Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Pirelli’den dört mevsim ve kış lastiği seçim kılavuzu

Kış lastiği mi dört mevsim lastik mi? Bu sorunun yanıtı arabanızı nasıl kullandığınıza bağlı Aracınızı ağır kullanıyorsanız mevsime has lastikler gerçek seçim olacaktır; öte yandan Pirelli Cinturato All Season SF2 yahut Scorpion All Season SF2 üzere en yeni eserler içerdikleri inovasyonlarla kentte “dört mevsim” kusursuz bir alternatif sunuyor. Geçtiğimiz yıl, bu tip lastiklerin Avrupa’daki pazar hissesi %20’ye yaklaştı ve hatta crossover ve SUV’larda 18 inç üzeri seriler bu oranın çok üzerinde bir hisse yakaladı (2019 – 2022 ortası +%60). Bu durumun daha ılıman kış şartlarından başlayarak dört mevsim lastiklerin yaptığı teknolojik atılımlar da dahil pek çok nedeni var. Pirelli, pazar başkanı olduğu kış lastiği segmentindeki uzmanlığını bu eserlere aktararak 18 inç ve üzeri özel üretim lastiklerin kullanıldığı premium ve itibar araba modellerinin yaklaşık %50’sinin yepyeni ekipmanını sağlıyor. Pekala hangi lastiğin gereksinimlerinize daha uygun olduğunu nasıl belirleyebilirsiniz?

 

KENTLİ ŞOFÖRLER İÇİN DÖRT MEVSİM LASTİKLER 

Modern dört mevsim lastikler, daha az kilometre yapanlara (yılda 25.000 kilometreye kadar) ve dağlık yollara pek çıkmayanlara eskisi üzere ödün vermeyen aktif bir tahlil sunuyor. Pirelli, Formula 1 için sanal modellemeyle mükemmelleştirdiği geliştirmeleri dört mevsim lastikler de dahil olmak üzere tüm eserlerine aktarıyor. Bu sayede yolla temas alanı optimize edilerek aşınmanın azalması sağlanıyor. Yeni kuşak lastikler, mevsime has lastiklerle kıyaslandığı vakit ıslak taban şartlarında da en az geçiş sıcaklıklarında olduğu kadar hatta daha yeterli performans sergiliyor. Sırt desenindeki çok sayıda V halli kanal suyun dağılmasına yardımcı olarak yağmurlu şartlarda performansı geliştiriyor. Bu lastiklerin aktifliği Avrupa etiketinde alınan bedellerle de teyit ediliyor. Pirelli Scorpion All Season SF2 lastiklerin yaklaşık %90’ı ıslak tabanda frenlemede en yüksek puanlara sahip bulunuyor. Pirelli’nin Cinturato ve Scorpion ailelerindeki dört mevsim lastiklerin sırt deseni, yıl uzunluğu faal kullanım için tasarlandı. Bu lastiklerin ahenk sağlayabilen kılcal kanalları sıcak yaz şartlarında kapalı ve kompakt kalıyor fakat havalar soğuduğunda kaygan yahut karlı tabanda güçlü kavrama sağlamak için açılıyor ve genişliyor. 

İlginizi Çekebilir;  MSP'lerde Yeni İş Modeline Geçmenin 5 Yolu

 

MACERA VE KAR TUTKUNLARI İÇİN KIŞ LASTİKLERİ

Yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçmek bilhassa uzun yol yapan, kar yağışı riskinin yüksek olduğu bölgelerde seyahat eden ve en sert hava şartlarında bile azamî performans arayan şoförlerin en yeterli seçeneği olmaya devam ediyor. Kış lastikleri düşük sıcaklıklar ve buzlu ya da karlı yollar üzere kuvvetli şartlarda en âlâ performansı sunacak formda tasarlanıyor. Kış lastiği hamurlarının kimyasal özellikleri de yaz lastikleriyle karşılaştırıldığı vakit ıslak tabanda daha kısa fren uzaklığı (%15’e kadar) sağlarken karlı yollarda %50 üzere önemli oranda uygunlaştırılmış performans sunuyor. Kış lastiklerinin sırt desenleri ve bilhassa de kılcal kanalları, karı toplayıp tutacak biçimde tasarlandığı için “kar üzerinde karla sürtünme” tesiriyle kavramayı düzgünleştirirken zincir takmaya gerek kalmadan üstün hareketlilik sağlıyor. Kış lastikleri azamî tutuş talep eden yüksek performanslı spor araba sahipleri tarafından da sıkça tercih ediliyor. 

 

DOĞRU LASTİK NASIL SEÇİLİR? 

Kış ya da dört mevsim lastiği olsun, yanağında kış yönetmelikleriyle ahenk için gerekli olan M+S (Çamur + Kar) işaretinin bulunduğundan emin olmak ehemmiyet taşıyor. Bununla birlikte karlı tabanda azamî güvenlik için “üç tepeli dağ ve kar tanesi” içeren sembolü de arayın. Bu özel işaret, lastiğin en kritik kış şartlarındaki onay testlerini geçtiğini gösteriyor. Günümüzde Pirelli’nin tüm yeni jenerasyon dört mevsim lastiklerinde bilhassa şiddetli şartlarda kış lastiklerine misal bir geliştirme sürecinden geçtiğini gösteren bu sembol yer alıyor. 

 

PIRELLI DÖRT MEVSİM VE KIŞ LASTİKLERİ YELPAZESİ 

Pirelli, her cins şoförün gereksinimlerine cevap vermek gayesiyle Cinturato ve Scorpion eser aileleri için birebir teknoloji ve güvenlik seviyesinde kış ve dört mevsim lastikleri geliştirdi. Cinturato serisi klasik arabalara, Scorpion serisi ise crossover ve SUV modellerine yönelik olarak eser yelpazesinde yer alıyor. Bu iki lastik ailesinin üstün performansları, belgelendirme kuruluşu TÜV SÜD’ün farklı sürüş şartlarında gerçekleştirilen spesifik güvenlik testlerinden sonra verdiği “Performans İşareti” ile de teyit ediliyor. Bu lastiklerin tümü elektrikli ve şarj edilebilir hibrit arabalar için Pirelli’nin özel Elect teknolojisini içeren muhakkak ebatlarda sunuluyor. Pirelli genişleyen eser yelpazesiyle artık Avrupa pazarının 16 inçten büyük ebatlı lastik talebinin %97’sini kapsıyor. Kış lastiklerinin tercih edilen tahlil olmaya devam ettiği yüksek performanslı araçlar için sunulan P Zero Kış lastiği de premium ve itibar araba üreticilerinin pek birden fazla tarafından onaylanıyor.

İlginizi Çekebilir;  Pirelli'nin Lamborghini LM002 için geliştirdiği 'Kulaklı' lastiği Scorpion BK geri dönüyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.