Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Steam, Türk Lirasına veda etti

Steam, Türk Lirasına veda etti

 

 

Oyunfor, Steam’in 20 Kasım tarihinde Türk Lirası takviyesini bırakarak satışlarını Dolar üzerinden devam ettirmesi konusunu kıymetlendirdi.

 

 

2014 yılının Ekim ayında Türk oyuncularını sevindiren bir gelişme yaşanmıştı: Dünyanın en büyük dijital oyun satışı yapan platformlarından biri olan Steam, oyun satışlarını Türk Lirası üzerinden yapacaktı; üstelik Dolar kuru 1.5 TL olarak belirlenmişti.

 

Bu tip bir yerelleştirme kredi kartıyla yapılacak olan alışverişleri kolaylaştırmanın ötesinde, oyunlarını Steam üzerinden satan yayıncıların kendi fiyatlandırmalarını yapmalarını da sağlamıştı. Bilhassa Türk Lirası ile Dolar kuru ortasındaki fark açıldıkça yerelleştirmenin kıymeti daha da besbelli hale gelmişti.  Örneğin bir oyunun 30{{tooLongContent}}rsquo;lık satış fiyatı, o günün kuruyla direkt çarpılmıyor, yayıncının Türkiye için daha uygun gördüğü bir fiyattan, tahminen 30TL’lik bir satış sayısından mağazada yer alması sağlanıyordu. Bu özel yerelleştirme, Steam’in kıymetli indirimleriyle birleşince de Türk oyuncuları için Steam, oyunların son derece erişilebilir bir kaynak olmasını sağlamıştı.

 

Ne var ki Ekim ayının sonlarında 20 Kasım prestijiyle Steam’in TL dayanağını bırakacağı açıklandı. Arjantin ve Türkiye için geçerli olacak olan bu “Dolara geçiş” atılımı, oyuncuların  kara kara düşünmesine neden oldu. Dolar kurunun 29 TL’ye dayandığı şu günlerde, 60{{tooLongContent}}rsquo;lık bir oyunun yaklaşık 1800 TL fiyatla oyuncuların karşısına çıkacak olması, oyuncular için çok güçlü bir sürecin başlayacağını göstermekteydi.

 

Steam’de yayıncıların kendi fiyatlandırmalarını yapabilmeleri ise bir umut ışığı olmuştu. Evvelden 100 TL’ye satılan bir oyun için 3.5{{tooLongContent}}rsquo;lık bir fiyat belirlenmesi pek mümkündü lakin tüm oyun yayıncılarının tekrar fiyatlandırma yapması gerekmekteydi ve bunu yapıp yapmayacakları belirli değildi.

 

Steam’in Dolar ile satış yapmaya başlamasının üzerinden 10 günlük bir mühlet geçmişken, kimi tanınan oyunların fiyatlarındaki değişimler mağazaya şu formda yansıdı:*

İlginizi Çekebilir;  Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları

  

OYUN

Önceki Fiyatı

Yeni Fiyatı

Cyberpunk 2077

799 TL

1300 TL

Baldur’s Gate 3

799 TL

1000 TL

Forza Horizon 5

599 TL

950 TL

High On Life

92 TL

550 TL

Dead Cells 

170 TL

720 TL

GTA V

270 TL

866 TL

Mafia: Definitive Edition

259 TL

1160 TL

Listeyi genişletmek mümkünken dikkat çeken değerli oyunların yeni fiyatları listelere tablodaki halleriyle yansıdı. Genel olarak bakıldığında ise bilhassa bağımsız oyunların fiyatlarındaki yüksek artış dikkat çekmekte.

 

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, TL’den Dolara geçiş esnasında, otomatik fiyatlandırma yapıldığı sırada kimi oyunlarda büyük artışlar da gözlemlendiğini ancak Crysis ile ünlenen Crytek’in, 70$ civarına çıkan, içerisinde tüm Crysis oyunları, Ryse: Son of Rome ve Hunt: Showdown’ın bulunduğu Crytek Action Pack’i 16{{tooLongContent}}rsquo;a indirerek ulaşılabilir bir paket haline getirebildiğini de değerli bir atak olarak kıymetlendiriyor.

 

Mehmet Dumanoğlu, Steam’de yaşanan bu geçişin Türk oyunculara nasıl yansıyacağı konusunda kesin bir yargıya varmak için şimdi erken olduğunu lisana getiriyor. İrili ufaklı tüm oyun yayıncıları, bu geçişten sonra oyunlarının Türkiye’deki satış grafiklerini inceleyerek oyun fiyatlarında güncellemeler yapacaktır. Ne var ki daima güncellenen Dolar kuru göz önüne alındığında ve yayıncıların yapmaya çalıştığı fiyat ayarlamaları her ne kadar makul üzere gözükse de Steam, Türk oyuncuları için eski cazibesini şu anlık yitirmiş üzere gözüküyor. TL dayanağı sunan Epic Games ise hakikat adımlar atarak Türk oyuncuları platformuna çekebilir.

 

* Fiyatlar 30 Kasım 2023 günü dolar kurundan, yaklaşık olarak verilmiştir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.