Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Sony Global Deklanşör Sistemine Sahip Dünyanın İlk Full Frame Görüntü Sensörlü Fotoğraf Makinesi Alpha 9 III’ü Piyasaya Sürdü

Yeni Jenerasyon Alpha 9 III, 120 kare saniyeye kadar yüksek süratli çekim, bozulmayan ve kararma olmayan manzaralar, tüm çekim suratlarında flaş senkronizasyonu ve çok daha fazlasına sahip

Sony, dünyanın ilki full frame küresel deklanşörlü imaj sensörüne sahip çığır açan yeni Alpha 9 III (α9 III) fotoğraf makinesini tanıttı. 

Etkileyici yeni küresel deklanşörlü full frame imaj sensörü, bozulma yahut kamera kararması olmadan 120 fps’ye varan seri çekim suratlarında çekim yapmanızı sağlar. Sony’nin gururla sunduğu saniyede 120 kata kadar AF/AE (otomatik odaklama/otomatik pozlama) netleme hesaplaması yapabilen AI otomatik netleme özelliğine sahip, bugüne kadarki en gelişmiş AF sistemiyle bu yenilikçi sensörün ve tıpkı vakitte tüm çekim suratlarında flaşı senkronize etme özelliğinin bir ortaya geldiği α9 III, profesyonel fotoğrafçılara belirleyici anları yakalamaları için yeni bir fırsatlar dünyasının kapılarını açıyor.

Sony Avrupa IP&S Pazarlama Yöneticisi Yann Salmon Legagneur, “Yeni Alpha 9 III, Sony’nin görüntüleme aygıtları üretiminde dönüm noktası niteliğinde bir başarı” dedi ve ekledi: “Profesyonel fotoğrafçıların gereksinimleri ve talepleri göz önünde bulundurularak tasarlanan bu fotoğraf makinesinde sensörden boyuta, tuş tertiplerinden menü fonksiyonlarına kadar yapılan her güncelleme, fotoğraf tutkunlarının özel talepleri ve geri bildirimleri karşılayacak formda hayata geçirildi. Onlara kulak verdik ve artık Alpha 9 III’ün yeni özelliklerini hayata geçirdiğimiz için çok heyecanlıyız… Fotoğrafçılar, daha evvel hiç yakalayamadıkları ayrıntıları artık bu özellikler sayesinde yakalayabilecek.” Salmon Legagneur kelamlarına şöyle devam etti: “Dünyanın her yerindeki yaratıcılar, varlıklı lens serimizle, bilhassa de dünyanın en hafif, geniş diyaframlı telefoto lensi olan yeni 300 mm F2.8 G Master’ı birleştiren Alpha 9 III sayesinde daha da dinamik tabirler elde edebilirler.” 

 

α9 III’ün Özellikleri

Dünyanın ilki global deklanşörlü imaj sensörü ile hareketsiz imaj performansında yeni bir boyut:

Yeni α9 III, yeni geliştirilmiş, yaklaşık 24,6 aktif megapikseliii CMOS imaj sensörlü dünyanın ilki full frame küresel deklanşörü ile en yeni manzara sürece motoru BIONZ XR® ile birleştirilmiş dahili bir bellek ile donatılmıştır. Saniyede yaklaşık 120 kareye kadariv AF/AE izlemeiv hızıyla kararma olmadan Daima Çekim gerçekleştirir. Birebir vakitte, yeni α9 III, yüksek yoğunluklu odak düzlemi faz algılamalı AF ile donatılmıştır. İçindeki özel AI sürece ünitesi, Gerçek Vakitli Tanıma AF özelliğini kullanarak çok çeşitli özneleri yüksek hassasiyetle tanır. 120 fps’ye kadar yüksek sürat performansını son derece hassas özne tanıma performansıyla birleştirerek, çıplak gözle görülemeyen belirleyici sahneleri ve anları kolay kolay fotoğraflamayı mümkün kılariv. α9 III’ün içindeki AI süreç ünitesi, hakikat özne formu ve hareket tanıma özelliğiyle görüntülerin yanı sıra fotoğrafları da destekleyerek, Gerçek Vakitli Tanıma AF ve Gerçek Vakitli İzleme sayesinde insan gözünü tanıma performansında değerli bir gelişme sağlarken, belli bir kişinin gözlerini otomatik olarak tanır, izler ve odağa alırv. α9 III, yüksek kaliteli imaj işlemeye imkan tanıyan 8,0 duraklıvi optik, 5 eksenli gövde içi imaj sabitleme özelliğine sahiptir. 

İlginizi Çekebilir;  Teknosa'da Kurban Bayramı'nda en çok ilgi gören teknolojiler

Geleneksel mekanik deklanşörlü manzara sensörlerinin sınırlamaları, bu deklanşör suratı için geçerli olmayıp, azamî 1/80000 saniye (sürekli çekim sırasında 1/16000 saniye)vii deklanşör suratına ulaşarak rastgele bir bozulma olmadan yüksek süratte çekim yapmanıza imkan tanır. HVL-F60RM2 ve HVL-F46RM (ayrı satılır) üzere uyumlu bir Sony flaşviii takıldığında, flaşı senkronize etmek ve 1/80000 saniyeye kadar tüm deklanşör suratlarında fotoğraf çekmek mümkündürvii. Evvelden, kullanıcı deklanşörü flaşın senkronizasyon suratından daha yüksek bir süratte hür bıraktığında ışık ölçüsü yüksek oranda düşerken, tam süratli flaş senkronizasyonu fonksiyonu sayesinde artık klâsik teknolojiyle kolay kolay yakalanamayan sahnelerin fotoğrafını çekmek mümkün. Ayrıyeten, LED ışık altında fotoğraf yahut görüntü çekerken, Yüksek Frekanslı Titreşim fonksiyonu, ekrandan bakarken deklanşör suratını hassasiyetle titreşim süratiyle eşleştirerek yüksek frekanslı titreşim sıkıntılarını kıymetli ölçüde azaltır.

α9 III içinde yer alan gecikmeli deklanşör mod seçenekleri sayesinde, kullanıcılar gecikmeli deklanşörü yahut kadraj/izleme ekranınıix önceliklendirebilir. Yeni kurulan Ön Çekim fonksiyonu, kullanıcının deklanşöre basmadan evvel 1 saniyeye kadar geriye gidip anı kaydetmesini ve çekim sırasında Daima Çekim Suratı Artışıx sağlarken, gelişmiş seri çekim dayanıklılığı, büyük bir arabellek sayesinde değerli anların sağlam bir halde yakalanmasını sağlar; artırılmış genel sistem suratı ise tek bir daima 30 fpsxii seri çekimde yaklaşık 390 Kaliteli JPEG görüntününxi yakalanmasına imkan tanır. 

Özelleştirilebilir odak alanları evvelki S, M ve L boyutları yerine XS’den XL’ye kadar genişletilmiştir. Evvelce Ayarlanmış Odak/Yakınlaştırma fonksiyonu, bu ayarların gerektiğinde süratlice hatırlanması için fotoğraf makinesinde hafızaya alınmasına imkan tanırxiii. Mevcut beyaz istikrarlı çerçeve boyutuna ek olarak, kullanıcı artık gerektiğinde öbür boyutları da seçebilir ve böylece bir manzara oluşturulduktan sonra ince beyaz istikrarı ayarları yapılabilir. α9 III, AF-S modunda (ISO 100 muadili, F2.0 lens) EV-5 üzere düşük ışık düzeylerine kadar yüksek AF hassasiyeti elde etmek için en yeni AF algoritmaları, F22xiv seviyesinde daima çekim için AF takibi ve birden fazla ardışık imgeyi yüksek kaliteli olarak birleştiren kompozit RAW çekim fonksiyonu üzere gelişmiş özelliklere sahiptir. 

İlginizi Çekebilir;  Canon'dan Yeni CR-N100 4K PTZ Kamera ve RC-IP1000 Profesyonel PTZ Kontrol Ünitesi

 

Bozulma olmadan gelişmiş görüntü performansı 

Global deklanşörlü manzara sensörü, hareketsiz imajların yanı sıra görüntüler için de bozulma olmadan manzara tabirlerinin yakalanmasını sağlar. Örneğin, kullanıcı otomobil üzere süratli hareket eden bir araçtan yahut objelerden yakındaki görüntünün imgelerini çarçabuk çekebilir. Bu fotoğraf makinesi, Alpha™ serisinde kırpma yapmadan 4K 120p yüksek kare süratli görüntü kaydedebilen birinci fotoğraf makinesidir ve kullanıcının istediği görüş açısında çekim yapmasına imkan tanır. Buna ek olarak, 6K yüksek süratte örnekleme ile yüksek çözünürlüklü 4K 60p görüntüler çekilebilir. 

α9 III, görüntü üretiminde kullanılan VENICE dijital sinema kamerasının geliştirilmesiyle elde edilen S-Cinetone™ özelliği sayesinde, insan cildini ve objeleri hoş bir halde öne çıkararak doğal vurgular yaratır. α9 III, güçlü tonlama performansı ve S-Log3 dahil olmak üzere en yeni görüntü performansıyla donatılmış olup, Log çekim modundayken kullanıcının favori içe aktarılmış taramalı tablosunu (LUT) yansıtabilir ve görüntüleyebilir. α9 III, görüntü yaratıcıları için “Monitor & Control (İzleme & Kontrol)” taşınabilir uygulamasıyla uyumludur. 

 

Profesyoneller için kullanılabilirlik ve güvenilirlik 

Sony, profesyonel fotoğrafçıların sesine kulak verip onların muhtaçlıklarını karşılayacak kullanılabilirlik ve güvenilirlik tahlili yarattı. Makinenin tutma yeri, telefoto lens kullanırken yahut uzun müddetler boyunca bile zorlanmayı önlemek için, kullanıcının avucunda kolay kolay tutulabilecek halde geliştirilmiş ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. 

VG-C5 dikey tutma yeri (ayrı satılır), yatay çekim yaparken de birebir kullanım kolaylığı ve çok taraflılığı sunar; uzun çekimlerde rahatlık takviye sağlar. Tutma yeri ve deklanşör düğmesi, ana fotoğraf makinesi gövdesiyle birebir dizayna sahiptir ve fotoğraf makinesiyle tıpkı çalışabilirlik özellikleri sayesinde rahatsızlık hissetmeden manzara çekmenize imkan sağlar. α9 III, dokunmatik 4 eksenli çok açılı LCD monitör ile donatılmıştır; böylece en yeni dokunmatik menüden faydalanarak sezgisel kullanım imkanına sahip olabilirsiniz. Elektronik kadraj, 9,44 milyon noktalı Quad XGA OLED kullanır ve α7R V ile tıpkı parlaklık ve yaklaşık 0,90x büyütme ile yüksek kaliteli görünürlük sağlar. Fotoğraf makinesinin ön tarafına yerleştirilen özel tuş ile, tutma yerine parmağınızı koyarak bu tuşa Özel Çekim Suratı Artış ayarını yapıp çok süratli süreç sağlayacak daima çekim suratını değiştirebilirsiniz. Bu özellik, tüm ortamlarda çekim yaparken profesyonel fotoğrafçıları desteklemek üzere tasarlanmıştır. 

 

Anında çekimi desteklemek için tasarlanan yüksek süratli akış ve ölçeklenebilirlik

α9 III’ün yeni özellikleri ortasında, kullanıcının yüksek süratli daima çekim kullanarak çok sayıda manzarayı verimli bir formda seçmesine imkan tanıyan geri oynatma manzara filtresi ve manzara oynatma sırasında bile kullanılabilen bir fonksiyon menüsü yer alır. Her iki özellik de çekimden son fotoğrafa kadar profesyonel iş akışlarını güçlü bir biçimde dayanaklar. 

İlginizi Çekebilir;  Kingston Yüksek Güvenlikli USB'si IronKey D500S'i Duyurdu

Kullanıcı, yüksek süratli daima çekim yaparak çok sayıda imgeyi verimli bir formda seçebilmek için artık geri oynatma sırasında fonksiyon menüsünü kullanabilir. Kullanıcının imaj tekrar oynatma sırasında müdafaa, akıllı telefona transfer, FTP transferi vb. yapabilmesi için, “Geri Oynatma Fonksiyon Menüsü” evvelce ayarlanabilir. Kullanıcı, geri oynatma filtresiyle daraltılmış imajları seçebilir ve bunları fonksiyon menüsünden oynatarak belli manzaraların süratli bir biçimde çıkarılmasını sağlayabilir. Fotoğraf makinesinin gerisinde sesli notlar için özel bir mikrofon bulunur ve ağız yakınında bulunan dahili mikrofon gürültülü ortamlarda bile sesin net bir halde kaydedilmesini sağlar. Kaydedilen ses dataları manzaralarla birlikte FTP aracılığıyla aktarılabilir. Fotoğraf makinesi, kullanıcının çeşitli ülkelerden haber kuruluşlarının yer aldığı memleketler arası bir istişare organı olan Milletlerarası Basın Telekomünikasyon Konseyi’nden (IPTC) 20 adede kadar ön ayar yapmasına da imkan tanır. 

α9 III, α9 II’ye nazaran iki kata kadar daha süratli bilgi aktarabilir. 5 GHz irtibat, FTP aracılığıyla anında transfer yapması gereken haber ve spor çekimi yapanların yanı sıra stüdyo ortamları için azamî sürat ve kararlılık sunar. α9 III, fotoğraf ve görüntülerin CFexpress Tip A kartların yanı sıra UHS-I ve UHS-II SD kartları destekleyen iki ortam girişi da dahil olmak üzere çeşitli yollarla bellek ortamına kaydedilmesine imkan tanır.

Görüntü transferi akışını hızlandıran profesyonel “Transfer & Tagging (Aktarım & Etiketleme)” taşınabilir uygulamasıyla ve kablolu LAN kullanılarak bilgisayarların uzaktan çekimine imkan tanıyan “Remote Camera Tool (Uzaktan Fotoğraf Makinesi Aracı)” uygulamasıyla uyumludur. Sony ayrıyeten uzaktan fotoğraf makinesi kullanımına ve çekim ayarlarının değiştirilmesine imkan veren bir yazılık kiti olan Camera Remote SDK’nın yeni bir sürümünü de desteklemeyi planlıyor.

Buna ek olarak, α9 III’ün bir kamera yazılımı güncellemesiylexvii FTP kullanılabilirliği, röleli (aktarmalı) geri oynatma ve C2PAxv format desteğixvi gibi fonksiyonel geliştirmeleri desteklemesi planlanmaktadır. 

Sony, α9 III ile birlikte profesyonellerin gereksinimlerini karşılamak için gelecektexvii α1 ve α7S III için nefes düzeltme, röleli (aktarmalı) oynatma ve C2PA format takviyesi üzere fonksiyonları genişletmeye devam edecektir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.