin heyetimi Supsan çalışanları tarafından gerçekleşti. Supsan, her iki sistem sayesinde 6 ayda yüzde 10’luk su tasarrufu sağladı.

 

Borusan Küme şirketlerinden Supsan, iklim, insan ve inovasyon odak noktaları ile ele aldığı sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda toplam 9 milyon modül üretim kapasitesine sahip üretim tesisinde, evaporatör arıtma sisteminden sonra yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesini de hayata geçirdi. 

 

Yağmur suyu depolaması için tesiste bulunan ve kullanılmayan konteynerler (IBC) projeye entegre edilerek 16 ton yağmur suyu toplama kapasitesine ulaşan şirket, sene sonuna kadar yağmur suyu toplama sistemini 26 tona çıkarmayı hedefliyor. Supsan bu proje ile birebir vakitte, tesis içerisinde tüketilen su kadar atık su oluşturan arıtma aygıtlarının atık suyunu geri kazanarak toplumsal su tüketim alanlarına transfer ediyor.

 

Yağmur suyu ve arıtma atık suyu ile tasarruf sağladı

 

Supsan Genel Müdürü Atınç Ocak, sürdürülebilirlik konusunda Supsan’ın dalda öncü çalışmalar gerçekleştirmeye devam ettiğini söyledi. Proje hakkında görüşlerini paylaşan Ocak şunları söyledi: 

 

“Sene içerisinde başlattığımız yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesi ile Nisan-Ekim devrinde %10 su tasarrufu sağladık. Yağmur suyu toplama sistemini kendi takımlarımızca kurduk ve sistem konseyimi için gerekli materyalleri yine satın almak yerine tesiste bulunan materyalleri değerlendirdik. Yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesi ile tesisimize kazandırdığımız suyu, toplumsal alanlarımızda kullanıyoruz. ‘Dönüşüm bizimle başlar’ bakış açısıyla ilerlediğimiz bu yolda, sürdürülebilirlik alanında bölümümüze örnek olan bir çalışmayı daha hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Sefer Doğan Özdoğan: Türkiye'de Girişimci Olmak Zor Değil

Doğadan ilham alıp, geleceğe ilham veriyor

Borusan Holding ve Küme şirketleri sürdürülebilirliği iş süreçlerinin temel taşı olarak görüp kapsayıcı bir biçimde ele alırken iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında çalışmalarını yürütüyor. Sürdürülebilirliği, paydaş temelli bir yapılanma olarak gören ve doğayı iş süreçlerine katarak, tüm ömür için “fayda” üretmek ismine çalışan Borusan, dünyadan ilham alıyor, geleceğe ilham veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.