Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Siber Dayanıklılığı Artıracak 8 Öneri

Siber ataklarla başa çıkmaya hazırlıklı olmak mesken ve küçük işletmelerde uğranılan hücumun tesirini azaltma konusunda kıymetli rol oynuyor. Siber güvenlik şirketi ESET siber taarruzlara karşı alınması gereken tedbirler konusunda yapılabilecekleri sıraladı.

 

Her yıl Ekim ayında kutlanan ‘Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’ tüm kullanıcılar açısından siber güvenlik tedbirlerini gözden geçirmeleri için bir imkan tanıyor.  Güçlü ve eşsiz şifre ve parolaları tercih etmek, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmak, kimlik avı taarruzlarına karşı dikkatli olmak ve siber hatalıların bilinen güvenlik açıklarından yararlanmasını engellemesini sağlamak için aygıtlardaki yazılımı güncellemek birinci akla gelen tedbirler ortasında yer alıyor. 

 

Bunlara ek olarak küçük bir işletme sahibi, şahsî kullanıcı yahut bir aile bireyi olarak yapılabilecek kimi temel hazırlık adımları da var: 

 

Düzenli olarak bilgilerinizi yedekleyin: Saldırı yahut donanım arızası durumunda data kaybını önlemek için nizamlı bilgi yedeklemesinin değerini vurgulayın. Mümkünse hem mahallî hem de bulut tabanlı yedeklemeleri kullanın ve bu yedeklemeleri nizamlı olarak test edin.

Çalışma arkadaşlarınızı ve aile üyelerini eğitin: Bu, fark ettiğiniz düzgün hazırlanmış bir kimlik avı e-postasından bahsetmek kadar kolay bir şey olsa bile, onları en son tehditlerden haberdar edin. Ve bir olay karşısında nasıl reaksiyon vereceklerini bildiklerinden emin olun.

Bir olay reaksiyon planı hazırlayın: Plan, bir siber güvenlik saldırısına nasıl müdahale edileceğini, kiminle irtibata geçileceğini ve bir saldırıyı hafifletmek ve akından kurtulmak için yapılması gerekenleri özetlemelidir. 

Haberdar olun: Haber uygulamalarındaki siber güvenlik haber kategorisini en az haftada bir defa denetim edin. Bu kaynaklardan elde edeceğiniz en kıymetli bilgi, aygıtlara ne vakit yama yapmak gerektiğini bilmektir. Siber güvenlik kesimi, yazılımın güncellenmesine acil gereksinim olduğunda sıklıkla içerik yayınlar.

İlginizi Çekebilir;  Sosyal Medya Hesaplarını Korumanın 6 Yolu

Şüpheli hareketler hakkında tartışın: Herkesi kuşkulu hareketler yahut güvenlik olaylarını tartışmaya teşvik edin. Bunu aile içinde yahut küçük bir işletmede de benimsemek, gizlenen küçük bir olayın büyük bir meseleye dönüşmesini önler. 

Ardınızda bir aygıt bırakmayın: Tüm aygıtların konutunuzda ya da iş yerinizde nerede olduğunu bilmek, onları şimdiki tutmanıza yardımcı olacaktır.

Hesapları ve erişimi sık sık izleyin: Abone olduğunuz bir hizmeti kullanan bir aygıttan yapılan rastgele bir ilişki da araştırılmalıdır; bu, parolanızın ve ferdî bilgilerinizin ihlal edildiği manasına gelebilir. 

Tüm finansal hesaplar, telefon operatörleri, internet servis sağlayıcısı ve gibisi şahısların bağlantı bilgilerini (fiziksel olarak) elinizin altında bulundurun. Bir olay meydana gelirse, kartların bloke edilmesi, SIM kartların devre dışı bırakılması yahut daha fazla berbata kullanımın önlenmesi hedefiyle bu şirketlerden kimileriyle irtibata geçmeniz gerekebilir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.