Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“Sivrisinekler” Türkiye’de ilk kez Şehir Tiyatroları’nda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları Lucy Kirkwood’un yazdığı,  Ekin Tunçay Turan’ın çevirdiği, Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği Sivrisinekler’i seyirciyle buluşturuyor. İki kız kardeşin çarpıcı kıssasını bahis alan oyun, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü 20.30’da Müze Gazhane Meydan Sahnesi’nde birinci gösterimini yapıyor.

Alice, Cenevre’de Higgs Bozonu’nun varlığını kanıtlamak için yapılan “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” projesinde çalışan bir bilim insanıdır. Kendisi üzere bilim insanı olan kocası, çocukları Luke küçükken ortadan kaybolmuştur ve bu onların hayatındaki kara deliktir.

Oyunun yönetmeni Ali Gökmen AltuğSivrisinekler’i neden yönetmek istediğini şöyle anlatıyor: “Lucy Kirkwood’un 2017 yılında yazdığı, Ekin Tuncay Turan tarafından lisanımıza çevrilen “Sivrisinekler” oyunu; hem sahip olduğu güçlü, çok boyutlu ve varlıklı yapısı, hem de öznel tercihlerle, okuduğum birinci andan itibaren hayran olduğum ve kalbimin süratli çarpmasına sebep olan bir metin…

Öznel tercih penceresinden baktığımızda; oyunun konusunun ve karakterlerinin direkt fizikle ilgili olması, -mühendislik geçmişi olan fizik öğretmeni bir babanın, fen-matematik kısmı mezunu bir oğlu olarak-, metne birinci görüşte aşık olmama yetti diyebilirim.”

 

Ayşin Atav 11 Yıl Sonra Sahnelere Geri Dönüyor

İBB Kent Tiyatroları’nda birinci kere sahnelediğimiz Sivrisinekler oyununda yer alan usta oyuncu Ayşin Atav ile birlikte ikili heyecan yaşıyoruz.

Şehir Tiyatroları’nda oynadığı onlarca oyunun akabinde emekli olan sanatçı, 11 yıl sonra Sivrisinekler oyunuyla yine sahnede.

Dramaturgisini Özge Ökten Yılmaz’ın, dekor ve ışık dizaynını Cem Yılmazer’in, kostüm dizaynını Gamze Kuş’un, efekt dizaynını Metin Küçükyılmaz’ın, video- görsel dizaynını Enes Altuğ Avşar’ın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Ayşin Atav, Yeliz Gerçek, Senan Kara, Özgür Dereli, Ahhan Şener, Pınar Demiral, Volkan Öztürk, Ümran İnceoğlu, Pınar Pamuk rol alıyor.

İlginizi Çekebilir;  Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri Haziran ayında da rengarenk!

Oyun, 8-11 Kasım, 15-18 Kasım 2023 tarihleri ortasında Müze Gazhane Meydan Sahne’de.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.