Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Siemens Türkiye’den Cumhuriyet Tarihine tanıklık eden “Birlikte Yüzyıl” sergisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar 100 yıllık tarihine tanıklık eden Siemens Türkiye’nin düzenlediği “Birlikte Yüzyıl” Cumhuriyet standı kapılarını ziyaretçilere açtı. Siemens Türkiye İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Hüseyin Gelis: “Bu stant, Türkiye Cumhuriyeti ve Siemens Türkiye ortasındaki yüzyıllık teknolojik iştirakin güç birliğini yansıtıyor. Her periyotta olduğu üzere yeni teknolojiyi, eser ve fikirlerimizi ülkemizin hizmetine sunarak, genç Cumhuriyetimizin endüstrideki kalkınmasında öncü olduk ve bugün de olmaya devam ediyoruz. Ülkemizde, imzamızı taşıyan birinci fabrikalar ve en kıymetli değerlerimizden biri olan fırsat eşitliği odağımız ile, kalkınma sürecinin ayrılmaz bir modülü olmaktan, gurur duyuyoruz” dedi.

Siemens Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında geçmişten günümüze ülkemizdeki endüstriden sıhhate, ulaşımdan elektrifikasyona kadar farklı alanlardaki imza işleriyle sanayi ve endüstriyel mirasa sunduğu katkılarını anlatan özel bir stant düzenliyor. 

 

Hüseyin Gelis: “Yeni teknolojiyi, eser ve fikirlerimizi ülkemizin hizmetine sunarak, genç Cumhuriyetimizin endüstrideki kalkınmasında daima öncü olduk”

Türkiye’deki endüstrileşme sürecinin Siemens Türkiye’nin farklı alanlardaki katkılarıyla ele alındığı ve 7-24 Kasım tarihleri ortasında Galataport Paket Postanesi’nde ziyaret edilebilecek stant ile ilgili açıklamalar yapan Siemens Türkiye İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Hüseyin Gelis “Bu stantta, 100 yıllık Cumhuriyet’in kuruluş kıssasına, endüstrileşmeye gerçek giden bir bakış açısıyla şahit olacağız. Bu stant, Türkiye Cumhuriyeti ve Siemens Türkiye ortasındaki yüzyıllık teknolojik paydaşlığın güç birliğini yansıtıyor. Her periyotta olduğu üzere yeni teknolojiyi, eser ve fikirlerimizi ülkemizin hizmetine sunarak, genç Cumhuriyetimizin endüstrideki kalkınmasında öncü olduk ve bugün de olmaya devam ediyoruz. Ülkemizde, imzamızı taşıyan birinci fabrikalar ve en kıymetli değerlerimizden biri olan fırsat eşitliği odağımız ile, kalkınma sürecinin ayrılmaz bir kesimi olmaktan, gurur duyuyoruz Sergimiz, endüstrileşme yolunda, hem teknolojik ve sanatsal hoşluklar barındırması açısından, hem de ufuk açıcı olmasından ötürü çok özel bir stant. ‘Birlikte Yüzyıl Cumhuriyet Sergisi’nin gerçekleşmesine katkıda bulunan Sayın Prof. Dr. Başkan Küçükerman başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bergama UNESCO'ya girişinin 9. yılını uçurtmalarla kutladı

Siemens Türkiye Kurumsal İrtibat ve Kamu Münasebetleri Yöneticisi Hasret Özkaya ise yaptığı konuşmada standın hazırlık sürecinde yüzlerce arşiv taraması yapılarak aylar süren bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Hasret Özkaya kelamlarına şöyle devam etti: “Cumhuriyetin birinci yıllarında, gibisi görülmemiş bir seferberlikle zorlukların nasıl aşıldığına ve ulusal bir iktisat kurabilmek için nasıl bir strateji izlendiğini ortaya koyan kıymetli bir standa konut sahipliği yapıyoruz. Cumhuriyet’in bayanlar ile nasıl yükseldiğini, kaç pahalı bayanlarımızın çok değerli yerlere gelerek genç cumhuriyete neler kattıklarını kendi kıssaları ile stant kapsamında görebileceğiz. Siemens Türkiye olarak, kuruluş yıllarından bugüne Cumhuriyetimizi maksatlarına ulaştırmak için üstlendiğimiz rolü ve ne memnun bize ki 167 yıldır bu topraklarda faaliyetlerini sürdüren bir şirket olarak Cumhuriyetimizin 100 yıl boyunca endüstriden sıhhate, ulaşımdan elektrifikasyona kadar birçok farklı alanda ülkemize katkılarımızı da anlatan bu standın hepimiz için ilham verici olacağına inanıyorum” dedi. 

“Birlikte Yüzyıl” Cumhuriyet Standı, Kalkınmadaki Mihenk Taşlarına Işık Tutuyor 

Siemens Türkiye Cumhuriyet’in birinci yıllarında yalnızca endüstride değil, Cumhuriyet’in birinci röntgen aygıtı, birinci elektrikli tramvayı, birinci yeraltı demiryolu, birinci elektrik santrali ve daha onlarca örnekle birçok kesimde birincilere imza attı.

Cumhuriyet Dönemi’ndeki birinci fabrikasını 1928’de Eskişehir’de açan Siemens Türkiye, tıpkı yıl içerisinde Cumhuriyet’in birinci hidroelektrik santrali olan Malatya Elektrik Santrali’ni kurarak ülkemizin su potansiyelini Siemens teknolojisiyle birleştirdi. O periyot tıpkı vakitte yeni kurulan birçok fabrika ve tesise de güç sağlayan Siemens Türkiye’nin, 1929 yılında Tire Duro Metal Fabrikası, Beykoz Deri Fabrikası, Bafra ve Tekirdağ santralleri de bu çalışmaları ortasında yer alıyor.  

Cumhuriyetimizin birinci yıllarında ülkemizde sınai kalkınmanın mihenk taşlarından Kozlu Kömür Madeni’nin turbo ünitesi, İzmit Kâğıt Fabrikası’nın kâğıt makineleri ve Bursa İplik Fabrikası’nın iplik makinelerinin elektriği Siemens Türkiye tarafından sağlandı.  Birçok farklı vilayette elektrik panelleri ve güç dağıtım konsolları kuran Siemens Türkiye, birçok fabrikanın altyapısını kurarak ya da bu fabrikalara güç sağlayarak katkıda bulundu. Tıpkı devirde pek çok dalda kullanılan demir çelik, Siemens dökümhanelerinde, Siemensli çelik ustaları tarafından üretildi. Siemens Türkiye bu çalışmalarıyla birçok inovatif yeni iş kolunun doğmasına da vesile oldu. Sadece İstanbul’un değil, İzmir ve Selanik’in de elektrifikasyonuna da öncü oldu.

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyet bandosu çalışmalarına devam ediyor

 “Birlikte Yüzyıl” standı, 100 yıllık Cumhuriyet’in ilanının akabinde ülkenin kalkınmasını sanayi kurumları, eğitim ve gerçek insan öyküleri üzerinden yansıtıyor. Stant tıpkı vakitte bayanın çalışma ve toplumsal hayata iştirakini odağına alarak Cumhuriyet’in birinci yıllarında bu alanda verilen büyük çabayı, karşılaşılan zorlukları bir defa daha gözler önüne seriyor.

Sergide, Siemens Türkiye’nin arşivinden Erken Cumhuriyet Dönemi’ne ilişkin evrak ve nesneler de yer alıyor. Stantta 1872 yılında kullanılan telgraf makinesi, ayaklı radyo, telefon da sergileniyor.  Ayrıca periyodun fotoğrafları ile birlikte Atatürk ve İsmet İnönü imzalarıyla periyodun kararnameleri de görülebilir. 

İlk bayan mimarlarımızdan Mualla Eyüpoğlu, Birinci bayan sosyologlarımızdan Mübeccel Belik Kıray, birinci bayan kimyagerlerimizden Remziye Hisar, birinci bayan inşaat mühendislerimizden Sabiha Fırat’ın hayat hikayeleri, Pelin Batu’nun kaleminden stanttaki yerini alıyor. 

Siemens Türkiye Cumhuriyet’in birinci yıllarında yalnızca endüstride değil Cumhuriyet’in birinci hidroelektrik santrali, birinci röntgen aygıtı, birinci elektrikli tramvayı, birinci yeraltı demiryolu ve daha onlarca örnekle birçok dalda birincilere attığı imzalardan örnekler de stant müddetince görülebilir.   

Küratörlüğünü Prof. Dr. Lider Küçükerman’ın, konsept ve koordinatörlüğünü Dündar Hizal’ın üstendiği stant, 7-24 Kasım tarihleri ortasında Galataport Paket Postanesi’nde ziyaret edilebilir. Stant birebir vakitte dijital versiyonu ile de kısa bir müddet içerisinde çevrimiçi ziyarete açılacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.