Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Robot yarışları için geri sayım

İBB Teknoloji Atölyelerinde yetişerek İBBTech Kadrosuna seçilen gençler Romanya ve Estonya’da yapılacak memleketler arası robot yarışlarına hazırlanıyor. İBB’nin icat çıkaran gençleri iki müsabakada İnsansı Robotlar ve Kızların İtfaiyeciliği kategorilerinde yarışacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) Teknoloji Atölyelerinin 2023 yılı eğitimlerini tamamlayarak İBBTech takımına seçilen gençler, ileri seviye teknoloji eğitimleri alıyor. Yıl boyunca yapay zeka, robotik programlama ve tasarım bahislerinde ileri seviye teknoloji dersleri veriliyor. Gençler, yalnızca kendileri için oluşturulan Cemal Kamacı Teknoloji Atölyesinde haftanın üç günü bir ortaya gelerek memleketler arası teknoloji müsabakalarına hazırlanıyor.

 

 SERÜVEN ÖDÜLLERLE BAŞLADI

Geçtiğimiz yıl birinci defa katıldıkları müsabakalardan ödüllerle dönen gençler kasım ayında iki milletlerarası yarışta daha İstanbul’u ve İBB Teknoloji Atölyelerini temsil edecek. İBBTech üyeleri, müsabaka için sıkı bir çalışma içerisinde. İBBTech Kaptanı Sinem Ünlü katılacakları yarışlar için 3 takım halinde çalıştıklarını belirtti. Bir takımın Estonya’da yapılacak Robotex İnternational müsabakasına, başka grubun Romanya’da yapılacak olan Robochallenge yarışına ve bir grubun de First Robotics Competition’a (FRC) hazırlandığına dikkat çeken genç kaptan, “Geçen sene üç müsabakaya katıldık. Birincisi FRC İstanbul Regional oldu ve burada kalite mükafatı kazandık. Daha sonra İTÜRO (İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları)’ya katıldık ve birinci olduk. Robotex Türkiye Şampiyonası’nda ise üçüncülük ve heyet özel mükafatı aldık. Bunun soncunda da Robotex’in milletlerarası yarışına katılmak üzere Estonya’ya gidiyoruz” dedi. 

 

İLK YURTDIŞI YARIŞ 3 – 5 KASIM’DA ROMANYA’DA

İBBTech öğrencileri birinci olarak 3 – 5 Kasım tarihleri ortasında Romanya’da Robochallenge aktifliğine katılarak “İnsansı Robot ve Küçük Sumo” kategorilerinde yarışacak. Robochallenge yarışında yer alacak olan ekip üyelerinden Ömer Berk Ergin altı kişilik bir grupla Romanya’ya gideceklerini belirtti. Burada iki robotla yarışacaklarını ve bunun için üçer kişilik iki kümeye ayrıldıklarını söz eden Ergin, “Şu anda robotumuza merdiven çıkartarak pürüz aşma için hazırlanıyoruz, daha sonra da robotu yürütmemiz gereken bir ara olacak. Gerinin da küçük sumo kısmı için yapılacak robotu hazırlayacağız. Haftada üç gün ya da dört gün, okul çıkışı 3 – 4 saat çalışıyoruz” tabirlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir;  Kaspersky: Kadınların teknolojide algıları nasıl değişti ve teknolojiye nasıl öncülük ediyor?

 

BİR DİĞER TAKIM DE ESTONYA’DA YARIŞACAK

İBBTech’in bir öbür grubu de 15 – 19 Kasım tarihleri ortasında Estonya’da yapılacak olan Robotex İntentaional yarışına katılacak. Takım bu yarışa iştiraki geçtiğimiz Nisan ayında Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonasında elde ettikleri üçüncülük ve heyet özel mükafatı elde etmişti. İBBTech öğrencileri Estonya’da da Kızların İtfaiyeciliği kategorisinde beş kişilik bir takımla yarışacak.

Ekip üyelerinden Simay Avcı müsabaka ve hazırlıklarla ilgili şunları söyledi: 

“Birçok kategori var lakin biz kızların itfaiyeciliği kategorilerinde yarışıyoruz. Bize belli bir müddet veriyorlar ve alanda rastgele yerleştirilmiş 5 mumu söndürmemiz isteniyor. Burada Estonya’daki sahanın birebir birebirini yaptık ve robotumuzu alanda deneyerek hazırlıklarımıza devam ediyoruz”.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.