Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Soyer: “Türkiye’nin İlham Alacağı Kentsel Dönüşüm Modeli Uyguluyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde uyguladıkları kentsel dönüşüm modelini anlatan Lider Tunç Soyer, “Türkiye’ye örnek, Türkiye’ye ilham veren bir kentsel dönüşüm modeli uyguluyoruz. Bu sistem şeffaf,  hiçbir şaibeyi içerisinde barındıramayacak kadar ortada ve aleni bir türel münasebet. Dahası rantı ortadan kaldıran bir sistem. Bunu sonuna kadar muvaffakiyetle devam ettireceğiz” dedi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı birinci birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in başkanlığında yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Lider Tunç Soyer, 10 gün boyunca süren ve ziyaretçileri birbirinden eğlenceli etkinliklerle buluşturan 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’na rekor oranda iştirak sağlandığını açıkladı. Birebir biçimde İzmir’in kurtuluşunun 101. yıldönümünü de gün uzunluğu süren çeşitli etkinliklerle kutladıklarını hatırlatan Soyer, “Programlara katılan tüm İzmirlilere teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Bu model rantı ortadan kaldırır”
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, meclis toplantısında kentsel dönüşüm modeli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soyer, “Kurduğumuz kentsel dönüşüm modeli, Türkiye’ye örnek olacak, Türkiye’nin ilham alacağı bir kentsel dönüşüm modelidir.  Kooperatif üyeleri kooperatif idaresine, kooperatif idaresi kooperatif üyelerine karşı sorumlu. Ayrıyeten kooperatif üyeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne karşı sorumlu olan belediyenin şirketine karşı da sorumlu. Bu sorumluluk silsilesi bir müteahhit ve bir kamu kurumu ortasındaki ilgiden çok daha şeffaf, çok daha açık, berrak, hiçbir şaibeyi içerisinde barındıramayacak kadar ortada ve aleni bir tüzel alakadır. Dahası rantı ortadan kaldırır. Zira rant nasıl oluyor herkes çok düzgün biliyor. Fakat bir belediye şirketi ile siz kentsel dönüşüm yapmaya başladığınız vakit ve orada tek tek vatandaşları kooperatif üyesi olarak, onlarla ilgi kurarak kentsel dönüşümü yapmaya başladığınız vakit artık oradaki metrekare ünite fiyatı konusunda hiç kimsenin hareket edeceği bir alan yoktur” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  "Belediye başkanları asla hizmetten vazgeçmezler"

“Yüzde 50’ye yakın fark var”
Soyer, Türkiye’deki kentsel dönüşüm yapılan yerlerde metrekare ünite fiyatları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu modelle yaptığı yerlerdeki metrekare ünite fiyatlarını karşılaştırarak, “Yüzde 50’ye yakın fark var. Gurur duyacağımız ve göreceksiniz yakında Türkiye’nin örnek alacağı, izleyeceği bir kentsel dönüşüm modeli ortaya koyduk. Ve bunu da sonuna kadar muvaffakiyet ile devam ettireceğiz” dedi. 

Meclis’e “koro” benzetmesi
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın son gününde, sarsıntı felaketi sonrası bölgeye yapılan yardımlara teşekkür hedefiyle düzenlenen Hatay Medeniyetler Korosu’nun konserine katıldığını da anımsatarak, şunları söyledi: “Medeniyetler Korosu, fevkalâde bir hoşluk. Onları izlerken bir yandan koronun aslında bir demokrasi uygulaması olduğunu düşündüm. Yani tek tek seslerin değil daima birlikte ortak sesin öne çıkarıldığı, bu manada tek sesten daha güçlü, daha renkli bir sesin ortaya çıkarılmaya çalışıldığı bir buluşma. Hem egoların sınırlandığı hem de ortak menfaatin ve dayanışmanın ortaya çıkarıldığı bir buluşma. Koro, harikulâde bir demokrasi uygulaması aslında. Ve koro parazit kaldırmıyor. Yani benim sesim daha fazla öne çıksın, benim sesim daha fazla duyulsun demiyor kimse. Zira o bütünlüğü bozuyor. O ortak hoş sesi zedeliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin korosu da İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olsun. Egoların dizginlendiği, ortak menfaatin ve dayanışmanın öne çıkarıldığı bir buluşma yeri olsun.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.