Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Piyalepaşa Çarşı “Sanat Meydanı” Yeni Sergi Sezonuna Hazır

Polat teminatı ile kentin dinamiklerine çağdaş bir yorum katan Piyalepaşa  Çarşı; kentin çağdaş sanat rotasının yeni adresi olmaya devam ediyor. İstanbul’un önde gelen sanat galerilerinin seçkin stantlarına konut sahipliği yapan Piyalepaşa Çarşı “Sanat Meydanı”, yeni koleksiyonları ağırlayacak. Arka On İstanbul, .artSümer, Martch Arka Project, MERKUR, Zilberman I İstanbul ve Pi Artworks’ün yeni stantları sanatseverlerle buluşuyor.

Polat garantisi ile hayata geçirilen Piyalepaşa Çarşı yeni koleksiyonlara konut sahipliği yapıyor. Sanatın öncü platformları Art On İstanbul, artSümer, Martch Arka Project, MERKUR ve Pi Artworks’e mesken sahipliği yapan Sanat Meydanı sanatseverlerin buluşma noktası olacak. 

Piyalepaşa Çarşı Sanatseverleri ağırlıyor

Art On İstanbul, Piyalepaşadaki galerisinde ziyaretçileriyle Canan Dağdelenin kişisel standı “lâ mekân” ile buluşuyor. 

Çalışmalarını Viyana`da sürdüren Dağdelen`in işlerinin odak noktası mimaridir. Kendi kökenlerinin kültür ögeleriyle yakından ilişki kurarak temel yaşam kavramlarını – kendi şuurunun keşfi sürecinde- mimari üzerinden tanımlar. Öncelikle yerle çalışan sanatçı, yeri yalın, minimalist bir lisanda, iç-dış, yoğunluk- incelik, hareket ve durağanlık üzere pek çok zıtlıklar eksenlerinde kurgular. Bunun ötesinde “lâ mekân” olarak adlandırdığı standını “mekan ve mekansızlığın eş zamanlılığını vurgulayarak, var olan ve olmayanın eşit denkleminin peşi sıra” kurmaya çalıştığını söyleyen Dağdelen, farklı biçim, içerik ve sistemler ortasında hassas bağlantılar, geçişler yaratarak yeni bilgi biçimlerinin izleyici tarafından algılanmasını tetikler. 

Derya Yücel`in stant üzerine yazdığı kapsamlı metnini içeren “lâ mekân” kataloğu standa eşlik edecek. 

Sergi tarihleri: 21 Eylül – 27 Ekim 2023 

 

.artSümer, Volkan Aslan’ın Aynı Yeni Bir Gün” başlıklı ferdî standına mesken sahipliği yapıyor

“Aynı Yeni Bir Gün”, Volkan Aslan’ın anılarından ve vakit algımızın şekillendirilebilirliğine dair izlenimlerinden etkilenen yeni sanat pratiğinde görmeye alışık olduğumuz kimi imgeleri, otoritenin gündelik hayattaki yansımalarıyla bir arada düşünmemize imkan sağlıyor. Kolajların, suluboyaların ve figürinlerin aracılığıyla standın bütününe yayılmış bir hissiyata vakıf oluyoruz: İklim krizinin, sermayenin, toplumsal hafızanın tahribatının, yası tutulamayan ölülerin, yasaklanan aidiyetlerin insan üzerinden bıraktığı tipten bir hissiyata. Yaşadığımız coğrafyada, vaktin ruhuna denk düşen -bir tarafıyla özgün öteki tarafıyla yekpare- bu hissin işlendiği eserler hem derme-çatma bir geleneksizliğe, hem de yeni bir umudun imkanına işaret ediyor. Üç ve iki boyutlu imgelerin bir ortaya gelmesiyle oluşan Otoportre dizisi, isminden da anlaşılacağı üzere Aslan’ın kendi pratiğine ve günümüzde yaşayan bir sanatkarın hayatta kalma hallerine odaklanıyor. Standa ismini veren Tıpkı Yeni Bir Gün isimli çalışma ise Aslan’ın daha önceden tanıdığımız suluboyalarının devasa bir versiyonu. Standın işaret ettiği zeitgeist, sanatçının önce kırıp sonra farklı formlarda eşleştirip birleştirdiği porselen heykellerle daha da belirginleşiyor. Her biri kendi mana dünyasını yaratan figürinler yalnızca baskın temsil rejimlerine meydan okumuyor birebir vakitte olmamışlıklarını gizlemeksizin kendilerine yöneltilen bakışı boşa çıkartıyorlar.

İlginizi Çekebilir;  Arı ve Arıcılık Sergisi İzmir'de Kapılarını Açtı

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 28 Ekim 2023 

 

Martch Studionun üçüncü edisyonunda ağırladığı sanatkarlar Zeynep Beler ve Ekaterina Gerasimenkonun konuk sanatçı programı müddetince ürettiği eserler, “Chimera” standında bir ortaya geliyor

“Dış dünyanın gürültüsünün daha az ulaştığı bu yerde bir ortada çalışırken sanat pratiğimiz, ferdî üretimlerimiz ve prosedürlerimiz, kitaplar, sinemalar, tarih ve çeşitli kimeralar hayal gücü, kendi ülkelerimizin tarihleri, kendi yaratımlarımız  üzerine  düşündük.”

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 27 Ekim 2023 

 

Arzu Akgün’ün yeni sergisi Romantik Duyumsamanın Mekanı” MERKURde açılıyor.

Konu olarak seçilmiş görünüm, peyzaj fotoğraflarında, yalnızca tabiat tasviri değil, birebir vakitte sanatkarın tinselliğinin derin izlerini görürüz. Bu da belgeselci ve gerçekçi üsluptan fazla, tabiat ile kurulan ruhsal bağın sembolik yansımasıdır. Duyular aracılığı ile edinilen izlenimler, her insana özgü sembolik bir algı dünyası yaratır. Adler’in de dediği üzere; ”Algı kolay bir fizikî imaj olmaktan öte bir şeydir; içsel hayatla ilgili en kapsamlı sonuçların çıkarılabileceği ruhbilimsel bir fonksiyondur.” Tinselliği ile birlikte ele alınan tabiat görüşü, çağdaş dünyanın maneviyat ve his kapılarını sonuna kadar aralamaktadır. Bu sebepten var olan düşsel gerçeklik, öznel datalarla oluşturulmuştur.

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 21 Ekim 2023 

 

Pi Artworks Istanbul Mehmet Ali Uysal’ın galerideki Hayat Çok Güzel! isimli beşinci kişisel standı ile Sanat Meydanı’nda 

Pi Artworks İstanbul, Piyalepaşa Çarşı Sanat Meydanı’nda Mehmet Ali Uysal’ın Hayat Çok Güzel! isimli kişisel standına konut sahipliği yapıyor. Hayat Çok Güzel! birçok olumsuzluğa rağmen hayatın hoş olmaya devam etmesi illüzyonu üzerine yoğunlaşıyor. İzleyiciye kendi geçmişi, bugünü ve geleceği ile etkileşime geçmesi için alan yaratan stant, hayatın kırılganlığını ve kusurlarını keşfeden karışık teknik heykellerden oluşuyor. Heykellerde polyester, cam, otomobil lastiği ve taş üzere çeşitli materyaller kullanılıyor. Gereç seçimi yapıtlardaki kavramlarla çelişirken, stanttaki genel kavramla bütünleşir. Uysal, içerisinde bulunduğu yeri dönüştüren, izleyicinin yer algısını manipüle eden ve yerleştirildiği alanı kendi gereciyle bütünleştiren geniş çaplı yerleştirmeleri ile biliniyor. Yüzeyde gizlenen kusurları ortaya çıkaran sanatçı, yeni standında odağını hayatın içerisinde gizlenen kusurlara yöneltiyor. Kişisel tecrübelerden ilham alarak birbirinden farklı gayelerle oluşturulmuş birçok seriyi ahenk içerisinde bir ortaya getirerek yeni mana katmanları yaratıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılını eşsiz bir sergiyle kutluyor

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 17 Kasım 2023 

 

Zilberman I İstanbul’da  “2019” Standı Sanat Meydanı’nda 

 

Zilberman | Istanbul, Yekhan Pınarlıgil küratörlüğünde gerçekleşen ve Ateş Alpar, Alpin Arda Bağcık, Aïda Bruyère, Guido Casaretto, Isaac Chong Wai, Bawer Doğanay, Memed Erdener, Camille Henrot, Fatoş İrwen, Zeynep Kayan, Maria Klonaris & Katerina Thomadaki, Jaffa Lam Laam, İz Öztat, Furkan Öztekin, Erinç Seymen, Lucia Tallová ve son:DA’nın yapıtlarından oluşan 2019 başlıklı küme standı Piyalepaşa Çarşı Sanat Meydanında. 1993 yılında Maslak Oto Sanayi Sitesi’nin çabucak yanındaki otomobil mezarlığında açılan ve kısa müddette kült statüsü kazanan gece kulübü 2019’un duyusal anısını canlandıran stant,  21 Eylül – 25 Kasım 2023 tarihleri ortasında ziyaret edilebilecek.

Sergi tarihleri: 21 Eylül – 25 Kasım 2023 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.