Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları

Sosyal mühendislik atakları, daima gelişen siber güvenlik tehditleri ortamında hem bireyler hem de kuruluşlar için en değerli kaygı kaynağı olmaya devam ediyor. Siber güvenlik şirketi ESET’in hazırladığı ve antivirus.com.tr web sitesinden fiyatsız olarak yayımladığı kitapçık, kimlik avı hücumlarına yönelik farkındalık çalışmalarına takviye  olmayı hedefliyor. 

 Teknoloji dijital güvenlikte değerli bir rol oynasa da insan ögesi kritik bir faktör olmaya devam ediyor. Verizon 2023 Data İhlali Araştırmaları Raporu’na nazaran, ihlallerin yüzde 74’ü toplumsal mühendislik hücumları, yanılgılar ve berbata kullanımı içeren insan ögesini içeriyor. Bu  veriler, çalışanları çeşitli akın çeşitleri ve muhafaza teknikleri hakkında eğitmenin değerini vurguluyor. 

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban ESET Türkiye olarak artan kimlik avı taarruzlarını göz önüne alarak hazırladıkları el kitapçığı ile farkındalık çalışmalarına katkı sunmayı ve toplumsal bir yarar yaratmayı hedeflediklerini söyledi.  Siber hatalıların kullandıkları toplumsal mühendislik teknikleri hakkında bilgi vererek dijital güvenlik altyapısının güçlendirilmesine yönelik  ipuçlarını paylaştı.  

 

Vishing: Telefonla toplumsal mühendislik

“Sesli oltalama “nın kısaltması olan Vishing, dolandırıcıların telefon aramalarını yahut sesli bildirileri kullanarak bireyleri hassas bilgileri ifşa etmeleri yahut hileli ödemeler yapmaları için kandırmalarını içerir. Bu hücumların karmaşıklığı, insan taklidi yapanlardan otomatik robocall’lara kadar değişmektedir. Kimi dolandırıcılar, aldatmacalarını geliştirmek için yasal telefon numaralarını kullanarak davet sahteciliği bile yapmaktadır. Vishing’in en son versiyonu, daha da inandırıcı hale getirmek için yapay zekâ araçlarını kullanarak makul bir kişinin sesini taklit edebilen deepfake aramaları içerir.

Smishing: SMS ile toplumsal mühendislik

Smishing yahut “SMS phishing”, kurbanları makul hareketleri gerçekleştirmeye yönlendirmek için metin yahut iletileşme uygulamaları aracılığıyla hileli iletiler göndermek manasına gelir. Bildiriler ekseriyetle alıcıları makus niyetli web sitelerine, giriş sayfalarına yahut uygulamalara yönlendiren temaslar içerir. Bu kanallara erişildiğinde, ödeme kartı bilgileri de dahil olmak üzere ferdî bilgiler alınabilir yahut kurbanın aygıtına makus maksatlı yazılım bulaştırılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Samsung Galaxy Tab A9 ve Galaxy Tab A9+, herkes için eğlence ve üretkenlik sunuyor

Phishing: E-posta yoluyla toplumsal mühendislik

Şirketlerde  çalışanlar phishing, yani oltalama hakkında bir şeyler duymuştur, ancak kavramın bilinmesi tehlikesini azaltmıyor. Bilakis, oltalama e-postaları, saldırganların muteber varlıklar üzere davranarak bireyleri; parolalar, kredi kartı bilgileri yahut şahsî kimlik bilgileri üzere hassas bilgileri ifşa etmeleri için kandırmaya çalıştıkları en üretken siber cürüm teknikleri ortasında yer almaya devam ediyor. Çoklukla, yasal kuruluşları yahut şahısları taklit eden web sitelerine ilişkiler içeren geçersiz e-postalar üzere aldatıcı taktikler kullanırlar.

 

Sosyal mühendislik tiplerine karşı korumak için beş yöntem  

Duraklayın, düşünün ve sonra harekete geçin: Dolandırıcılar kurbanları manipüle etmek için aceleye güvenirler. Talepleri pahalandırmak için vakit ayırın ve telâşlı davranmaktan kaçının. Kısa bildirilerdeki ilişkilere tıklamaktan kaçının ve irtibatın meşruiyetini doğrulamak için kuruluşun resmi web sitesini ziyaret edin.

Bilinmeyen numaralara karşı kuşkucu olun: Tanıdık olmayan yahut kuşkulu numaralardan gelen aramaları yahut kısa iletileri doğrulayın. Rastgele bir ferdî bilgiyi ifşa etmekten yahut iletilerdeki bilinmeyen irtibatlara tıklamaktan kaçının. Bu, bu cins dolandırıcılıkların kurbanı olma olasılığınızı en aza indirmenize yardımcı olur.

Kişisel bilgilerinizi zımnî tutun: Hesap numaraları, kimlik numaraları, parolalar yahut Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) kodları üzere hassas bilgileri asla bilinmeyen bireylere telefonda yahut bir iletiyle açıklamayın. Yasal kuruluşlar bu çeşit bilgileri istenmeyen aramalar yahut bildiriler yoluyla talep etmez.

Kimliği doğrulayın: Bir şirketi yahut devlet kurumunu temsil ettiğini argüman eden birinden bildiri alırsanız, direkt etkileşime girmekten kaçının. Bunun yerine, web sitelerinde bulunan resmi irtibat bilgilerini kullanarak kuruluşla irtibata geçerek gerçekliğini bağımsız olarak doğrulayın.

Güçlü güvenlik tedbirlerini aktifleştirin: Hesaplarınızı korumak için güçlü ve eşsiz parolalar kullanın. Uzun ve karmaşık parolalar yahut parolalar oluşturmak ve bunları inançlı bir formda saklamak için parola oluşturucuları ve yöneticileri kullanmayı düşünün. Ekstra bir müdafaa katmanı eklemek için mümkün olduğunda Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) kullanın.

İlginizi Çekebilir;  Kemer, İngiltere'de Tanıtım Atağına Devam Edecek

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.