Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Philips, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’nin Sağlık Trendleri Araştırmasını Yayınladı

Philips, Cumhuriyetimizin 100. Yılında

Türkiye’nin Sıhhat Trendleri Araştırmasını Yayınladı

 

Philips Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için düzenlediği aktiflikte Türkiye’de sıhhatin geçmişine göz atarken, geleceğini de şekillendirecek trendleri, inovasyonları ve uzman görüşlerini bir ortaya getirdi. 

 

  • Katılımcıların %75’i sağlıklı olabilmek için uğraş gösterdiğini belirtirken, %58’i hasta olmasa/kendini hasta hissetmese bile yılda en az bir kere denetim maksatlı doktora gittiğini tabir ediyor.
  • Teknolojinin sıhhatimizi daha düzgün ve tesirli yönetebilmemiz için yardımcı olacağını düşünenlerin oranı %85. Teknoloji ilerledikçe birçok hastalığın tedavisinin kolaylaşacağını düşünenlerin oranı ise %73. 
  • Kamuoyunun %41’i sürdürülebilir sıhhat uygulamalarını gerçekleştiren şirketlerin satın alma kararlarını etkileyeceğini söz ediyor.

 

Türkiye’de 93 yıldır faaliyet gösteren Philips Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için düzenlediği aktiflikte, sıhhat bölümünü geçmişten günümüze ele alırken, geleceğini şekillendirecek trendleri de kıymetlendirdi. Philips Türkiye, aktiflikte IPSOS ile gerçekleştirdiği “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması” sonuçlarını da paylaştı. 

 

Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak, “1930 yılında Galata Kozluca Han’da kurulduğumuz günden bu yana, 93 yıldır Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’de kurulan en eski milletlerarası firmalardan biri olarak Türkiye’nin tarihi gelişimine tanıklık ettik. Bu esaslı geçmişimizle gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını birlikte kutlamaktan onur duyuyoruz.” dedi. 

 

Cumhuriyetimizin 100. yılında Philips Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması

 

Etkinlik kapsamında IPSOS iş birliğiyle, bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirilen, Philips Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması sonuçları da paylaşıldı. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’de kamuoyunun sıhhat konusunda görüşlerinin de alındığı ve Türkiye’deki sıhhat trendlerine ışık tutulan araştırma sonuçları uzman görüşleriyle değerlendirildi.

  

 

Araştırma sonuçlarına nazaran;

 

Kişilerin kendi sıhhatlerinin denetimini ele alması için önleyici sıhhat anlayışı ehemmiyet kazanıyor

 

Türkiye’deki sıhhat dataları olumlu bir tabloyu yansıtmıyor olsa da araştırmaya katılanların %75’i sağlıklı olabilmek için uğraş gösterdiğini belirtiyor. %58’i hasta olmasa/kendini hasta hissetmese bile yılda en az bir sefer denetim maksatlı doktora gittiğini söz ediyor. Şahsî bakımın sıhhat algısındaki tesirine bakıldığında, “Saç ve cilt bakımı konusunda kendimi bakımsız hissettiğimde, kendimi sıhhatsiz hissederim” diyenlerin oranının %66 olduğu görülüyor. Fikir başkanları ise önleyici sıhhat anlayışı ile bireylerin kendi sıhhatlerini yönetebileceklerine inanıyor.

 

Ağız ve diş sıhhatinin genel sıhhat durumu ile bağlantılı olduğunu düşünenlerin oranı %79

 

Tüketiciler, ağız sıhhatinin değerini bilse de hâlâ diş fırçalama alışkanlığı düşük. Günde 2 defa diş fırçalama oranı %36. Diş sıhhatinin genel sıhhat durumu ile bağlı olduğunu düşünenlerin oranı ise %79. Katılanların %56’sı ise kalp sıhhati ve diş sıhhati ortasında münasebet olduğunu düşünüyor.

 

Philips Ferdî Sıhhat Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kebapcı“Araştırma sonuçlarında da gözlemliyoruz ki, pandemi ile artan ferdî sıhhat farkındalığı ve alışkanlıkları devam ediyor. Daha sağlıklı hayat stilleri benimsemek ve daha güzel hissetmek giderek ehemmiyet kazanıyor. Sıhhat teknolojileri, bireylere kendi sıhhatlerinin denetimini ele almasında yardımcı oluyor. Biz de Philips Ferdî Sıhhat iş ünitesi olarak, bu trendler ile paralel bir formda eserlerimizi tüketicilerimizle buluşturarak, hayatı güzelleştiriyoruz.” dedi.

 

Sağlıkta teknolojinin gücü 

 

Araştırmaya nazaran; teknolojinin sıhhatimizi daha düzgün ve faal yönetebilmemiz için yardımcı olacağını düşünenlerin oranı %85. Teknoloji ilerledikçe birçok hastalığın tedavisinin kolaylaşacağını düşünenlerin oranı ise %73. Kişilerin teknoloji sayesinde sıhhat datalarına daha kolay erişebilmesi, uzmanlara süratli ulaşabilmesi üzere olumlu faktörler teknolojinin kullanımında ön plana çıkıyor.

 

Katılımcıların %64’ü ilişkili sıhhat teknolojilerinin sıhhat işçisinin daha verimli çalışmasını sağlayacağını düşünürken, %69’u kontaklı sıhhat teknolojileri sayesinde hastalıklara erkenden müdahale edilebileceğini belirtiyor.  Katılımcıların %58’i irtibatlı sıhhat teknolojileri sayesinde insanların hastaneye daha az gitmeye gereksinim duyacaklarını düşünüyor.

 

Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak, “Dijital sıhhat teknolojileri, sıhhat profesyonellerine entegre edilmiş, birbiriyle kontaklı dijital tahliller sunarak; operasyonel süreçleri güçlendirmeyi, sıhhat hizmetlerine erişimi artırmayı, daha düşük sıhhat maliyetlerinin oluşturulmasını ve en değerlisi daha sağlıklı bir geleceği mümkün kılıyor. Sıhhat hizmetlerinin dijitalleşmesi, sağlıklı hayattan tedbir almaya, erken teşhisten tedaviye ve konutta bakıma kadar sıhhat hizmetlerinin güzelleştirilmesini sağlıyor. Dijital sistem ile birbirine entegre tıbbi aygıtlar, risk düzeyindeki hastaların uzaktan tedavi edileceği sistemler ve kişilerin sıhhatlerinin kendi denetimlerini ele almaları, sıhhat sistemini hastane sonlarının ötesine taşıyor.” dedi.

 

 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy da, “Cumhuriyetin 100. Yılında Philips Sıhhat Trendleri Araştırmaları bize gösteriyor ki, dijital sıhhat teknolojileri hem bireyler hem de sıhhat profesyonelleri için giderek değer kazanıyor. Tele Sıhhat hizmetleri erken teşhisten tedaviye kadar sıhhat hizmetlerinin geliştirilmesinde ve daha erişilebilir hale gelmesinde kıymetli rol oynuyor. Bu sayede teşhis ve tedavi süreçleri daha aktif bir formda yönetilebilirken, hasta takibini daha verimli bir halde gerçekleştirilebiliyor. Acil durumlarda ise pozisyon kısıtından etkilenmeden, tabipler ortasında konsültasyon sağlanabiliyor, teşhis ve tedavi süreçleri mümkün hale geliyor. Bireylere de hastane sonları ötesinde, kendi sıhhatlerini denetim etme imkânı sunuluyor. Yapay zekâ ve derin öğrenme üzere teknolojilerin sıhhat alanında kullanılması, önümüzdeki periyotta sıhhat uygulamalarında ihtilal niteliğinde gelişmeler getireceğini gözler önüne seriyor.” dedi.

 

Sağlıkta sürdürülebilirlik değer kazanıyor…

 

Bu sene araştırmaya birinci sefer dâhil edilen ‘sağlıkta sürdürülebilirlik’ konusu da kıymetli bilgiler içeriyor. Sürdürülebilir sıhhat hizmeti kavramı “Çevreye ziyan vermeyecek halde sıhhat hizmeti sunulması” (%44) ve “Sağlık dalındaki şirketlerin sürdürülebilir formda iş yapması” (%40) kavramları ile özdeşleştiriliyor. 

 

“Bu yılın sonuçlarına bakıldığında, sürdürülebilirliğin sıhhat dalında geleceğe istikamet veren en kıymetli yaklaşım olduğunu” ifade eden Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak,                                         “Philips olarak gezegenimize, toplumumuza, çalışanlarımıza, tüketicilerimize ve tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun şuurundayız. Yalnızca hastanelerde değil, gelişen sıhhat teknolojilerinin ışığında, bireylere her alanda eşit ve erişilebilir sıhhat hizmetleri sunmaya çalışarak hayatı güzelleştirme sözümüze sadık kalıyor, daha yaşanılabilir bir dünya için geleceğe hizmet etmeye devam ediyoruz.” dedi.

 

İlginizi Çekebilir;  Dev LEGO® minifigürleri kızlara ilham vermek için sokağa çıktı!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.