Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Siemens Türkiye Opera Yarışması Başlıyor

Siemens Türkiye’nin, ülkemizdeki genç opera sanatkarlarını desteklemek ve dünya sahnelerine taşımak hedefiyle çeyrek asırdır sürdürdüğü ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’ için müracaatlar başlıyor.  Türkiye’nin en uzun soluklu müsabakalarından olan ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’na 16-31 Ekim tarihleri arasında operayarismasi.com adresi üzerinden müracaatlar gerçekleştirilebilecek. 

19 Kasım’da ise bu yıl birinci sefer Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda “100. Yıl Cumhuriyet Operası Konseri” düzenlenecek. Konserde, müsabakada geçmiş yıllarda dereceye girenler ve bu yılın kazananları, ‘Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’ eşliğinde unutulmaz bir performans sergileyecek.

 

Siemens Türkiye’nin 25 yıldır sürdürdüğü ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’ için müracaat periyodu başlıyor. Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Kulağımız Sizde’ mottosuyla düzenlenen müsabakaya katılmak isteyen genç opera sanatkarlarının 16-31 Ekim tarihleri arasında operayarismasi.com adresi üzerinden müracaatta bulunması gerekiyor. 

 

Türkiye’deki opera sanatkarlarını dünya sahneleriyle tanıştırmak emeliyle 1998 yılından bu yana düzenlenen “Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ön elemeler online olarak gerçekleştirilecek. Yarışın yarı finali 16 Kasım’da, finali ise 17 Kasım’da gerçekleşecek. Bu yılki Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın kazananları, 19 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda düzenlenecek 100. Yıl Cumhuriyet Operası Konseri’nde, ‘Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’ eşliğinde performanslarını sergileyecek. 

 

Yarışmada birinci üçe giren genç opera sanatkarlarını bu yıl da dünyanın değerli müzik okullarında, meslek hayatlarında kıymetli bir yer tutacak fırsatlar bekliyor. Yarışın 1’incisi Deutsche Oper am Rhein Dusseldorf Duisburg’da bir temsilde yer almanın yanı sıra 3000 Euro para ödülünün, 2’incisi Bologna International Opera Academy 2024 Yaz Programı’nda tam burslu eğitim ve 2000 Euro para ödülünün, 3’üncüsü ise 1000 Euro para ödülünün sahibi olacak.

Yarışmaya, tüm ses kategorilerinden (soprano, mezzo soprano, tenor, bariton, bas) katılacak olan opera sanatkarlarının 18-30 yaş ortasında ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. 

İlginizi Çekebilir;  Ertegün'ün Mirasından Hareketle "Caz ile Köprü Kur" Projesi Başlıyor

 

Siemens Opera Müsabakası Heyetinde Memleketler arası İsimler Yer Alıyor

Türkiye’nin opera alanında da sesini yurtdışında duyurmasına katkı sunan ve 25. yılını kutlayan değerli tertibin heyeti bu yıl da birbirinden pahalı isimlerden oluşuyor. Müracaatların sona ermesinin akabinde başlayacak şiddetli kıymetlendirme; Siemens Arts Program Sanat Yöneticisi ve 2023 Siemens Türkiye Opera Yarışı Heyet Lideri Stephan Frucht, Opera Sanatkarı 1998 Siemens Türkiye Opera Yarışı birincisi ve 2023 Siemens Türkiye Opera Müsabakası Heyet Koordinatörü Burak Bilgili, Andante Klasik Müzik Mecmuası Genel Yayın Direktörü, Klasik Müzik Araştırmacısı ve Bariton Ses Sanatkarı Serhan Bali, Bologna International Opera Academy (BIOA) Kurucusu ve Orkestra Şefi Nicoletta Conti ile Deutsche Oper am Rhein Dusseldorf Duisburg Genel Müdürü Christoph Meyer tarafından yapılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.