Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Şimşirgil: Tarihimizi Doğru Okutalım

Birçok farklı aktiflik, söyleşi ve özel oturumları ile Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam eden 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda tarihçi, akademisyen ve muharrir Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Selim Sırrı Paşa Salonu’nda “Osmanlı’yı Yücelten Değerler” üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Tıpkı salonda Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bilgievleri öğrencilerinin de katkıda bulundukları Kocaeller Dergisi’nin özel sayısının tanıtımı yapıldı. Kocaeller Mecmuası Genel Yayın Direktörü ve Çocuk Edebiyatı Muharriri Melih Tuğtağ, “Kocaeller Dergisi’nde Kocaelili çocukların yazdıkları hikayeler var” dedi.

 

“OKUDUKLARINA İNANIYORLAR”

“Osmanlı’yı Yücelten Değerler” söyleyişinde, yanlışsız tarih kaynağını bulmanın çok güç olduğunu lisana getiren tarihçi, akademisyen ve müellif Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, kendi kitaplarının asıl kaynaklar olduğunu tabir etti. Şimşirgil, “Her kitap okunmalı lakin gerçek ölçülere sahip olunarak okunmalı. Elimde yanlışsız ölçü olmazsa onların hangisi olduğunu bilemem öyleyse doğruyu anlamam lazım. Bize gerçek bir tarih anlatmadılar. Biz o denli bir periyoda düştük. Osmanlı Devleti’ne çok iftiralar atıldı ki yanlışsız eğriden ayırt edilemedi. Okuyan inanıyor. Okuduklarına inanıyorlar. Evvel hakikat denilen hakikat mu bunu bilmek lazım” diyerek doğrunun ehemmiyeti üzerinde durdu.

 

“ÖYLE BİR TARİH VAR Kİ İNANIN BAMBAŞKA”

Şimşirgil, “Öyle bir tarih var ki inanın değişik. Benim kitaplarımı okuyun. Herkesin kullandığı kaynakları kullanıyorum ancak onların görmediğini gösteriyorum. Ruhunu bize vermiyor. Onlar yalnızca bize kalıbını veriyor. Ruhsuz kalıp leş olur. Kimileri dünya da yaşarken de leştir. Milyon takipçileri olunca kendilerini bir şey zannediyorlar” açıklamalarında bulunarak, kendi yazdığı kaynakların doğruluğuna değindi.

 

KOCAELLER MECMUASI TANITILDI

13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bilgievleri öğrencilerinin de katkıda bulundukları Kocaeller Mecmuasının özel sayısının tanıtımı yapıldı. Bu bağlamdaki söyleşi tıpkı vakitte Kocaeller Mecmuası Genel Yayın Direktörü ve Çocuk Edebiyatı Müellifi Melih Tuğtağ tarafından gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilir;  Yapı kredi'den cumhuriyet'in 100.yılında milyonlarca çocuk için yarınlara kartopu

 

TUĞTAĞ: MECMUADA BİLİMİ ANLATACAĞIZ

Tuğtağ, “Kocaeller Dergisi’nde bilimi anlatacağız. Kocaeli bir sanayi kenti. Elimizde sanayi kentine yakışır bir içerik olması lazım. Bu sanayi kentinin içerisinde teknoloji olması lazım, bilimi biliyor olmamız lazım, bu bilimin öncesi var ve bundan ötürü da tarih bilmemiz lazım. Sonrasında bu tarihle ve bilimle yapılmış icatları bilmemiz lazım. Daha değerli gördüğüm bir şey vardı benim. Sorun çözmeyi anlatmamız lazımdı. Daha sonrasında olağan birinin yalnızca bilim değil ilim de ilgileniyor olması lazım. O vakit birazda toplumsal bilimlerle de ilgileniyor olmamız lazımdı. Buradan hareketle bizden evvel yaşayanları bilmemiz gerekiyordu” dedi. 

 

“DERGİNİN İÇERİSİNDE KOCAELİ’NİN ÇOCUKLARI VAR”

Kocaeller Dergisi’nin içerisinde Kocaelili çocukların olduğunu aktaran Müellif Tuğtağ, “Bu çocuk mecmuasında kesinlikle çocuk edebiyatı olmalı dedik. Edebiyat köşeleri olması lazımdı ve en kıymetli kısma geldik. Dedik ki bu mecmuanın içerisinde Kocaeli’nin çocukları da olsun istedik. Biz dedik ki, dışarıdan birilerini yazdıklarını Kocaeli’nin hoş insanlarının önüne sunmayalım. Kocaeli’nin çocukları şahsen kendileri de burada olsun. Bunun için hali hazırda yapmış olduğumuz müelliflik atölyeleri vardı. Müelliflik atölyelerinin içeriklerini dergimizin son sayfasına koyduk. Mecmuanın her sayısının son iki sayfasında müelliflik atölyesi alıştırmaları var. Bunları Bilgievlerimizdeki müelliflik atölyesindeki hocalarımız ve öğrencileri yazdılar. Bizim bu mecmuada en değerli gördüğümüz yer burasıydı. Zira önde profesyoneller, piyasanın en çok bilinen insanları, çocuk edebiyatı denildiğinde en çok bilinenler ve o profesyonellerle birlikte dedim ki Kocaeli’nin çocukları da tıpkı yerde bulunsun. Allah’a şükür hoş bir ilgi ile her sayıda sekiz tane Kocaeli’mizin hoş çocuğunun hikayesini yayınladık” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.