Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Rolls-Royce, Hibrit-Elektrikli Uçuş için Adımını Başarıyla Tamamladı

Rolls-Royce’un hibrit-elektrikli uçuşlara güç sağlamak üzere özel olarak geliştirdiği yeni küçük gaz türbini birinci yakıt testini muvaffakiyetle tamamladı. Motor, ultra düşük emisyonlar üreten yeni yanma teknolojisi kullanılarak tasarlandı. Elde edilen bu önemli muvaffakiyet, hafif bir turbojeneratör sistemine entegre edilecek olan kompakt, ağır güç türbinin aktifliğini hayata geçiriyor.

Yeni Jenerasyon Hava Ulaşımı (Advanced Air Mobility – AAM) pazarına entegre bir turbojeneratör sistemi geliştiriliyor. Kelam konusu pazarda, Kentsel Hava Hareketliliği (Urban Air Mobility – UAM) için elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yahut elektrikli kısa kalkış ve iniş (eSTOL) uçakları ile 19 koltuğa kadar kısa aralık uçakları yer alıyor. Test edilen gaz türbini ayrıyeten helikopter, yardımcı güç ünitesi (auxiliary power unit – APU) ve savunma sanayi pazarlarında da potansiyel uygulamalar sunabiliyor.

Rolls-Royce Electrical Müşteri Dirktörü Matheu Parr mevzuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: 

“Rolls-Royce olarak, Yeni Jenerasyon Hava Ulaşımı pazarı için büsbütün elektrikli ve hibrit elektrikli güç ve tahrik sistemleri geliştirme çalışmaları yürütmeye devam ediyoruz. Yeni küçük gaz türbinimizin birinci yakıt testi, ateşlemeden (light-up) sistemin hızlanmasına (pull-away) kadar birçok başarılı kademeyi bünyesine barındırıyor.

Bu değerli muvaffakiyet, yeni gaz türbininin, konsept dondurma etabından ‘teste geçme’ kademesine kadar iki yıldan daha kısa bir müddette geliştirilmesinin akabinde elde edildi. Turbojeneratör sistemi, elektrikli uçuşun desteklendiği rotaların genişletilebilmesi ve daha fazla yolcunun düşük ya da potansiyel olarak net sıfır emisyonlu uçaklarla seyahat edebilmesi manasına geliyor.”

Turbojeneratör sistemi, Rolls-Royce’un elektrikli tahrik portföyünün tamamlayıcısı niteliğinde olacak. Bu sistem ayrıyeten 500 kW ile 1.200 kW arasında ölçeklenebilir güç sunan yerleşik bir güç kaynağı sağlayarak sürdürülebilir havacılık yakıtlarıyla ve sonrasında da hidrojen yakma yoluyla daha uzun menzilli uçuşları mümkün kılacak. Bu sayede, elektrikli bataryaya sahip uçaklar daha uzun menzilli uçuşlar gerçekleştirebilecek ve yeni rotalara yolculuğun önü açılacak.

İlginizi Çekebilir;  Kuru meyve sektörü TURQUALITY, URGE projeleri ve fuarlarla 3 yılda 2 milyar dolar ihracatı aşmayı hedefliyor

Turbojeneratör çalışmalarında, Rolls-Royce’un hafif ve kompakt yüksek süratli dönen elektrikli makineler ve yüksek verimli gaz türbinleri hakkındaki yeteneklerinden faydalanılıyor. Rolls-Royce ayrıyeten bu çalışmaları sistem ve platform seviyesinde entegre etme alanındaki uzmanlığını da gözler önüne seriyor.

Toplam 14 alt üniteden oluşan test sistem ve ekipmanları, global bir grup tarafından bir yıldan daha kısa, rekor denebilecek bir müddette tasarlanarak temin edildi ve kurulumları tamamlandı. Test düzeneği; valf ve hortumlar üzere bileşenlerin yanı sıra yakıt enjeksiyon sistemleri, yağ ve havalandırma sistemleri, motor yatağı ve su freni üzere bu yeni teknolojiye mahsus test ihtiyaçlarına nazaran uyarlanmış özel alt sistemlerden oluşuyor.

Yapılan birinci testler, grubun mevzuyla ilgili kıymetli bilgiler edinmesine ve dizaynın temel teknik özelliklerini doğrulamak için gerçek veriler üretmesine yardımcı oldu. Elde edilen bu bilgi ve datalar, bir sonraki testler için tasarım uyarlamalarına imkan tanıyacak ve yeni pazar segmenti için dünya standartlarında performansa sahip sertifikalı bir motorun ortaya çıkmasını sağlayacak.

 

Matheu Parr ayrıca şunları dile getirdi:

“Bu başarı ile uzmanlığımızı yeni dizaynlara uygulayabileceğimizi ve bunları çok süratli bir müddette test edebileceğimizi kanıtlamış olduk. Bu kabiliyetimiz, Yeni Kuşak Hava Ulaşımı pazarının net sıfır emisyonuna ulaşma seyahatine uyumlu ürünler geliştirmesine yardımcı oluyor.”

 

Turbojeneratör seri yahut paralel hibrit uygulamalarda kullanılabiliyor. Bataryaları şarj etmenin yanı sıra elektrikli tahrik ünitelerine direkt güç sağlamak için de hayli uygun olan bu uygulamalar, uçakların uçuş sırasında güç kaynakları arasında geçiş yapabilmesine imkan sağlıyor. Bu teknolojinin araştırma ve geliştirme çalışmaları için gereken finansmanın bir kısmı Alman İktisat ve İklim Aksiyonu Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Rolls-Royce büsbütün elektrikli ve hibrit elektrikli uygulamalar için entegre güç ve tahrik sistemleri geliştiren bir şirket. Portföyünde güç üretimi ve güç depolamadan güç elektroniği ve denetim sistemlerine ve elektrik motorlarına kadar son teknoloji tahliller yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  20 Bİn metrekarelik yol ile tepecik mevkisi'nin 20 yıllık sorunu çözüldü 

Yoruma kapalı.