Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Siemens Türkiye ve TOSB’den Teknolojide Dev İş Birliği

Muhtaçlık duyan her kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığı güç verimliliği projeleri ile müşterilerinin daha sürdürülebilir prosedürlerle ve daha az kaynak kullanarak gayelerine ulaşmalarına takviye olan Siemens Türkiye, bu çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bu kapsamda Türkiye’de otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin faaliyet gösterdiği tek küresel kümelenme tertibi TOSB (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) ile pak güç elde etmek, elektrik kesintileri ve elektrik dalgalanmalarını engellemek için yatırım ve iş birliği mutabakatına imza attı. 

 

Projenin tanıtımı, Siemens Türkiye ve TOSB ortasında gerçekleştirilen imza merasimi ile yapıldı. TOSB’daki merasimde, Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Finans Müdürü Işıl HİS, Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Müdürü Alper ÇELEBİ, TOSB İdare Heyeti Lideri Dr. Mehmet DUDAROĞLU ve TOSB İdare Konseyi Lider Vekili Alper KANCA mukaveleyi imzaladı.

 

TOSB İdare Konseyi Lideri Dr. Mehmet DUDAROĞLU, 3,5 milyon Euro fiyatındaki proje kapsamında sürdürülebilir güç alanında birincilerden birine imza atıldığını belirtirken “TOSB’un birinci 10 yıllık büyüme planlarındaki güç muhtaçlığıyla birlikte gelecek güç gereksinimini sigortalayacak ‘TOSB İndirici Merkez ve Elektrik Dağıtım Şebekesinde Revizyon ve Kapasite Artış Yatırımı’ için çalışmalarımız sürmektedir.  Bu yatırım ile TOSB’un hudutları dışında da yaşanan arızalar ve hareket çalışmalarından etkilenilmeyecektir” dedi.

 

Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Müdürü Alper ÇELEBİ, bu iş birlikleri ile endüstride tesirli, muteber ve sürdürülebilir güç sistemleri uygulamalarının başladığını belirterek, “İşletmek ile sorumlu olunan şebeke elektrik/su/doğal gaz üzere alt yapılara ilişkin geniş bir alana dağılmış işletme elemanlarından uzaktan anlık bilgi toplayan, bu bilgileri işleyerek işletmeciler için anlamalı bilgilere dönüştüren, uzaktan ilgili şebekedeki denetim ve kumanda edilmesine imkan veren, gerektiğinde sistemi otomatize (otonom) hale getirebilen ve öteki altyapılar ile bilgi alışverişi yapabilen merkezi denetim sistemlerinin bütününe SCADA diyoruz. Proje kapsamında birinci etapta TOSB’un tüm çalışma alanlarında kurulacak SCADA sistemi sayesinde şebekelerin otonom olarak yönetilmesini mümkün kılarken Siemens Türkiye mühendislik hizmetleri ile oluşturulacak IOT uygulamalarıyla da dijital muhafaza sistemi arıza riskleri ve tesir alanlarını azaltacağız. Siemens, teknolojisi ile TOSB’un dijital dönüşüm seyahatini başlatırken kesintisiz güç altyapısı ile sanayicilerine daha rekabetçi bir üretim imkanı sunacaktır” dedi. Proje kapsamında 20 yıl evvel tekrar Siemens tarafından kurulan altyapıyı koruduklarını vurgulayan ÇELEBİ, “Mevcut altyapıyı şimdiki teknolojiler ile donatarak ömrünü 20 yıl daha uzatmış olduk. Bu bağlamda yaklaşık 5 milyon Euro fiyatındaki 200 adet yeni hücre üretiminin önüne geçerek müşterimize sürdürülebilir bedel yaratmış olduk. Öte yandan projenin maliyetini yüzde 50 azalttık” sözlerini kullandı.  

İlginizi Çekebilir;  YKS'de resmi tercihler başladı!

 

TOSB İdare Heyeti Lideri Dr. Mehmet DUDAROĞLU ayrıca projenin tamamlanmasıyla birlikte şebeke muhafaza sistemimiz de geliştirilecek ve üyelerden gelen arızalarda artık öbür üyelerimiz etkilenmeyeceğini ve TOSB sonları dışında oluşan arızalarda ise uzaktan müdahaleyle arıza izole edileceğini belirtirken; “Proje kapsamında devreye alınacak SCADA sistemi ile şebekenin muhtaçlığı olan koruyucu-önleyici bakımlar sistem tarafından raporlanabilecek” dedi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.