Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

SunExpress Yıl Başından Bu Yana 10 Milyon Yolcu Taşıdı

Türk Hava Yolları ve Lufthansa ortak kuruluşu SunExpress CEO’su Max Kownatzki ve Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Eminoğlu hava yolunun 2023 yılı performansı ve kış dönemi planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Düzenlenen toplantıda, SunExpress’in 2023 yılının başından bu yana yaklaşık 10 milyon yolcu taşıdığı ve yaz döneminin akabinde devam eden talebi karşılamak maksadıyla Eylül ayının akabinde Ekim-Aralık devri için de kapasite artışına gittiği belirtildi. Yaz sonrası yıl sonuna kadar yaratılan ek kapasite 2 binden fazla uçuşa ulaştı.

2023 yılı yolcu sayısı açısından tekrar rekor bir yıl olacak

SunExpress CEO’su Max Kownatzki toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “2023 yılının birinci üç çeyreğinde %88’lik bir doluluk oranı ile 10 milyona yakın yolcu taşıyarak yeni bir rekora imza attık. Yolcu trafiği manasında amacımızın üstünde bir performans gösterdik ve yıl sonuna kadar 12 milyon yolcu gayemizi aşacağımızı öngörüyoruz. Yaz sonrası Türkiye’ye yönelik devam eden talebi karşılamak hedefiyle kapasite artışına gittik ve yıl sonuna kadar 2 binden fazla ek uçuş planladık. Türkiye’nin bu yıl için 60 milyon turist maksadına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Kış dönemi için ek kapasite ve 15 yeni rota 

Kownatzki, Türkiye’nin lokomotif bölümü turizmin elçisi olarak SunExpress’in kış dönemine da yatırım yaparak Türkiye’nin yalnızca yaz döneminde değil, tarihi, tabiatı, lokal mutfağı ve spor turizmi için altyapısıyla tüm yıl boyunca kıymetli bir turizm destinasyonu olduğunu vurguladı. 

Kownatzki, “Turizmi tüm yıla yaymak için bu yıl kış kapasitemizi de arttırarak uçuş ağımıza 15 yeni rota ekledik. Bu kış Üsküp, Abu Dabi, Şarm El-Şeyh, Sofya, Krakow ve Kıbrıs üzere yeni ve birbirinden hoş destinasyonları Antalya ve İzmir ile bağlayacağız” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Osmangazi'den son teknoloji eğitim müfredatı

Tecrübesini Güney Afrika’ya taşıyor

Önümüzdeki periyottaki filo büyümesini sürdürülebilir bir biçimde yönetmek için sezonsallık tesirini dengeleyici ek aksiyonlar aldıklarını belirten Kownatzki, bunun bir kesimi olarak South African Airways ile damp lease mutabakatı imzaladıklarını belirtti.

Anlaşma kapsamında iki Boeing 737-800 tipi SunExpress uçağı, South African Airways’in Johannesburg merkezli uçuşlarında hizmet verecek. Birinci uçak Ekim ortası prestijiyle, ikinci uçak ise Kasım ayında operasyona başlayacak. Uçuşlar Nisan 2024’e kadar devam edecek. Bununla birlikte, South African Airways’ın kapasite gereksinimine nazaran uçak sayısının muahedeye ek olarak artırılabileceği konusunda SunExpress ve South African Airways ortasında mutabakata varıldı.

 

İstihdam yaratmaya devam ediyor

Kownatzki, “Sektördeki 30 yılı aşkın deneyimimizle Türk havacılığına katkı sağlamaya ve çalışanları tarafından “Great Place To Work” sertifikasına layık görülen bir şirket olarak istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Geleceğin Türk pilotlarını yetiştirmek için 2018 yılından bu yana Çoklu Grup Pilot Lisans Programı’nı yürütüyoruz. Bu programdan mezun olanlara iş garantisi sağlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 160 pilot yetiştireceğiz. Şu anda 60 kişinin program kapsamında eğitimleri sürüyor. Ek olarak, 2024 yaz dönemi için de 160’tan fazla pilot ve 400 kabin memuru istihdam edeceğiz” dedi.

Kış Dönemi Yeni Rotalar

Rota

Haftalık Uçuş Sayısı

Lefkoşa-Ercan – İzmir 

4

Şarm El-Şeyh – Antalya 

2

Sofya – Antalya 

2

Dusseldorf – Balıkesir-Edremit 

1

Stuttgart – Elazığ 

1

Stuttgart – Trabzon 

1

Beirut – İzmir 

2

Üsküp – Antalya 

2

Üsküp  – İzmir 

2

Basel-Mulhouse – Kayseri 

1

Krakow – Antalya 

1

Abu Dabi – Antalya 

3

Abu Dabi – İzmir 

3

Erbil – Antalya 

2

Londra-Stansted – İzmir 

3

 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Doğru Planlama Yapılırsa 5 Yılda Kentsel Dönüşüm Ülke Gündeminden Kalkabilir

Yoruma kapalı.