Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Sayar: Biz de Dünyaya Şekil Veriyoruz

Türkiye’de kitap fuarcılığı alanında örnek gösterilen ve bu yıl 13. sefer kapılarını açan Kocaeli Kitap Fuarı tüm heyecanıyla devam ediyor. 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda konuşan Psikiyatrist ve Muharrir Kemal Sayar, insanın yalnızlığına vurgu yaptı. Kocaeli Kongre Merkezi Akçakoca Salonu’nda düzenlenen “Mutlu Kent ve Ruh Sağlığı” bahisli söyleşide konuşan Sayar, “Sadece dünya bize tesir etmiyor. Birebir vakitte biz de dünyaya form veriyoruz” dedi. 

 

“MADDİ OLANLA SUSUZLUK GİDERİLEMEZ”

Koşu bandı örneği veren Sayar, “İnsan haz eksenli yaşadığında daima tıpkı yerde sayar. Bir yere gitmez. İnsanın manevi hazları maddi hazların önüne koyacak donanımı olması lazım. Maddi olanla susuzluğu tatmin edememe durumu var. Etrafımda ne kadar insan biriktiriyorum. Etrafımda ne kadar beni düzgün bilen, odaya girdiğimde yüzü gülen insan biriktirebildim? Bunu ne kadar yapabildim olgunlaşmama ne kadar emek harcadım? Ve hayatı ne kadar mana duygusu ile yaşadım. Bana istikamet veren bir mana var mı? Bu sorulara yanıt verdiğimiz vakit ruhsal olduğu kadar vücut sağlığımızda da güzelleşmeler oluyor” dedi.

 

“İNSAN YAŞADIĞI ETRAFLA KEYİFLİ OLUYOR”

Şehirlerde insanlara ayrılan alanların insanları etkilediğine vurgu yapan Sayar, “İnsan yaşadığı etrafla de keyifli oluyor. Daha fazla yeşil görüyorsak, kaldırımlar yayalar için daha geniş bir yürüme imkânı sunuyorsa memnunluk artıyor. Beşere ayrılmış alan çok ise oradaki beşerler keyifli oluyor. Ben buraya gelip kıyıda yürüdüğümde çok memnun oluyorum. Çağdaş dünyada yalnızlık büyük bir salgın. Yalnızlık, kronik şeker hastalığı kadar insan ruhunda ve vücudunda olumsuz etki eder” halinde konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  DEÜ'den Sıfır Atık Projesine Tam Destek

Yoruma kapalı.