Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Sosyal Medyada Sahte Takipçileri Tespit Etmenin 10 Yolu

Dünya genelinde 4,5 milyar insanın, yani global nüfusun neredeyse yüzde 55’inin, büyük platformların birinde en az bir hesabı var. Yeniden dünya genelinde internet kullanıcıları her gün yaklaşık iki buçuk saatini tercih ettikleri toplumsal medya platformlarında haber okuyarak, kıssa ve fotoğraflar paylaşarak geçiriyor. Öbür bir deyişle, toplumsal medyanın, öbür beşerlerle nasıl etkileşim ve bağlantı kuracağımız da dahil olmak üzere, ömürlerimiz üzerinde iddia edilemeyecek ölçüde tesiri var.

 

İnternetin geneline bakıldığında toplumsal platformların dolandırıcıların ve uydurma haber dağıtanların yuvası haline geldiği görülüyor. Dünya genelindeki kullanıcı sayısının büyüklüğü, kullanıcıların oluşturdukları içeriklerin çeşitliliği ve makûs niyetli aktörlerin her duruma adapte olma suratı, bu platformların denetlenmesini sağlayan kurum ve kuruluşların işini çok zorlaştırıyor.  Bu da, kullanıcıların sıkıntıların tahlilini bulma konusunda kendi başlarına kaldıklarını gösteriyor.

 

Sosyal medya, dolandırıcılar için bir cennet

Dikkat edilmesi gereken en büyük tehditler, sav ettikleri kişi olmayan arkadaşlar ve takipçilerdir. Dolandırıcılar genelde otomatik botlar tarafından kayıt edilen ve yönetilen bu profilleri kullanarak kullanıcılara “gerçek olamayacak kadar iyi” tekliflerle iletiler atar, öykü anlatımı ile tıklama tuzağı kurar, duygusal manada aldatma bildirileri gönderir. Bu kandırma iletileri “profilinizi kim görüntüledi” irtibatı, düzmece kripto para yatırımı, ya da fiyatsız ikram kartı üzere çok çeşitli hususlarda olabilir.

 

Sahtekarları tespit etmek için 10 ipucu

Sosyal medya platformlarında, gerçek olmayan profilleri ve hesapları kaldırma konusunda giderek düzgünleşme adımları atılıyor. Lakin yüzde 100 başarılı olmaktan çok uzaklar. Bu sitelerde karşılaştığımız şeyler hakkında hepimizin çok daha dikkatli olması gerekiyor. İşte sahtekarları tespit etmenin yolları:

 

  • Alışılmışın dışında bir biyografi: Sahte hesaplarda diğer yerlerden kopyalanan ve güncellenen biyografiler bulunabilir ve bu da uyumsuz cümlelerin bir ortada kullanılmasına yol açabilir. Ayrıyeten yazım yanılgılarına, çok emojilere yahut bir botu işaret eden yapmacık yazım lisanına de dikkat edin.
  • Başkasını taklit edenler: Dolandırıcılar, kendilerine para gönderilmesini istemeden evvel, kurbanla romantik bir çevrimiçi münasebet kurmaya yönelik bir teklifle, flört sitelerinde yaptıkları üzere düzmece toplumsal medya profilleri kullanabilirler. Aksine görsel arama, yapılacak birinci iş olmalıdır. 
  • “Takipçiler” ve “Takip edilenler” ortasındaki uyumsuzluk Bu bilhassa Instagram’da ön plana çıkar. Spam hesapları otomatik olarak yüz binlerce kullanıcıyı takip eder lakin bunların çok azı bu hesapları geri takip eder. 
  • Arkadaşa ilişkin profil resmi: Bazen dolandırıcılar bir arkadaşının hesabını kopyalamaya çalışır. Daha sonra arkadaşının başı sıkıntıdaymış üzere davranıp para isteyen acil bir bildiri gönderebilirler. Bunu yapmak göründüğünden daha kolaydır ve yeniden de pek çok farkında olmayan toplumsal medya kullanıcısını kandırır. Rastgele bir arkadaşınızın size hakikaten bu türlü bir ileti gönderip göndermediğini tekrar denetim etmek her vakit yararlıdır. Onlara bu durumu bir diğer kanaldan sorun. Ya da iletisi gönderen hesabı inceleyin. 
  • Doğrudan bildiri (DM) spamleri  Dolandırıcılık hesapları ekseriyetle size geçersiz tekliflerle direkt ileti göndermeye çalışır ve sizi öbür birine DM göndermeye yahut daha fazla bilgi edinmek için bir web sitesini ziyaret etmeye teşvik eder. Bu hesaplar tıpkı vakitte düzmecedir ve kripto yatırım dolandırıcılığından satış dolandırıcılığına kadar her şeyi satmak için kullanılır.
  • Resmi bir onay işareti bulunmaz Örneğin Instagram, Facebook ve X (Twitter) resmi işletme hesaplarını, ünlü isimleri ve başkalarını belirlemek için onay işareti ya da rozetler verir. Bir kuruluş yahut kişi üzere görünen lakin bunların hiçbirini içermeyen bir hesap görürseniz, bu büyük ihtimalle geçersizdir.
  • Gönderi hareketleri Sahte hesaplar ekseriyetle tek seferde – tahminen de benzeri yahut tıpkı başlıklarla – çok sayıda içerik yayımlar ve akabinde sessizliğe bürünür. Yahut hiç gönderi yayımlamayabilirler. Bu nedenle gönderilerin ölçüsünü, kalitesini ve sıklığını denetim edin.
  • Ücretsiz armağanlar  Örneğin bir anket karşılığı armağan ve/veya nakit teklif eden hesaplara dikkat edin. Bunu yapmak için büyük bir ismi taklit edebilir. Onlar yalnızca sizin ferdî bilgilerinizi istemektedir.
  • Çok indirimli ürünler  Sahte hesaplar tıpkı vakitte büyük oranda indirimli lüks eşyaların tanıtımını da yapabilir. Bir şey gerçek olamayacak kadar güzelse büyük olasılıkla gerçek değildir.
  • Rastgele yorumlar Bir hesap gönderilerinize, içerikle ilgili olmayan yorumlar bırakıyorsa, büyük ihtimalle o hesap geçersizdir.
İlginizi Çekebilir;  Yolcu Bilgilendirme Sisteminin sayısı 105'e ulaştı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.