Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

“Seçimler ertelenmeli” çağrısı gündem yaratmıştı! Tepkilere yanıt veren Arınç, geri adım atmadı

Eski TBMM Lideri, AK Parti kurucularından Bülent Arınç Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesi istikametinde bir davet yapmıştı.

Arınç, “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin acilen ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir. Anayasanın 78. hususunu ileri sürerek seçimlerin yalnızca savaş sebebiyle ertelenmesinin mümkün olduğunu söyleyenlere tek yanıt kâfi olacaktır: Evet, bu karar var lakin anayasalar kutsal metinler değillerdir, hukuksal metinlerdir. Yasama organı her vakit anayasa unsurunu ilga edebilir, değiştirebilir ve yenisini koyabilir.” sözlerini kullanmıştı.

MUHALEFET KARŞI ÇIKMIŞTI

Bu kelamların akabinde CHP, UYGUN Parti ve DEVA Partisi kanadından reaksiyon gelmiş ve yetkililer seçimlerin vaktinde yapılması taraftarı olduklarını belirtmişti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Canlarımızı enkazdan kurtarmanın sıkıntısındayız. Seçimle ilgili rastgele bir şey konuşmayı çok yanlış buluruz.” demişti.

“AYET-İ KERİME Mİ VAR, ALLAH’TAN KORKUN”

Gelen yansıların akabinde Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Arınç, “Eğer seçim vaktinde yapılabiliyorsa başımın üstüne yeri var, fakat bu kurallar altında, meyyit sayısını söylem etmekten korkuyorum, şu kadar bina yıkılmış, hala enkazda kalan var, hangi seçmenden oy isteyeceksiniz, hangi seçmeni sandığa götüreceksiniz? Burası 85 milletvekili çıkarıyor. 85 milletvekilinin yerine kimi koyacaksınız? Rehabilitasyona gereksinim var. Savaş hali dışında olmazmış. Ayet-i kerime mi var? Allah’tan korkun. Milletin canı yanmışken, ‘İki ay sonra haydi seçime’nasıl diyebileceğiz? Keşke bu türlü bir ortam olsa. Lakin yok.” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEYLE BİRİNCİ KEZ KARŞILAŞIYORUM”

Arınç açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Diyorum ki ‘Bu kaidelerde 18 Haziran’da seçim olmayabilir.’ Bunun için yol gösteriyorum. Diyorum ki genel liderler küme liderleriyle toplanır da tıpkı fikre varırsa 400’ün üzerinde oyla anayasa değişikliği geçebilir. Yok bu türlü bir uzlaşma olmazsa, ne yapılabilir derseniz, kaos ortaya çıkar. Ben 20 seçim geçirmiş beşerim kardeşim. Bu türlü bir şeyle birinci kere karşılaşıyorum.

İlginizi Çekebilir;  Sedat Önal kimdir? Sedat Önal kaç yaşında, nereli? Sedat Önal hayatı ve biyografisi!

“BEN SİYASET DIŞINDA BİR İNSANIM”

Ben Tayyip beyefendiye gerektiğinde muhalefet etmiş bir beşerim. Katiyen o bu türlü bir şey yapmaz, ben de bu türlü bir şey kabul etmem. Ben siyasetin dışında bir beşerim. En çok bana yakışır bu iş. Şu anda tarafsız pozisyondayım. Muhalefet bunu dillendiremez, utanır. İktidar bu türlü bir şeyi söyleyemez, zafiyet kabul eder karşı taraf diye. Ben ikisinin dışında, birisi bunu konuşsun da şu işi başlardan atalım diye… Lakin hukuk içinde kaldım, anayasa içinde kaldım. Yok sivil teşebbüsüdür, filan.”

Yoruma kapalı.