Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Şehrin Senfonik Tınıları Kocaeli Kitap Fuarı’nda Yankılandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği Kitap Fuarı kapsamındaki Kentlerin Işığı Tema aktiflikleri vatandaşları kitap ve sanatla buluşturmaya devam ediyor. Ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun geçtiğimiz akşam verdiği piyano resitalinin akabinde Çarşamba akşamı da Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası, “Şehrin Senfonik Tınıları” isimli bir konser verdi. Türkü ve batı ezgilerinin senfonik ortamda buluştuğu konser, klasik müzik sever kitap dostları tarafından beğeni ile izlendi. 

 

KİTAP DOSTLARI KATILDI

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Kitap Fuarı’nı ziyaret eden vatandaşlar katıldı. Engin Şen şefliğindeki Oda Orkestrası’na, Büyükşehir Belediyesi ses eğitmenlerinden Tuğçe Erenci (solist), Zeynep Gök (klarnet) ve Engin Yaşar (keman) solist olarak eşlik etti. Ayrıyeten konserde; Kültür Bakanağı sanatkarlarından Turgut Özüfler (kanun), İTÜ Konservatuvarı öğretim üyesi Hatice Doğan Sevinç (klasik kemençe), Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Kürşat Türkay (bağlama) ile Sakarya Üniversitesi’nden Cengiz Atlan (Nefesli Çalgılar) konuk sanatçı olarak yer aldı. 

 

KOCAELİ TÜRKÜLERİ SENFONİK ORTAMDA SESLENDİRİLDİ

Üç kısımdan oluşan konser, Karahisar Türküsü’nün seslendirilmesi ile başladı. Oda Orkestrası akabinde Kocaeli’nin en hoş türküleri ortasında yer alan “Yahudinin kızı, Kıramam mı” ve “Anne desem” isimli yapıtları çaldı. Kocaeli Türkülerinin senfonik bir atmosferde ve doğu-batı sazlarının sentezinde seslendirilmesi klasik müzik severlerden ilgi gördü. 

 

KONSERVATUVAR EĞİTMENLERİ ODA ORKESTRASINA EŞLİK ETTİ

İkinci kısımda Büyükşehir Belediye Konservatuvarı eğitmenleri Zeynep Gök (klarnet) ve Engin Yaşar (keman) solist olarak Oda Orkestrasına eşlik etti. Zeynep Gök, A. Piazzolla’nın ünlü Oblivion yapıtını seslendirirken, Engin Yaşar da Lovland’ın tekrar çok bilinen Secret Garden yapıtının Adagio kısmını icra etti. Konservatuvar eğitmenleri başarılı performanslarıyla kitap dostlarından alkış aldı.

 

ŞEHRİN ŞARKILARI 

Üçüncü ve son kısımda ise tıpkı vakitte konsere ismini veren kentin müzikleri yer aldı.  Konservatuvar Ses Eğitmenlerinden Tuğçe Erenci, Oda Orkestrası ve konuk saz üstatları eşliğinde “Kadifeden kesesi,” “Sabahın seheri”, “Denizde akşam” ve “Kalbe dolan o birinci bakış” isimli müzikleri okudu. Klasik müzik formatının eşlik ettiği müzikler, 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda sanatın ve kitabın dostluğuna mana kattı. 

İlginizi Çekebilir;  Bepanthol Baby ve Sertab Erener İngilizce İyiliğe Ninniler Albümü için Buluştu

 

BELEDİYE KONSERVATUVARI ODA ORKESTRASI

Keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana gelen Oda Orkestrası 25 bireyden oluşuyor. Oda Orkestrası içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik kısmı mezunları bulunuyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir devrinde Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri ortasında yer alıyor. Engin Şen şefliğindeki Oda Orkestrasında vazife yapan sanatkarlar şöyle:

 

I. Keman

Oğuz Özzeren

Seda Gülşen Kınış

 

ll. Keman

Engin Yaşar

Nilay Uzun

Viyola

Ahmet Efe Küçük

Viyolonsel

İsmail Hakkı Gayretli

Gizem Yaşar

 

Klarnet

Zeynep Gök

 

Flüt

Ekim Türkü Özdemir

 

Piyano

Ömer Faruk Arslan

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.