Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Soyer: “İzmir Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda barış ve demokrasi tohumları bir kez daha yeşerdi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Institut français, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen 3. İzmir Akdeniz Sinema Buluşması’nda (MED CINE İZMİR) ödül merasimi düzenlendi. Şenliğin tek mükafatı olan “Henri Langlois MEDCINE İzmir Ödülü” bu yıl sinema dünyasının ustalarından ve Fransız Sinemateki’nin lideri, Yunan kökenli Fransız direktör Costa-Gavras’ın oldu. Lider Tunç Soyer, “İzmir’in dünya sanatına kazandırdığı İzmir Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda barış ve demokrasi tohumları bir defa daha yeşerdi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Institut français, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen 3. İzmir Akdeniz Sinema Buluşması’nda (MED CINE İZMİR) sona yaklaşıldı. Şenliğin tek mükafatı olan “Henri Langlois MEDCINE İzmir Ödülü” bu yıl sinema dünyasının ustalarından ve Fransız Sinemateki’nin lideri, Yunan kökenli Fransız direktör Costa Gavras’ın oldu. Ödül merasimi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in konut sahipliğindeki merasime yurt içi ve yurt dışından birçok direktör, sanatsever ve İzmirli katıldı. Gavras’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı merasimde mükafatı Fransız Sinemateki Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Jean Christophe Mikhailoff aldı. 

Soyer: “Dünyamız savaş değil, barış ve müsamaha istiyor”
Akdeniz’in doğusunda kuvvetli günler yaşandığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Öldürülen günahsızlar, çocuklar, yıkılan kentler ve barışa dair tükenen umutlar… Filistin halkı ya mevt ya göç seçeneği ile karşı karşıya. Çocukların ve sivillerin öldürüldüğü, hastanelerin bombalandığı bu savaş bir insanlık cürmü. Birileri bu kanlı oyundan kendilerine hisse çıkarmaya çalışırken, dünyanın dört bir yanından vicdan sahibi beşerler bu savaşın bir an evvel bitmesi için haykırıyor. Dünyamız savaş değil, barış ve müsamaha istiyor. Bu arayışta her vakit barıştan yana olan sanatkarlarımızın bedeli çok büyük.  Zira sanat tabiatı gereği barışçıldır. Hayatı bir oburunun gözünden görebilmemizi sağlar. Sanatın bize kazandırdığı bu his, barışın ve ahengin çekirdeğidir. Bu yüzden, İzmir Akdeniz Sinemaları Buluşması’na tarihi bir vazife düşüyor. Her vakit ve her şartta barışın ve demokrasinin savunucusu olmak vazifesini yüklüyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyet'in 100. Yılı Küçükçekmece'de Coşkuyla Kutlanacak

“Bizim için büyük bir gurur”
Göreve geldikleri birinci günden bu yana İzmir’in Akdeniz’deki farkındalığını artırmaya uğraş ettiklerini ve bu sinema buluşmasının da bu mevzuda değerli olduğunu söyleyen Lider Soyer, “İzmir’in dünya sanatına kazandırdığı İzmir Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda barış ve demokrasi tohumları bir defa daha yeşerdi. Bu yılki buluşmamızda sinema sanatının kilometre taşlarından Fransız Sinemateki’nin kurucusu ve tıpkı vakitte hemşehrimiz Henri Langlois ismine bir sempozyum düzenliyoruz. Sempozyum, Langlois’nın doğum günü 13 Kasım’da gerçekleşecek. 1914’te İzmir’de doğan, birinci kere İzmir’de bu sanatla tanışan, büyük sinema insanı Henri Langlois’nın anısını İzmir’de yaşatmak bizim için büyük bir gurur” biçiminde konuştu. 

Gavras’tan “En kısa müddette ziyaret etmek istiyorum” mesajı 
Gavras’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı merasimde mükafatı alan Fransız Sinemateki Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Jean Christophe Mikhailoff, Gavras’ın iletisini okudu. Bildiride, “Bu akşam sizlerle bu salonda birlikte olmak istiyordum. İzmir’e gelmek istememdeki nedenlerden biri sinematik kurucusu Henri Langlois’nın bu kent hakkında bana uzun uzun anılar anlatmasıydı. Bu onuru bana verdiği için şenliğe çok teşekkür ediyorum. En kısa vakitte kentinizi ziyaret etmek istiyorum” dedi.   
Sinema gösterimleri hakkında bilgiler veren 3. İzmir Akdeniz Sinema Buluşması Şenlik Yöneticisi Vecdi Sayar ise, “Bütün bu projeler Tunç Soyer’in varlığıyla mümkün olabildi. Bu türlü de devam edecek diye umuyorum” dedi. 

Festival sürüyor
13 Kasım’da sona erecek 3. İzmir Memleketler arası Akdeniz Sinemaları Buluşması, İzmir Sanat, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Mimarlık Merkezi ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenleniyor. Buluşma kapsamında Henri Langlois İzmir Onur Mükafatı verilen sinema dünyasının usta isimlerinden Yunan kökenli Fransız direktör Costa-Gavras ismine sinema seçkisi de yer alıyor. Şenlik çerçevesinde 13 Kasım’da, Fransız Sinemateki’nin kurucusu Henri Langlois anısına “Henri Langlois ve Sinemanın Belleği Sempozyumu” İzmir Sanat’ta gerçekleştirilecek.
3. İzmir Milletlerarası Akdeniz Sinemaları Buluşması Standı ise 30 Kasım’a kadar İzmir Sanat’ta ziyaret edilebilecek. Fransız Sinemateki’nin kurucusu Henri Langlois, Fransız Sinematek Yöneticisi Costa-Gavras ve Türk Sinemateki Kurucu Yöneticisi Onat Kutlar’ı da anlatan kolajların yanı sıra şenlikte gösterilecek sinemaların afişlerinden yer alacak.
Ayrıntılı bilgilere kultursanat.izmir.bel.tr/default.aspx sitesinden ve Instagram ve (x)’de medcineizmir, facebook’da Medcineİzmir hesaplarından ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Anadolu Efes'ten İzmir'in "Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı"na Destek

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.