Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Seramik Sanatçıları 10. Kez Kuşadası’nda Bir Araya Geldi

Göçtur Turizm kurucusunun ismini taşıyan ve yüklü olarak sanat, kültür ve eğitim mevzularında faaliyet gösteren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı (Mehmet Nuri Göçen Vakfı) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Seramik Çalıştayı, Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 27 seramik sanatkarını bir defa daha Kuşadası’nda bir ortaya getirdi. 

Değerli seramik sanatkarı Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın liderliğinde gerçekleşen çalıştayın çalışmaları, eşsiz misafirperverlik anlayışı, kendisine ilişkin koyu, kıyısı, mavi bayraklı plajı, harika tabiatı ve otelin tüm yerlerinde sergilenen sanat yapıtlarıyla konuklarına memnunlukla hatırlanacak anlar yaşatan Pine Bay Hotels & Resorts, çalıştay kapsamındaki tüm çalışmalara mesken sahipliği yaptı. İştirakçiler, evvelce makilik olan ve Göçtur’un teşebbüsüyle yeşillendirilen kendi koyunda yer alan Pine Bay Hotels & Resorts’da konakladılar. 

Çalıştay Kapanış Standı ve Kokteyli, Göçtur teşebbüsüyle restore edilen Eski Tabakhaneler’de (Old Town Tanneries) gerçekleştirildi. Kokteyl sonrası, tekrar Göçtur bünyesinde faaliyete geçirilen ve beldeye kazandırılan birinci dünya markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası’nın en üst katında yer alan seçkin yer Gió Rooftop Restaurant & Lounge’da bir kapanış yemeği de düzenlendi.

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı’nın, sanata ve sanatkara dayanağını yıllardır sürdürdüğünü söz eden Mehmet Tüzüm Kızılcan, “Göçen Ailesi’ne sanata ve sanatçı ruhuna katkıları için teşekkür ediyorum. Seramik sanatının memleketler arası bir buluşması haline gelen bu bedelli çalıştayda yer almaktan son derece memnunum. Seramiğin hem kültüründen hem de sanatından çok şeyi burada paylaşıyoruz. Birlikte üretmek, birlikte öğrenmek çalışıyoruz; birbirimizden ilham alıp birbirimize ilham veriyoruz.” dedi.

Sanatın hayatı güzelleştirme ve zenginleştirme özelliğine vurgu yapan Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı Lideri Naile Göçen Çukurova, “Farklı kültürleri ortak bir lisanda birleştiren sanat, bizlere bu kültürleri tanıma, bu kültürlerdeki farklı olayları sorgulama ve öğrenme fırsatı veriyor; dünya barışına katkı yapıyor. Seramik, insanı ve tabiatın dört elementini bir ortaya getiren bir sanat kısmı. Kil, yani toprak, sanatkarın parmaklarında şekillenirken su ve hava ile besleniyor, fırında yani ateşte son halini alıyor. Seramik sanatının memleketler arası bir buluşması haline gelen çalıştayımızın 10. yılına ulaşmış olması çok özel ve sevindirici. Bunu mümkün kılan ve beni de bu sanatla tanıştıran pahalı dostum Mehmet Tüzüm Kızılcan’a ve bizlerle olan sanatkarlarımıza, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Göçtur Turizm kurucusu, babam merhum Mehmet Nuri Göçen’in ismini taşıyan vakfımızın kuruluş gayesini oluşturan eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerini düzenlemeye devam edeceğiz” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Bybit ve Oracle Red Bull Racing, çığır açıcı bir dijital sanat iş birliği olan "Velocity Serisi"ni gururla sunar

Çalıştayın daha fazla insanın sanat ve seramikle buluşmasına katkı sağladığını vurgulayan Pine Bay Hotels & Resorts Genel Müdürü Rena Çukurova, “2008 yılında kaybettiğimiz sevgili dedem Mehmet Nuri Göçen’in hayat ideolojisini ve anısını yaşatan vakfımızın düzenlendiği, sevgili Tüzüm Hocamızın ve bedelli sanatkarların katkısıyla bugünlere gelen çalıştaylarımızın 10uncusuna mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Çalıştay standımızın ve kapanış kokteylimizin, kadim zanaatkarların sanatlarını emeklerini emeğe dönüştürdükleri Eski Tabakhaneler’de düzenlenmesi, bizler için farklı bir mana taşıyor; bu hoş yerin Kuşadası’nın günlük kent hayatına ve sosyo kültürel zenginliğine katkısının bir örneğini oluşturuyor. Yıllar içerisinde çalıştaylarımıza katılan pahalı sanatkarların bir kültür mirası oluşturan bine yakın sanat yapıtı, otellerimizde hayat alanlarında daima olarak sergileniyor. Ayrıyeten otellerimizde yer alan ‘Vintage’ mağazalarında satılan eşyalar ve koşudan elde edilen gelirler, vakıf tarafından öğrenci burslarına kaynak olarak aktarılıyor. Hocamıza ve tüm iştirakçilerimize bir sefer daha teşekkür ediyor ve 11inci çalıştayımızda tekrar bir ortada olmayı diliyoruz” dedi.

10. Seramik Çalıştayına Katılan Sanatçılar

 • Danijela Piculjan
 • Sukumarl Tuk Sarakasetrin 
 • Ahn Si Sung
 • Sucheon
 • Ilona Romule
 • Shamai Sam Gibsh
 • Kostas Karakitsos
 • Stratos Karakitsos
 • Malkhaz Shvelidze
 • Otar Vepkhvadze
 • Ludymilla Kozlova
 • Buğra Özer
 • Ergün Arda
 • Nurdan Yılmaz Arslan
 • Burak Tatar
 • Tevfik Türen Karagözoğlu
 • Şebnem Toker Bahar
 • Oktay İde
 • Gökhan Taşhomcu
 • Adem Akkın
 • Ali Bardak
 • Ümit Köyman 
 • Kadir Ertürk
 • Eren Gözüyaşlı
 • Caner Güner
 • Nuran Yıldızel
 • Elif Bektaş
 • Rojda Kurtcebe
 • Muhammet Buyruk Taşdemir 
 • Duygu Su Mustafaoğlu

 

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı Hakkında

Çalışanlarının çocuklarına ve eğitimini sürdüren çalışanlarına akademik muvaffakiyetlerini gözeterek burs imkânı sağlayan Göçtur, kurucusunun ismini taşıyan Mehmet Nuri Göçen Vakfı bünyesinde 2013 yılından bu yana her yıl, Seramik Çalıştayı, Fotoğraf Çalıştayı ve stant aktiflikleri ile Gençlik Koşuları düzenlemektedir. Bu etkinliklere konut sahipliği yapan Pine Bay Hotels & Resorts ve Doubletree By Hilton Kuşadası otellerinde yer alan mağazalarda satılan eşyalar vakıf tarafından öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Oda Orkestrası, Adapazarı'na konuk oldu

İKSEV (İzmir Kültür ve Sanat Vakfı) iş birliği ile İzmir Kültür Şenliği kapsamındaki Efes Konserleri tertibine, Kuşadası Belediyesi Memleketler arası Neopolis Taş Heykel Sempozyumu, KUSAV ve belediyenin düzenlediği Altın Güvercin ve Kuşadası’nın birçok lokal şenliklerine de nizamlı takviyesini sürdüren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı, kamu ve lokal idareler iş birliğinde eğitim, sıhhat ve ömürle ilgili öteki hususlarla da sorumluluk almaktadır.

Pine Bay Hotels & Resorts Hakkında: 

1993 yılında Çam Limanı’nın bugünkü haline dönüşmesiyle başlayan Pine Bay Hotels & Resorts, kurulduğu günden bu yana Türk misafirperverliği ile şahsa özel hizmet sunarak konuk memnuniyetini en üst seviyede tutuyor. Kendine ilişkin özel koyu, farklı plajları ve marinasıyla tabiata saygılı bir formda konumlanan Pine Bay, size özel bir inziva alanı yaratıyor. Toplamda 1200 metrelik kıyı şeridi ve geniş açık havuzlarıyla her yaştan konuğuna kusursuz anlar vadediyor.

Her şey dahil konseptiyle hizmet veren Pine Bay Hotels & Resorts, deniz ve bahçe görünümlü odalarının yanı sıra aileler için tasarlanan kulüp odaları, müstakil villaları ve farklı konseptte odalarıyla da dikkat çekiyor. Otelde usta şeflerin imzasıyla sunulan dünya mutfağından lezzetlerin yer aldığı açık büfesinin yanı sıra, 7 farklı a la carte restoran seçeneği de mevcut.

Konforlu, şık ve üstün teknolojiyle donatılmış konferans ve toplantı salonlarıyla profesyonellerin azamî memnuniyetleri için tasarlanan Pine Bay, 1 adet balo salonu, 5 toplantı odası, 8 adet komite odası ve 2 farklı fuaye alanının yanı sıra, Aktiflik Planlamacıları, Banquet Catering ünitesi ve bireye özel tahsis edilmiş ofisleriyle tüm tertipleri kusursuz bir biçimde gerçekleştiriyor.

Ege’nin en hoş koylarından birinde, kusursuz bir atmosfere ve tabiata konut sahipliği yapan Pine Bay Hotels & Resorts, dünyanın her yerinden sayısız memnun konuğu ağırlıyor. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Rusya ve İran üzere birçok ülkeden gelen konuklarıyla her vakit dolu dolu bir hizmet sunan Pine Bay, İzmir’e 92 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 60 km ve Milas-Bodrum Havalimanı’na 127 km uzaklıkta yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;  DenizBank VoiceUp A Capella Festivali 550'den fazla müzisyeni İstanbul'da ağırlayacak

Yeşilliklerin ortasında kendine özel koyu ve büyüleyici doğasıyla konuklarını huzur duygusu ile karşılayan Pine Bay Hotels & Resorts, adeta bâtın bir cenneti çağrıştırıyor. Tüm konuklarını ‘mutlu anlarını memnun anılara’ dönüştürmeye davet ediyor. pinebay.com

 

Göçtur Turizm ve Markaları Hakkında

1987 yılında turizme paha katmak ve ülkemizin turizm potansiyelini artırmak maksadıyla hayat bulan Göçtur Turizm, Kuşadası’nda harika bir tabiata sahip Pine Bay Hotels & Resorts ve beldeye kazandırılan birinci dünya turizm markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası otellerinin yanı sıra, Kuşadası’nın yakın tarihini tekrar canlandıran Old Town Tanneries ve dünya lezzetlerinin eşsiz bir lokasyonda sunulduğu Gio rooftop markalarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Misafirlerine ve paydaşlarına keyifli anlar yaratmak kadar, sürdürülebilir turizm odağında dünyamızın sahip olduğu kaynakları en âlâ halde kullanarak, gelecek jenerasyonlara aktarabilmeyi de önceliklendiren Göçtur Turizm çalışanları, lokal toplum ve çevresel özelliklerle katma paha yaratarak konuk ve paydaşlarına yenilikçi, yaratıcı, şahsileştirilmiş tecrübeler sunmayı amaçlıyor. goctur.com.tr 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.